ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունն արգելել է Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծել 19.480 կգ բրոյլեր տեսակի հավի սառեցված միս, քանի որ այն չի համապատասխանել սննդամթերքի անվտանգության ցուցանիշներին:
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը Դոնմալ ՍՊԸ-ի կողմից Ուկրաինայի Հանրապետությունից ներմուծվող հավի սառեցված միսն ուղարկել է լաբորատոր փորձաքննության:
Արդյունքում պարզվել է, որ բեռը ՄԱՖԱՄ, ախտածին, ա/թ սալմոնելաներ և լիստերիա ցուցանիշներով չի համապատասխանում Մաքսային միության (ԵԱՏՄ) «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին, հետևաբար` այն որպես սննդամթերք օգտագործելու համար պիտանի չէ:
Նկատի ունենալով վերոնշյալը` ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության կողմից արգելվել է բեռի ներմուծումը հանրապետություն, իսկ տնտեսավարողին հանձնարարվել է այն վերաարտահանել:
2016-ի մարտին Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը կրկին արգելել է ՀՀ տարածք ներմուծել 19.800 կգ հավի սառեցված աղացած միս Ուկրաինայից, քանի որ այն չի համապատասխանել սննդամթերքի անվտանգության ցուցանիշներին:
Սահմանային վերահսկողության շրջանակում ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը «Միթ Իմփորթ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից Ուկրաինայից ներմուծվող հավի սառեցված միսն ուղարկել է լաբորատոր փորձաքննության: Արդյունքում պարզվել է, որ բեռը լիստերիա ցուցանիշով չի համապատասխանում Մաքսային միության «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին, հետևաբար` այն որպես սննդամթերք օգտագործելու համար պիտանի չէ:

1 Июль 2016 - 11:46 AMT
Государственная служба безопасности продуктов питания Армении запретила ввоз в республику 19480 кг замороженного бройлерного куриного мяса из-за несоответствия показателям безопасности продуктов питания.
В тексте сообщения также отмечается, что регулятор отправил на лабораторную экспертизу образцы замороженной курятины, импортируемой ООО «Донмал» из Украины. В результате проведенных экспертиз выяснилось, что груз не соответствует требованиям технического регламента «О безопасности продуктов питания» ЕАЭС. «Продукты этого качества не подлежат употреблению в пищу. Учитывая это, Госслужба безопасности продуктов питания запретила импорт данного груза в республику, а хозсубъекту поручила реэкспортировать его», — отметили в ведомстве.
По некоторым требованиям технического регламента «О безопасности продуктов питания» Евразийского экономического союза продукты не соответствовали из-за наличия болезнетворных бактерий, сальмонеллы и листерии. Импорт груза в Армению запрещен, а компании поручено реимпортировать его, передает Sputnik-Армения.
В марте 2016-го года регулятор уже запрещал импорт из Украины в Армению 19,8 тонны замороженного фарша из куриного мяса, не соответствовавшего критериям безопасности продуктов питания. Листерии — род грамположительных палочковидных бактерий, некоторые виды которых являются возбудителями заболеваний животных и человека.
ЕЭАС — международное интеграционное экономическое объединение, созданное на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства и функционирующее с 1 января 2015 года. Сейчас членами ЕАЭС являются Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан и Киргизия.