Սր Աթոռի մամուլի քարտուղար Ֆեդերիկո Լոմբարդին հայտնել է լրագրողներին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի Հայաստան եռօրյա այցի մասին, հայտնում է Վատիկանի ռադիոկայանը:
Ըստ Սբ Աթոռի մամուլի քարտուղարի, Պապի այցը խաղաղության ուղերձ է և հայ ժողովրդին, որն այդքան տառապանք է տեսել իր պատմության ընթացքում, աջակից լինելու ցանկություն:
Հայաստան Հռոմի պապի այցի առանցքային ուղղությունը Լոմբարդին համարել է էկումենիզմը, ինչպես 2015-ի ապրիլին, երբ Վատիկան էր այցելել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը և Սբ Պետրոսի տաճարում մատուցվեց պատարգ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի:
Այցի շրջանակում Պապը կհանդիպի Ցեղասպանությունը վերապրածների հետ, կայցելի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Այցի վերջին օրը Հռոմի պապը կլինի Խոր Վիրապում, որը գտնվում է Թուրքիայի հետ սահմանից ոչ հեռու, և աղավնիներ բաց կթողնի Արարատ լեռան ուղղությամբ:
Հռոմի Պապի այցը Հայաստանը կմեկնարկի հունիսի 24-ին: Այցի շրջանակներում Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում տեղի կունենա պաշտոնական դիմավորման արարողություն, որից հետո կմեկնի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին. Մայր Տաճարում տեղի կունենա Բարիգալստյան` «Հրաշափառի» արարողությունը:Նույն օրը երեկոյան Սրբազան Քահանայապետը նախագահի նստավայրում հանդիպում կունենա նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Հունիսի 25-ի առավոտյան Սրբազան քահանայապետը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և թանգարան: Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն այնուհետև Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ կմեկնի Գյումրի, որտեղ Սուրբ և անմահ պատարագ կմատուցվի Վարդանանց հրապարակում: Նույն օրը երեկոյան Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում, տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն և Խաղաղության աղոթք:
Հայր Լոմբարդին նշել է, որ Հռոմի պապի այցը Հայաստան պետք է դիտարկել որպես ուղևորության առաջին մասը, որ նա կատարելու է տարածաշրջանում 2016-ին ` ծանոթանալու տարածաշրջանի ժողովրդների հետ: Երկրորդ փուլը նախատեսված է սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 2-ը` այդ օրերին Պապը կլինի Վրաստանում և Ադրբեջանում:

22 Июнь 2016 - 07:20 AMT
Пресс-секретарь Святого Престола отец Федерико Ломбарди сообщил журналистам на пресс-конференции о 3-дневном визите Папы римского Франциска в Армению 24-26 июня, передает Радио Ватикана.
По словам пресс-секретаря Святого Престола, визит Папы подчеркивает стремление к миру и желание понтифика показать свою близость армянскому народу, который перенес столько страданий в течение своей долгой истории.
Ключевым направлением визита Папы в Армению Ломбарди назвал экуменизм, так же как и во время визита католикоса всех армян Гарегин II в Ватикан в апреле 2015 года, когда в соборе Святого Петра была отслужена месса в честь столетней годовщины Геноцида армян.
Во время своего визита Папа встретится с потомками жертв Геноцида во время посещения мемориала памяти жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» в Ереване.
В последний день своего визита в Армению Папа Римский посетит монастырь Хор Вирап недалеко от турецкой границы, где выпустит голубей в направлении горы Арарат.
Отец Ломбарди отметил, что визит Папы в Армению следует рассматривать в качестве первой части поездки, которую он предпримет в течение 2016 года, чтобы поближе познакомиться с тремя народами региона. Второй этап визитов запланирован с 30 сентября по 2 октября. В эти дни Франциск направится в Азербайджан и Грузию.