Իրանի գազի արտահանման ազգային ընկերության (NIGEC) ղեկավարը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել գազի առաքումների եռապատկման մասին, հայտնում է Mehr գործակալությունը: Պայմանավորվելով էլեկտրաէներգիայի փոխանակման ծավալների ավելացման մասին` Հայաստանն ու Իրանը համաձայնության են եկել նաև իրանական գազի մատակարարման եռապատկման մասին:
Հաշվարկները ցույց են տալիս, որ էլեկտրաէներգիայի և գազի փոխանակումը Հայաստանի և Իրանի միջև կաճի 3 անգամ:
NIGEC-ի ղեկավար Ալիռեզա Քամելին հայտարարել է, որ Իրանն այժմ օրական 1 մլն խմ գազ է առաքում Հայաստան` հավելելով, որ այդ ցուցանիշը կհասնի 3 մլն խմ:
«Այժմ կողմերը նախապատրաստում են ենթակառուցվածքները բնական գազի առաքման ավելացման համար: Համաձայնեցման գործընթացը շուտով կավարտվի»,-ասել է պաշտոնյան` հավելելով, որ այժմ ոչ մի սահմանափակում չկա դեպի ՀՀ գազի առաքման ավելացման համար:
2015-ի ամռանը կողմերը պայմանագիր են ստորագրել 400կՎտ հզորության երրորդ ԷՀԳ կառուցման վերաբերյալ: ԷՀԳ-ն կունենա 275 կմ երկարություն, իրանական կողմը կիրականացնի սարքավորումների գնման, շինմոնտաժային և գործարկման աշխատանքները:

Глава Иранской национальной экспортной газовой компании (NIGEC) сказал, что с Арменией было достигнуто соглашение о трехкратном увеличении поставок газа из Ирана, передает новостное агентство Mehr.
Вслед за договоренностью, согласно которой Армения и Иран увеличат объем обмена электроэнергией, страны пришли к соглашению относительно экспорта природного газа.
Расчеты показывают, что обмен электричеством и газом между Ираном и Арменией возрастет в три раза.
Глава NIGEC Алиреза Камели заявил, что Иран в настоящее время поставляет 1 млн кубических метров природного газа в Армению в день, добавив, что теперь этот показатель составит 3 млн кубических метра.
«Обе стороны в настоящее время готовят необходимые инфраструктуры для увеличения поставок природного газа. Процесс соглашения в скором времени будет завершен»,- подчеркнул чиновник, добавив, что в настоящее время не существует каких-либо ограничений для увеличения экспорта газа в Армению.
Летом 2015 года страны подписали контракт о строительстве третьей ЛЭП мощностью в 400 кВ на сумму более 107 миллионов евро.
Линия электропередачи между Ираном и Арменией в длину достигнет 275 километров, весь процесс закупки оборудования, выполнения строительно-монтажных и пуско-наладочных работ будет осуществляться иранской стороной.
Было подсчитано, что со строительством новой ЛЭП объем обмена электроэнергией между Ираном и Арменией увеличится с нынешних 300 до около 1000 мегаватт.