«Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամը, ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր գործընկերությամբ 2016թ.-ի հունիսի 18-ից հուլիսի 7-ը ներկայացնում է «Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական 12-րդ փառատոնը:
2005-ից Հայաստանի ազգային պատկերասրահում իրականացվող խոշորածավալ երաժշտական փառատոնը սպասված տոն է ցանկացած արվեստասերի համար, իսկ փառատոնի յուրաքանչյուր համերգ բարձր արվեստի հետ հաղորդակցվելու հիանալի հնարավորություն է դասական երաժշտության իրական երկրպագուների համար:
Փառատոնի գլխավոր գործընկերը Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է, որն աջակցության իր առաքելությունը ստանձնել է 2006թ.-ից:
2008թ.-ից փառատոնն ընդգրկվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության՝ մշակութային միջոցառումների պետական աջակցության ծրագրում:
Փառատոնի հանդիսավոր բացման համերգը՝ նվիրված աշխարհահռչակ տենոր, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, Լիտվայի վաստակավոր արտիստ Գեղամ Գրիգորյանի հիշատակին, կայացել է Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահի Որմնանկարների սրահում: Համերգին մասնակցել են Ալ.Սպենդիարյանի անվան ազգային օպերայի և բալետի ակադեմիական թատրոնի մեներգիչներ Արծվիկ Դեմուրչյանը (սոպրանո), Ալինա Փահլևանյանը (սոպրանո), Լիպարիտ Ավետիսյանը (տենոր), Դավիթ Բաբայանցը (բարիտոն), Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Վահան Մարտիրոսյան), դիրիժոր` Հարություն Արզումանյան: Հնչել են Յ.Ս.Բախի, Գ.Ֆ.Հենդելի, Վ.Ա.Մոցարտի, Ջ.Ռոսինիի, Ֆ.Շուբերտի, Գ.Ֆոռեի, Ջ.Բ.Պերգոլեզիի, Ֆ.Դուռանտեի, Ց.Ֆռանկի, Լ.Լուցցիի, Ա.Ստրադելլայի, Ն.Վալենտեի, Գ.Մ.Ֆեռիլլիի, Ս.Ռախմանինովի ստեղծագործությունները, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:

Gallery of Arts cultural fund, with the support of Armenia’s Ministry of Culture and in partnership with VivaCell-MTS on June 18 launched the 12th National Gallery International Music Festival which will run through July 7.
The general partner of the festival is Armenia’s leading telecommunications operator VivaCell-MTS, which has undertaken the sponsorship since 2006.
Starting from 2008, the festival has been included in the list of the State Assistance Programs of the Ministry of Culture.
The opening Gala Concert of festival, dedicated to the renowned tenor, People’s Artist of Armenia, Honored Artist of Lithuania Gegham Grigoryan, took place in the Mural Paintings Hall of the National Gallery of Armenia. The Gala Concert featured soloists of the Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet after A. Spendiaryan Artsvik Demurtschyan (soprano), Alina Pahlevanyan (soprano), Liparit Avetisyan (tenor), Davit Babayants (baritone), as well as the Armenian National Chamber Orchestra (artistic director and principal conductor Vahan Martirosyan), director Harutyun Arzumanyan.