Հուլիսի 1-ից Երևանում կգործի Yandex Taxi-ն, որը թույլ է տալիս բջջային հավելվածի միջոցով օնլայն տաքսի պատվիրել։ Այս մասին «Բարքեմփ 2016»-ին ասել է Yandex Taxi-ի մարքետինգի գծով տնօրեն Դանիլ Շիլեյկոն, գրում է IT Trend-ը։
Yandex Taxi-ն շուկայում կառանձնանա նրանով, որ կառաջարկի 100 դրամ մինիմալ վճար՝ առաջին 2 կիլոմետրի համար (+100` յուրաքանչյուր հաջորդ կիլոմետրը)։ Ծառայության գործարկումից հետո 1 տարվա ընթացքում ընկերությունը վարորդներից կոմիսիոն վճարներ չի գանձի։
Շիլեյկոն դեռ չի մանրամասնել, թե որ տաքսոպարկի հետ է աշխատելու Yandex-ը: Ընկերությունը Ռուսաստանում աշխատում է արդեն 100.000 վարորդի հետ, որից 50.000-ը՝ Մոսկվայում։
Շիլեյկոյի խոսքով, սեպտեմբերի 1-ից Yandex Taxi-ից օգտվողները կկարողանան վճարում անել նաև առցանց ՝ վճարման քարտերի միջոցով։
Yandex Taxi-ն տաքսի պատվիրելու համար Yandex ընկերության վեբ-ծառայությունն է ու բջջային հավելվածն Android, iOS ու Windows Phone-ի համար: Սերվիսն աշխատում է ոչ թե ուղիղ վարորդների հետ, այլ խոշորագույն տաքսի ծառայությունների:Այն ավտոմատ գտնում է պատվիրատուի գտնվելու վայրն ու այդտեղ ուղարկում մոտակա մեքենան:

В Ереване с 1 июля начнет действовать онлайн-служба «Yandex Taxi». Об этом заявил на «БарКемп 2016» в Ереване представитель службы Даниил Шиленко.
По словам Шиленко, служба онлайн-такси в России имела большие успехи. Он отметил, что «Yandex Taxi» будет работать с такси-службами, а не с отдельными водителями, комиссионные составят 10% от платы за проезд.
Сервис будет выделяться на рынке тем, что предложит минимальную оплату в 100 драмов (22 цента) за первые 2 км (+100 за каждые последующие км), пишет IT Trend.
По словам представителя компании, с 1 сентября можно будет пользоваться системой онлайн-платежей. Весь интерфейс приложения онлайн-службы «Yandex Taxi» переведен на армянский язык.
«Yandex Taxi»— веб-служба и мобильное приложение для Android, iOS и Windows Phone, компании Яндекс, предназначенная для онлайн-заказа такси. Сервис работает не напрямую с водителями, а с крупнейшими службами такси. Работая с несколькими таксопарками, сервис автоматически определяет местоположение заказчика и направляет к нему ближайшее такси.