Հայաստան ժամանած Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին ընդունել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Առանձնազրույցից առաջ նախագահը շնորհակալություն հայտնել Հռոմի Պապին՝ Հայաստան այցելելու համար:
«Մենք երախտապարտ ենք ձեզ մեր հրավերն ընդունելու ու քրիստոնյա առաջին երկիրը այցելելու համար: Շատ շնորհակալ ենք մեր հինավուրց հողին ու բազմաչարչար ժողովրդին օրհնություն ու ջերմություն բերելու համար: Բարով եք եկել Հայաստան»,- ասել է Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է, որ Հայաստանն այս տարի տոնելու է անկախության 25-ամյակը:
«Այս տարիների ընթացքում մեզ համար պատմական իրադարձություններ են եղել: Նկատի ունեմ նորին Սրբություն Հովհաննես Պողոս պապի այցելությունը, ՀՀ առաջին եպիսկոպոսապետ Գրիգոր Լուսավորչի արձանի տեղադրումը։ Անշուշտ, նկատի ունեմ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ու Ձեր կողմից մատուցած պատարագն ու, իհարկե, մեզ համար չափազանց մեծ նշանակություն ունի մեր ազգի լուսավոր զավակներից մեկի՝ Գրիգոր Նարեկացուն տիեզերական վարդապետի կոչում շնորհելը»,- ասել է Սարգսյանը:
«Ձե՛րդ Սրբություն, ինչպես իրավացիորեն նկատել եք ապրիլի 12-ի Ձեր ելույթում, մեր այս բարդ տարածաշրջանի ժողովուրդները խաղաղության կարիք ունեն, խոսքն այն ժողովուրդների մասին է, որ անցյալում, չնայած տարաձայնություններին և ճնշումներին, համատեղ խաղաղ կյանքի երկարատև ժամանակահատվածներ են ունեցել, նույնիսկ դժվարությունների մեջ աջակցել միմյանց։
Այսօր էլ Հայաստանը խաղաղության է ձգտում, մեզ համար ցանկացած դեպքում խաղաղ բանակցելը գերադասելի է, քան կրակելը։ Մենք պատրաստ ենք տարածաշրջանային խաղաղ համագոյակցության, որքան էլ որ դեպի խաղաղություն տանող ճանապարհը դարձել է խրթին ու դժվարանցանելի: Գուցե այն պատճառով, որ տևական խաղաղության հիմքում ժողովուրդների ազատության ու ազատ կամընտրության գաղափարն է։
Նախագահի նստավայրում Քահանայապետի այցի ժամանակ մարվել և «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից շրջանառության մեջ են դրվել «Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի այցը Հայաստան» թեմային նվիրված մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ և չորս նամականիշ, որոնք ձևավավորված են խաչի տեսքով՝ մեկ մանրաթերթի մեջ: Հանրապետության Նախագահը դրանք ևս նվիրել է Ֆրանցիսկոս Պապին:
Մեկ նամականիշով գեղաթերթիկը պատկերում է Ֆրանցիսկոս Պապին՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Մայր Տաճարի և Հռոմի Սբ Պետրոս տաճարի խորապատկերին, ինչպես նաև Պապի հայաստանյան այցին նվիրված տարբերանշանը և Ֆրանցիսկոս Պապի զինանշանը: Չորս նամականիշով մանրաթերթի խաչի տեսքով ձևաչափը կրում է խորհրդանշական իմաստ՝ ցույց տալով առաջին քրիստոնեական երկիր Ֆրանցիսկոս Պապի կատարելիք այցը, իսկ մանրաթերթի չորս նամականիշերը պատկերում են Ֆրանցիսկոս Պապին՝ Հայաստանի կողմից Վատիկանին նվիրաբերած Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի արձանի, Երևանի «Հայաստանը առաջին քրիստոնեական պետություն» անվանումով հուշարձանի, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Մայր Տաճարի և Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարի գմբեթների ներսի խորապատկերներին:
Հանդիպումից հետո, արարողակարգի համաձայն, տեղի է ունեցել նվերների փոխանակում: ՀՀ Նախագահը Հռոմի Պապին նվիրել է «Տիեզերական Եկեղեցու վարդապետ» հռչակված Աստվածաշնորհ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու բրոնզե արձանիկը:
Ավելի վաղ, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը թողարկել է հուշամեդալ՝ նվիրված Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի Հայաստանի Հանրապետություն այցին, որի կարգախոսն է՝ «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր»:
Հռոմի պապը ժամը 15:35-ին հայ հոգևորականների ուղեկցությամբ և եկեղեցու զանգերի ներքո ժամանել է Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածին: Մայր Տաճարում Հռոմի պապին դիմավորել են երեխաները՝ Վատիկանի և ՀՀ-ի դրոշներով: Մուտք գործելով Մայր տաճար` Պապը համբուրել է Սբ Ավետարանն ու Սբ Խաչը: Նա օրհնել է Մայր տաճարում հավաքվածներին, ընթերցել է «Ի մեջ տաճարիս» աղոթքը:

24 Июнь 2016 - 14:17 AMT
Армения и сегодня стремится к миру, мы в любом случае предпочитаем выстрелам мирные переговоры. Об этомв ходе встречи с Папой Римским Франциском в резиденции президента Армении заявил глава республики Серж Саргсян.
В своей речи президент отметил, что сегодняшний день особый. Подчеркнув, что приезд Папы – великая честь для народа армении, Саргсян выразил свою благодарность Франциску за признание Геноцида армян и восстановление исторической справедливости.
«Как можно не верить в торжество справедливости, когда, даже по прошест¬вии столетия, разделяющего 1915-ый от года 2015-го, из сердца католичес¬ко¬го мира исходит правосудное послание миру, что первое из массовых зло¬деяний, обременивших человечество – Геноцид армян – является неоспоримым исто-рическим фактом. Новая волна признания Геноцида армян, по¬следовавшая за совершенной Папой Франциском мессой, явила тому свиде¬тельство»,- заявил Саргсян, вспоминая состоявшуюся 12 апреля 2015 года литургию в Соборе Св. Петра в Ватикане, посвященную 100-й годовщине Геноцида армян.
Тогда Папа Римский Франциск впервые использовал в отношении событий начала 20-го века термин «геноцид». Он сказал, что «в минувшем столетии было три масштабных, беспрецедентных трагедии и первая из них, ставшая первым геноцидом XX века, постигла армянский народ».
«Христианство дало глубокие корни в армянской земле и армянах. Сохране¬ние верности христианству – вот важный признак армянского народа, не случайно армянские церкви и хачкары можно встретить почти во всех стра¬нах. И не случайно, что высшего титула католической церкви – «Учите¬ля Вселенской Церкви», удостоился один из великих сынов нашего народа – Святой Григор Нарекаци, пополнив ряд 36-и величайших мыслителей. Это – большая честь, важное признание, которое вновь доказало, что объе¬диняющие Армению и Святой Престол связи истекают из единоверной христианской системы ценностей»,- сказал президент, отметив, чтохристианство научило армян быть терпимыми, жить в согласии с другими народами, а также бережней хранить духовно-культурные ценности других.
«Примеров межконфессиональных дружественных отношений множество, ярким свидетельством тому стало сотрудничество Республики Армения с Исламской Республикой Иран, или же, до неблагоприятных развитий последних лет – мирное существование и процветание армянских общин на Ближнем Востоке, сосуществование в гармонии с принимающими народами, с национальными и религиозными меньшинствами, являют лучший тому пример. Мы с глубокой горечью наблюдаем за проявлениями вандализма и ксенофобии на Ближнем Востоке, единственной целью чего является стирание исторической памяти с этих территорий посредством культурной бойни»,- заявил Саргсян.
«Армения и сегодня стремится к миру, мы в любом случае предпочитаем выстрелам мирные переговоры. Мы готовы к мирному сосуществованию в регионе, сколь тяжелой и труднопроходимой не стала бы дорога, ведущая к миру. Видимо по той причине, что в основе устойчивого мира лежит идея воли и свободного волеизъявления народов»,- сказал президент Армении в своей речи.
В 15:00 по ереванскому времени самолет с Папой Римским приземлился в аэропорту «Звартноц», где началась официальная церемония встречи. В аэропорту Папу Римского встретили президент Армении Серж Саргсян, Католикос всех армян Гарегин II. Саргсян и Франциск прошли перед строем почетного караула.