Հայ կանայք և երեխաները ենթարկվում են սեռական ու աշխատանքային թրաֆիքինգի երկրի ներսում, ինչպես նաև սեռական թրաֆիքինգի Միացյալ Արաբական Էմիրություններում (ՄԱԷ) և Թուրքիայում: Նման տվյալներ են ներառված ԱՄՆ Պետքրատուղարության «Մարդկանց թրաֆիքինգի մասին 2015թ.» հունիսի 30-ին հրապարակված զեկույցում:
Ըստ զեկույցի տվյալների՝ Հայաստանում սեռական թրաֆիքինգի են ենթարկել Չինաստանի քաղաքացի կանանց:
Հայ տղամարդիկ շահագործվում ենՌուսաստանում և, ավելի փոքր ծավալով, Թուրքիայում: Հայ կանայք և երեխաները երկրի ներսում խոցելի են համարվում մուրացկանության մեջ ներգրավվելու տեսանկյունից:
Որոշ երեխաներ երկրի ներսում աշխատում են գյուղատնտեսության, շինարարության և ծառայությունների մատուցման ոլորտներում, որտեղ նրանք խոցելի են աշխատանքային թրաֆիքինգի մասով: Մարդկանց թրաֆիքինգի առումով խիստ խոցելի են մնում գյուղական բնակավայրերի կրթական ցածր մակարդակ ունեցող տղամարդիկ և սոցիալական խնամքի հաստատությունների երեխաները:
«Հակամարտությաունների հետևանքով տեղահանված անձանց, այդ թվում՝ Հայաստանում բնակվող սիրիահայերի համար առկա է շահագործման ռիսկը և պարտքի դիմաց նրանք ենթարկվել են աշխատանքային շահագործման», նշված է զեկույցում, գրում է Panorama.am-ը:
Միաժամանակ նշվում է, որ Հայաստանի կառավարությունն ամբողջությամբ բավարարում է թրաֆիքինգի վերացման նվազագույն չափանիշներին:
«Կառավարությունը միջոցներ է հատկացրել զոհերին մատուցվող ծառայությունների համար և ապահովել է համաֆինանսավորում հասարակական կազմակերպության կողմից գործարկվող 2 թրաֆիքինգի զոհերի կացարաններից մեկին: Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խումբը կանոնավոր նիստեր է գումարել՝ համակարգելու այդ ուղղությամբ կառավարությունում տարվող աշխատանքները»:
Զեկույցի հեղինակները Հայաստանին առաջարկում են. Բարելավել ջանքերը հարկադիր աշխատանքի զոհերի հայտնաբերման հարցում, ընդունել գործողությունների նոր ազգային ծրագիր, աշխատել Ռուսաստանի իշխանությունների հետ հարկադիր աշխատանքի հայ զոհերին բացահայտելու և աշխատանքային թրաֆիքինգ իրականացնողների նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու հարցումմ աշխատել հասարակական կազմակերպությունների հետ գտնելու ուղիներ Թուրքիայում հայ զոհերին բացահայտելու ու աջակցելու համար և ապահովելու վերաինտեգրումը: Ընդունել օրենսդրություն տուժողների կամ վկաների պաշտպանության միջոցներ ձևավորելու համար, արդյունավետորեն մշակել և ներդնել թրաֆիքինգի զոհերի փոխհատուցման մեխանիզմներ, շարունակել ակտիվ գործընկերությունը քաղաքացիական հասարակության խմբերի հետ:
2015-ին՝ Հայաստանը երրորդ տարին անընդմեջ ԱՄՆ պետքարտուղարության՝ մարդկանց թրաֆիքինգի մասին զեկույցի շրջանակում կատարվող գնահատման տվյալներով առաջին խմբի երկրների շարքում է: Ըստ ՀՀ-ում Միացյալ Նահանգների դեսպանության՝ ՀՀ կառավարությունն առաջին խմբում է մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի նվազագույն չափանիշների լիարժեք բավարարման ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ու գործողություններ ձեռնարկելու շնորհիվ:
Զեկույցում դիտարկված 188 երկրից միայն 31-ն են տեղ գտել առաջին խմբի երկրների շարքում:
Այսպիսով, 2014-ին ՀՀ Ազգային ժողովն օրենք ընդունեց, որով միօրինականացվեցին թրաֆիքինգի կասկածյալ ու բացահայտված զոհերի նույնականացման, աջակցության, պաշտպանության և վերաինտեգրման ընթացակարգերը հանրապետական ոււ տեղական կազմակերպոըթյունների և քաղաքացիական հասարակության համար: Բացի այդ, դեսպանությունը նշում է, որ ՀՀ իրավապահները բացահայտել են Հայաստան թրաֆիքինգի ենթարկված օտարերկրացի զոհերի, ուղղորդել նրանց խնամք ապահովող կենտրոններ:Կառավարությունը նաև պահպանել է ամուր գործակցային ու աշխատանքային կապերը հակաթրաֆիքինգային ՀԿ-ների, տեղական լրատվամիջոցների, դոնոր կազմակերպությունների և տարածաշրջանային գործընկերների հետ:
Դեսպանությունն արժևորում է թրաֆիքինգի դեմ պայքարում ՀՀ կառավարության հետ իր գործընկերությունը և ձգտում է շարունակել այն, մասնավորապես աշխատելով վկաների և տուժողների պաշտոնական պաշտպանության ուզոհերի նույնացման հարցերի շուրջ:
2015-ի հոկտեմբերին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը հայտարարել է, որ Հայաստանը թրաֆիքինգի դեմ պայքարում կարող է մոդել հանդիսանալ այլ երկրների համար:
2012-2014-ը թրաֆիքինգի հատկանիշներով հարուցվել է 31 քրեական գործ, այդ գործերով հայտնաբերվել և տուժող են ճանաչվել 39 անձ, որոնցից 28-ը եղել է կին, իսկ 14-ը` անչափահասն: Այս քրեական գործերով մեղադրանք է առաջադրվել 29 անձի, նշված գործերից 12-ը վերաբերել է ՀՀ-ում կանանց պոռնկության շահագործմանը, 5 գործ վերաբերել է աշխատանքային շահագործմանը` մուրացկանության մեջ ներգրավելու միջոցով, 4 գործ` Արաբական Միացյալ էմիրություններում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող կանանց պոռնկության շահագործմանը, 4 գործ` կանանց շահագործմանը Թուրքիայում, 3-ը` ՌԴ-ում աշխատանքային շահագործմանը և 2-ը` օրգաններ և հյուսվածքներ վերցնելուն:

Власти Армении ведут успешную борьбу с трафикингом и отвечают минимальным стандартам ликвидации торговли людьми. Об этом говорится в ежегодном докладе Государственного департамента США о торговле людьми, опубликованном 30 июня.
Согласно докладу, армянские мужчины подвергаются принудительному труду в России, и в меньшем объеме, в Турции.
Женщины и дети из Армении подвергаются сексуальной и трудовой эксплуатации внутри страны, а также сексуальному трафикингу в Турции и ОАЭ.
По данным доклада, в Армении жертвами сексуального трафикинга стажи гражданки Китая.
Армянские женщины и дети являются уязвимыми с точки зрения вовлечения в попрошайничество внутри страны.
Некоторые дети в стране работают в сферах сельского хозяйства, строительства и услуг, где они уязвимы с точки зрения трудовой эксплуатации.
В контексте торговли людьми наиболее уязвимыми остаются мужчины с низким уровнем образования из сельских местностей и дети-воспитанники социальных учреждений.
В докладе отмечено, что правительство Армении уже четвертый год подряд соответствует минимальным стандартам ликвидации трафикинга, активизирует усилия по выявлению и оказанию помощи жертвам эксплуатации и выделяетдостаточное финансирование для ликвидации последствий различных форм трафикинга.
В 2015 году Армения третий год подряд занимала место среди стран первой группы, согласно оценке Госдепартамента США в рамках борьбы с трафикингом.Среди представленных в отчете 188 стран, только 31 вошли в первую группу.
В докладе подчеркивалось, что в 2014 году НС Армении приняло закон, которым были стандартизированы процедуры идентификации, содействия, защиты и реинтеграции подозреваемых и выявленных жертв трафикинга для республиканских и местных органов самоуправления, общественных организаций, международных организаций и гражданского общества. Армянское правительство заняло место в первой группе, благодаря конкретным шагам и действиям по обеспечению снижения процента торговли людьми. Госдеп США также отметил, что армянские правоохранительные органы выявили иностранных жертв торговли людьми, которые были направлены в специальные центры для ухода. Правительство также сохранило крепкие связи с неправительственными организациями, местными средствами массовой информации, организациями-донорами и региональными партнерами в борьбе с торговлей людьми.
Посольство США в РА высоко оценило сотрудничество с Арменией в борьбе с торговлей людьми и отметило стремление продолжить его, в частности работая в сфере государственной защиты свидетелей и жертв траффикинга и вопросами их идентификации.
В докладе Госдепа оценивается усилие стран в вопросе соответствия минимальным стандартам, которые необходимы для ликвидации трудовой или сексуальной эксплуатации мужчин, женщин и детей. Усилия каждой страны оцениваются по системе Tier. Оказавшиеся в Tier-1 страны считаются наиболее соответствующими, в Tier-2 оказываются те страны, которые по мнению Госдепа, не прилагают достаточно усилий в борьбе с трафикингом, а в Tier-3 входят те страны, которые менее всего прилагают усилия.