Երևանի և Գերմանիայի Վուպպերտալի կիթառահարների միջազգային ասոցիացիաները հունիսի 28-ից հուլիսի 1-ը կանցկացնեն «Երևանյան կիթառի 2-րդ միջազգային փառատոնը»` ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական հիմնադրամի, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության և «ԵրազԱրտ» հիմնադրամի աջակցությամբ: Փառատոնային երեք համերգը կկայանա Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը:
Հունիսի 28-ին՝ ժամը 19:00-ին, տեղի կունենա փառատոնի բացման համերգը, որի ընթացքում կատարումներով հանդես կգան Կոբլենցի միջազգային կիթառի ակադեմիայի և ժամանակակից դասական կիթառի տեխնիկայի հիմնադիր Հյուբերթ Քեփփելը (Գերմանիա), ինչպես նաև «Երևանյան կիթառի միջազգային փառատոնի» գեղարվեստական ղեկավար, Երևանի կիթառահարների ասոցիացիայի նախագահ, Գերմանիայի Վուպպերտալի կիթառահարների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ, միջազգային մրցույթների դափնեկիր, արվեստագիտության դոկտոր Ժորա Սարգսյանը:
Հունիսի 29-ի, ժամը 19:00-ին փառատոնային երկրորդ համերգին ելույթ կունենա Ալեքսանդր Ֆրաուչիի անվան կիթառահարների միջազգային մրցույթ-փառատոնի տնօրեն, կիթառահար Դմիտրի Մուրինը (Ռուսաստան): Հուլիսի 1-ին, ժամը 19:00-ին տեղի կունենա փակման համերգը, որի ընթացքում հանդես կգա հայտնի կիթառահար Դավիդ Դյակովը (Բուլղարիա):
«Երևանյան կիթառի 2-րդ միջազգային փառատոնի» շրջանակում կկազմակերպվեն նաև վարպետության դասեր, որոնք բաց կլինեն բոլոր երաժշտասերների համար:
Կիթառի միջազգային առաջին փառատոնը կայացել է հուլիսի 6-24-ը` Երևանում: Փառատոնի հյուրերն էին՝ հանրաճանաչ դասական կիթառահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Դավիթ Դյակովը (Գերմանիա/Բուլղարիա), Մոսկվայի «Կիթառի Վիրտուոզներ» միջազգային փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար, ռուսաստանի Գնեսինի անվան երաժշտական ակադեմիայի և Մոսկվայի Մշակույթի Պետական Համալսարանի պրոֆեսոր, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Արտյոմ Դերվոեդը (Ռուսաստան), հայտնի կոմպոզիտոր-կիթառահար, Նայմեգենի Պետական Համալսարանի պրոֆեսոր Ռոլֆ Ստրավերը (Նիդերլանդներ):

22 Июнь 2016 - 13:34 AMT
с 28 июня по 1 июля в столице Армении пройдет II «Ереванский международный фестиваль гитары», который откроетоснователь техники игры на современной классической гитаре, один из самых влиятельных гитаристов и преподавателей современности, член жюри многочисленных конкурсов, основатель международной Академии гитары Кобленца Хуберт Кеппель.
«В этом году наша программа крайне насыщенна: концерты, мастер-классы. Главным гостем в этом году является Хуберт Кеппель», — сказал художественный руководитель фестиваля, председатель Ассоциации гитаристов Еревана, заместитель председателя Международной ассоциации, лауреат международных конкурсов Жора Саркисян, передает АРКА.
По его словам, в фестивале примут участие гитаристы из семи стран. Кроме того, в Армению приедут многочисленные музыканты из Грузии и Ирана, чтобы принять участие в мастер-классах гитаристов Германии Вуппертале.
Саркисян рассказал, что программа фестиваля включает произведения в стиле ренессанс, барокко, классика. Она подобрана таким образом, чтобы показать все грани классической гитары.
«Благодаря фестивалю, который впервые состоялся в 2015 году, в Армении значительно увеличился интерес к классической гитаре», — сказал Саркисян.
В трех концертах в рамках фестиваля, которые пройдут 28, 29 июня и 1 июля примут участие сам Жора Саркисян и популярный классический гитарист, лауреат международных конкурсов Давид Дьяков, а также Хуберт Кеппель и Дмитрий Мурин.
Первый фестиваль гитары состоялся в столице Армении в 2015 году по инициативе Ассоциации гитаристов Еревана и Международной ассоциации гитаристов Германии Вуппертале.
Целью проведения фестиваля является стремление поднять искусство классической гитары Армении на международный уровень, дать возможность армянским гитаристам приобщиться к достижениям мировой школы.