2016 թվականի հուլիսի 9-10-ը Վահագնի թաղամասի Արարատ գոլֆ ակումբում կանցկացվի երկրորդ Կովկասի գավաթ մրցաշարը: Կմրցեն Հայաստանի և Վրաստանի թիմերը։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի Ազգային գոլֆի ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Հովհաննիսյանը, հայտնում է «Sputnik Արմենիա»-ն:
«Մենք անհամբերությամբ ենք սպասում Վրաստանից ժամանող հյուրերին։ Կովկասի գավաթը շատ կարևոր նախաձեռնություն է, որը նպաստում է գոլֆի տարածմանը Հայաստանում և Վրաստանում։ Հիանալի առիթ է տարածաշրջանում այդ մարզաձևի զարգացմանը նոր թափ հաղորդելու համար», – ասել է Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով` Վրաստանի գոլֆի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները ներկա կլինեն բացման արարողությանը, որի ընթացքում երկու երկրի ներկայացուցիչները տարածաշրջանում այդ մարզաձևի տարածմանն ու զարգացմանը ուղղված համաձայնագիր կստորագրեն։
«Ինչպես անցած տարի, յուրաքանչյուր թիմում կլինի 8 հոգի։ Ընդհանուր առմամբ մենք երկու օրվա ընթացքում կանցկացնենք 16 խաղ։ Գավաթը կստանա ամենաշատ միավորներ վաստակած թիմը, որը պատվավոր մրցանակը կպահի մինչև հաջորդ տարի»,- նշել է նա։
Կովկասի գավաթի անցկացման գաղափարը ծագել է 2014թ-ին։ Առաջին մրցաշարն անցկացվել է Վրաստանում, Ambassadori գոլֆ ակումբում։

2 Июль 2016 - 08:32 AMT
Кубок Кавказа по гольфу состоится 9-10-го июля в ереванском гольф-клубе Ararat Valley Country Club. Об этом сообщил президент Ассоциации гольфа Армении Карен Ованнисян.
По его словам, во втором первенстве региона по традиции в борьбу вступят команды из Армении и Грузии.
«Мы с нетерпением ждем гостей из Грузии. Кубок Кавказа очень важная инициатива, способствующая популяризации гольфа в Армении и Грузии. Это прекрасный повод придать новый импульс развитию этого вида спорта в регионе», — сказал Ованнисян.
Он добавил, что представители Федерации гольфа Грузии будут присутствовать на церемонии открытия, в ходе которой предусмотрено подписание соглашения между представителями двух стран, направленное на распространение и развитие этого вида спорта в регионе.
«В каждой команде, как и в 2015-м году, будет по восемь человек. В целом мы проведем 16 игр в течение двух дней. Кубок получит команда, набравшая больше всех очков. Почетный приз будет храниться у нее до следующего года», — добавил он, цитирует Sputnik-Армения.
Идея проведения Кубка Кавказа зародилась в 2014 году. Первый турнир состоялся в Грузии, в новом гольф-клубе Ambassadori. Это аналог Ryder Cup, в котором принимают участие лучшие спортсмены из Европы и США.