Անվտանգության տեղեկատվության մասին Trend Micro բլոգը վարող մի խումբ հետազոտողներ հայտնաբերել են Godless բջջային վնասակար ծրագրի նոր վարկածը, որը գրոհում է Android 5.1 Lollipop-ով սարքերը:
Ցավոք, դա նշանակում է, որ վիրուսը պոտենցիալ սպառնալիք է աշխարհի բոլոր Android-սարքերի 90%-ի համար: Ըստ Trend Micro տվյալների, նման վնասակար հավելվածներ կան հավելվածների օրինական խանութներում, այդ թվում Google Play-ում, իսկ վարակված է արդեն ավելի քան 850 000 սարք ամբողջ աշխարհում, հայտնում է 4pda-ն:
Խոցելի հատված հայտնաբերելով համակարգում` Godless-ը հսկողություն է ստանում root-ում, իսկ հետո գործում է «տրոյանի» նման` թույլ տալով ցանցահենին հեռահար կարգով կառավարել սարքը և լրտեսել օգտատերին: Godless-ի նոր տարբերակը տարբերվում է նախկինից և աննկատ է մնում` անմիջական կապ չհաստատելով վարակված սարքի օգտատերի հետ: Փորձագետները դա կապում են Google Play-ում անվտանգության համակարգը շրջանցելու հետ:
«Մենք բազում հավելվածներ ենք հայտնաբերել Google Play-ում, որոնք վնասակար ծածկագիր են կրում: Չարանենգ հավելվածները, որոնք մենք տեսել ենք, շատ լայն սպեկտր ունեն. այստեղ կան և լապտեր հավելվածներ Wi-Fi կարգաբերումներով, և տարածված խաղերի կլոններ: Օրինակ, հավելվածը Google Play-ում, որը կոչվում է Summer Flashlight, Godless-ի կոդ էր պարունակում»,-ասվում է հետազոտողների հաղորդագրության մեջ:

Команда исследователей, ведущая блог Trend Micro об информационной безопасности, обнаружила новую версию вредоносной мобильной программы Godless, атакующую устройства с Android 5.1 Lollipop и старше.
К несчастью это означает, что потенциальную угрозу вирус представляет практически для 90% от всех Android-устройств планеты.
По механике Godless представляет собой нечто схожее с эксплойт китом. Согласно данным Trend Micro, вредоносные приложения, имеющие отношение к обсуждаемой угрозе, присутствуют в легальных магазинах приложений, в том числе и в Google Play, а заражено уже более 850 000 устройств по всему миру, передает4pda.
После обнаружения уязвимостей в системе Godless получает контроль над root, а затем функционирует аналогично трояну, позволяя взломщику удаленно управлять установкой нежелательного софта на зараженном устройстве и шпионить за пользователем. Новый вариант Godless отличается от прежнего и ведет себя менее заметно, не выходя на прямой контакт с пользователем зараженного устройства. Эксперты связывают такое поведение программы с необходимостью обойти проверку безопасности в Google Play.
«Мы нашли множество приложений в Google Play, которые содержат вредоносный код. Злонамеренные приложения, которые мы видели, относятся к очень широкому спектру: здесь есть и приложения-фонарики с настройщиками Wi-Fi, и клоны популярных игр. Например, приложение в Google Play под названием Summer Flashlight содержало код Godless»,- говорится в сообщении исследователей.