Արգենտինայի ֆուտբոլի հավաքականի ավագ Լիոնել Մեսսին հայտարարել է, որ այլևս հանդես չի գա ազգային թիմի կազմում: «Ինձ համար մասնակցությունը ազգային հավաքականի խաղերին ավարտված է: Ես արեցի այն ամենն, ինչ կարող էի, սակայն, շատ ցավալի է, չկարողացա չեմպիոնության հասնել»,-ասել է ֆուտբոլիստը լրագրողներին, հայտնում է BBC-ին:
ԱՄՆ-ում Արգենտինայի և Չիլիի միջև հանդիպման հիմնական և լրացուցիչ ժամանակն ավարտվեց առանց արդյունքի, իսկ 11-մետրանոցների շարքում չիլիացիները հաղթանակի հասան 4:2 հաշվով: Մեսսին չիրացրեց պենալտին: Այդպիսով Արգենտինայի հավաքականն անընդմեջ երրորդ խոշոր պարտությունը կրեց խոշոր մրցաշարերի եզրափակչում:
29-ամյա Լիոնել Մեսսին իր մասնագիտական ամբողջ կարիերայի ընթացքում հանդես է գալիս «Բարսելոնա» ակումբի կազմում: Նրա մասնակցությամբ թիմը 4 անգամ հաղթել է Չեմպիոնների լիգայում: Մեսսին 5 անգամ «Ոսկե գնդակի» է արժանացել, որը հանձնվում է աշխարհի լավագույն ֆուտբոլիստին:

Капитан сборной Аргентины по футболу Лионель Месси заявил, что прекращает выступления за национальную команду.
«Для меня выступления за национальную сборную закончены. Я сделал все, что мог, но не добиваться чемпионства очень больно», – сказал футболист журналистам, пишет BBC.
Заявление Месси прозвучало после того, как Аргентина в финале Кубка Америки потерпела поражение от команды Чили.
Основное и дополнительное время встречи, состоявшейся 27 июня в США, закончилось без забитых голов, а в серии пенальти чилийцы добились победы со счетом 4:2. При этом Месси не реализовал свой пенальти, не попав в створ ворот. Таким образом, сборная Аргентины потерпела третье подряд поражение в финале крупных турниров.
29-летний Лионель Месси на протяжении всей профессиональной карьеры выступает за испанский клуб «Барселона». С ним команда 4 раза выигрывала самый престижный европейский клубный футбольный турнир – Лигу чемпионов. Месси 5 раз получал «Золотой мяч» – награду, которая вручается лучшему игроку года в мире.