Թարմ պտուղ-բանջարեղենի արտահանման նպատակով 55 բեռնատարով բարձված լաստանավը «Փոթի» նավահանգստից արդեն ուղևորվել է դեպի Նովոռոսիյսկ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը:
Վերին Լարսի անցակետի փակման պատճառով «Սպայկա» ընկերությունը վարձակալել է երեք լաստանավ` հայկական պտուղ-բանջարեղենի արտահանումն իրականացնելու նպատակով:
Բեռնափոխադրումները շարունակվում են, դրանք իրականացվում են երկօրյա պարբերականությամբ, երկու ուղղությունով:
Պտուղ-բանջարեղենի արտահանումների գործընթացն անխափան իրականացնելու նպատակով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունն առաջարկում է արտահանողներին այս ընթացքում օգտվել վերոնշյալ այլընտրանքային ուղուց, որը մոտ 300 կմ-ով կրճատում է ընդհանուր ճանապարհը:
Լաստանավով Փոթիից Նովոռոսիյսկ մեկ բեռնատար մեքենայի փոխադրման արժեքը կազմում է 1000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:

27 Июнь 2016 - 14:23 AMT
55 грузовиков со свежими овощами и фруктами уже отправились на пароме из порта «Поти» в Новороссийск. Об этом сообщает министерство сельского хозяйства Армении.
Из-за неблагоприятных погодных условий 23 июня временно закрылся пропускной пункт Верхний Ларс. В связи с этим компания «Спайка» в целях бесперебойного осуществления экспорта фруктов и овощей арендовала 3 парома.
Перевозки продолжаются, они осуществляются раз в два дня из Армении в Новороссийск и в обратную сторону.
Минсельхоз Армении предлагает экспортерам воспользоваться паромом «Поти-Новороссийск» для альтернативной транспортировки сельхозпродукции, таким образом общая протяженность пути сокращается на 300 километров.