Եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա ԵՄ-ից, դա սպառնալիքի տակ կդնի «Գահերի խաղը» հայտնի ամերիկյան հեռուստասերիալի նկարահանումների շարունակությունը:
Սերիալի հիմնական արտադրական բազան գտնվում է Հյուսիսային Իռլանդիայում: Եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա ԵՄ-ից, առանց Տարածաշրջանային զարգացման եվրոպական հիմնադրամի ներդրումների, բազան կարող է պակաս գրավիչ դառնալ և նախագծի հեղինակները կարող են այլ վայրեր որոնել արտադրության թանկացման պատճառով, հայտնում է Newsru-ն The Independent-ի վրա հղումով:
«Գահերի խաղը» հազարավոր աշխատատեղեր է ստեղծում Հյուսիսային Իռլանդիայում և Իսպանիայում և բավականին մեծ նախագիծ է և կարող է լուծում գտնել, սակայն Brexit-ն իրական սպառնալիք է օտարերկրյա հեռուստա- և կինոնախագծերի համար:
Եվրամիության կազմից երկրի դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվեն անցնում է հունիսի 23-ին: Քվեարկության մասնակիցները պետք է պատասխանեն հետևյալ հարցին. «Միացյալ Թագավորությունը պե՞տք է մնա ԵՄ կազմում թե դուրս գա Եվրամիությունից»:
«Գահերի խաղն» ամերիկացի գրող Ջորջ Մարտինի «Սառցի ու Հրի երկը» վիպաշարի հիման վրա նկարահանվող հեռուստասերիալ է: Նախագիծը ղեկավարում են Դեվին Բենիոֆն ու Դենիել Վայսը, նկարահանումներն ընթանում են Իսլանդիայում, Մալթայում, Մարոկոյում, Խորվաթիայում, Հյուսիսային Իռլանդիայում: Սերիալը ցուցադրվում է 2011-ից, 2016-ի դրությամբ նկարահանված է 6 եթերաշրջան: Նախագիծը բազմաթիվ հեռուստատեսային մրցանակների է արժանացել, միաժամանակ հաճախ քննադատվում է բաց կամ դաժան տեսարանների ցուցադրության համար:

23 Июнь 2016 - 10:21 AMT
Возможный выход Великобритании из состава Евросоюза (Brexit) поставит под угрозу съемки продолжения популярного американского сериала «Игра престолов».
Основная производственная база сериала находится в Северной Ирландии. В случае выхода Великобритании из ЕС база без инвестиций в съемки из Европейского фонда регионального развития, стимулирующего экономику ЕС, может стать менее привлекательной, и создателям проекта придется искать другие места из-за дороговизны производства, сообщает Newsru со ссылкой на The Independent.
«Игра престолов» создает тысячи рабочих мест в Северной Ирландии и Испании и является достаточно крупным проектом, способным найти решение, однако Brexit несет реальную угрозу для иностранных теле- и кинопроектов.
Референдум по вопросу выхода страны из состава Евросоюза проходит 23 июня. Участникам голосования предстоит ответить на вопрос: «Должно ли Соединенное Королевство оставаться членом Европейского Союза или покинуть Европейский Союз?».
«Игра престолов» – американский драматический телесериал в жанре фэнтези. Первая серия шестого сезона вышла на экраны 25 апреля 2016 года. Сериал снят по мотивам цикла романов «Песнь льда и огня» Джорджа Мартина. Ранее продюсеры сообщали, что следующие два сезона сократят до семи-восьми серий в каждом, после чего проект будет завершен.