Արգենտինացի ֆուտբոլիստ Լիոնել Մեսսին վերանայել է իր որոշումը Արգենտինայի հավաքականի կազմում կարիերան ավարտելու մասին, հայտնում է La Nacion-ը:
Հունիսի 26-ին Արգենտինայի և Չիլիի միջև հանդիպման հիմնական և լրացուցիչ ժամանակն ավարտվեց առանց արդյունքի, իսկ 11-մետրանոցների շարքում չիլիացիները հաղթանակի հասան 4:2 հաշվով: Մեսսին չիրացրեց պենալտին: Այդպիսով Արգենտինայի հավաքականն անընդմեջ երրորդ խոշոր պարտությունը կրեց խոշոր մրցաշարերի եզրափակչում:
Հավաքականի նախկին անդամներից մեկը, որը Մեսսիի հետ խաղացել է աշխարհի 3 առաջնությունում (2006, 2010 և 2014թթ.), խոսել է հարձակվողի հետ ու հայտարարել, որ նա կխաղա Արգենտինայի հավաքականի կազմում: Նշվում է, որ Մեսսին դադար կվերցնի և սեպտեմբերին չի մասնակցի ԱԱ-2018-ի ընտրական շրջանում հավաքականի խաղերին Ուրուգվայի և Վենեսուելայի հավաքականների հետ, սակայն կվերադառնա թիմ և կպայքարի Ռուսաստանում կայանալիք ԱԱ հաղթանակի համարում:
«Նա կվերադառնա, նա արդեն ցանկանում է հաղթել Ռուաստանում կայանալիք 2018-ի աշխարհի առաջնությունում»,-ասել է աղբյուրը, հայտնում է Ռ-Սպորտը:
Ավելի վաղ Արգենտինայի նախագահ Մաուրիսիո Մակրին անձամբ էր խնդրել 29-ամյա Մեսսիին չհեռանալ ազգային հավաքականից, իսկ երկրպագուները փորձում են համոզել, որ նա հրաժարավի հեռանալու մասին իր որոշումից #NoTeVayasLio հեշթեգի օգտնությամբ` «Մի հեռացիր, Լեո»:
Նաև հարյուրավոր երկրպագուներ հանրահավքներ են արել Բուենոս Այրեսում` խնդրելով Մեսսիին փոխել որոշումը: Ազգային թիմում Մեսսին սկսել է խաղալ 2005-ից: Հավաքականի կազմում նա 113 խաղի է մասնակցել, իրացնելով 55 գոլ, որը ռեկորդային ցուցանիշ է:
29-ամյա Լիոնել Մեսսին իր մասնագիտական ամբողջ կարիերայի ընթացքում հանդես է գալիս «Բարսելոնա» ակումբի կազմում: Նրա մասնակցությամբ թիմը 4 անգամ հաղթել է Չեմպիոնների լիգայում: Մեսսին 5 անգամ «Ոսկե գնդակի» է արժանացել, որը հանձնվում է աշխարհի լավագույն ֆուտբոլիստին:

4 Июль 2016 - 06:03 AMT
Аргентинский футболист Лионель Месси пересмотрел свое решение о завершении карьеры в сборной и намерен остаться в национальной команде, сообщает La Nacion.
Сборная Аргентины 26 июня уступила в серии пенальти команде Чили в финале юбилейного — сотого розыгрыша Кубка Америки, который проходил в США. Сразу после игры пятикратный обладатель «Золотого мяча» Месси объявил о завершении карьеры в сборной, отметив, что его уход из национальной команды станет лучшим вариантом для всех и для него самого в первую очередь.
Один из бывших игроков сборной, который выступал с Месси на трех чемпионатах мира (2006, 2010 и 2014), поговорил с нападающим и заявил, что тот будет играть за аргентинскую сборную. Отмечается, что Месси сделает паузу и не поможет аргентинской команде в сентябрьских отборочных матчах чемпионата мира-2018 со сборными Уругвая и Венесуэлы, но после вернется в команду и будет бороться за победу на ЧМ в России.
«Он вернется, и он уже хочет победить в России в 2018 году», – заявил источник, цитирует Р-Спорт.
Ранее президент Аргентины Маурисио Макри лично позвонил 29-летнему Месси и попросил его не покидать национальную команду, а болельщики пытаются уговорить знаменитого футболиста отказаться от своего решения, используя в социальных сетях хэштег #NoTeVayasLio (Не уходи, Лео).
Также Сотни болельщиков провели митинг в Буэнос-Айресе, прося Месси изменить свое решение. В национальной команде Месси дебютировал в 2005 году. Всего в составе аргентинской команды нападающий провел 113 игр, в которых забил 55 мячей, что является рекордом по количеству голов за сборную Аргентины.
Месси – серебряный призер чемпионата мира 2014 года, а также трехкратный вице-чемпионом Кубка Америки. В 2008 году он завоевал золото Олимпийских игр.