ՀՀ-ում գտնվող Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն հունիսի 30-ի առավոտյան այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին Ծիծեռնակաբերդում ուղեկցում էր ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագը հաստատեց խորհրդարանում ներկայացված կուսակցությունների համատեղ նախապատրաստած բանաձևը, որը ճանաչում և դատապարտում էր Հայոց ցեղասպանությունը՝ ընդունելով նաև Գերմանիայի մեղքը և մասնակցությունը տեղի ունեցած ողբերգությունում: Բանձևը հաստատվել էր ձայների ճնշող մեծամասնությամբ. միայն մեկ պատգամավոր ձեռնպահ էր մնացել, ևս մեկը (Բեթթինա Քուդլան) դեմ էր քվեարկել բանաձևին:
Կարդացեք նաև՝ ԵԱՀԿ նախագահ. Ստատուս քվոյի պահպանումը մեծացնում է հակամարտության սրման հավանականությունը

OSCE Chairman-in-Office, German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier on Thursday, June 30 visited the Armenian Genocide memorial in Yerevan to pay tribute to the memory of the 1.5 million victims of the massacres.
Steinmeier was accompanied by Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, German ambassador Matthias Kiesler, as well as the Director of the Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan.
At a press conference on Wednesday Steinmeier was asked about his support to the resolution of the Genocide recognition, as well as his ultimate failure to pronounce the term genocide. He said in response:"I haven't used the term because I have supported the resolution. We are confident that relations between Armenia and Turkey must be mended as soon as possible."
The German Bundestag on June 2 adopted a resolution on recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
The vote was unanimous in supporting the resolution with just one MP voting against and another one abstaining.