Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանն անդրադարձել է իր կարիերային առնչվող մի շարք հարցերի:
Խոսելով խաղացողների վարկածով Բունդեսլիգայի լավագույն ֆուտբոլիստ ճանաչվելու մասին, Մխիթարյանն ասել է. «Հպարտանում եմ, որ ինձ տվեցին այդ մրցանակն ու ճանաչեցին լավագույնը Գերմանիայում: Դա մեծ նշանակություն ունի ինձ համար, ու կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել ֆուտբոլիստներին», Marca պարբերականին հղումով գրում է Armsport.am-ը:
Հարցին, թե ինչպե՞ս Բորուսիայի գլխավոր մարզիչ Թոմաս Տուխելին հաջողվել է հասնել նման առաջընթացի ֆուտբոլիստի հետ, Մխիթարյանը պատասխանել է.
«Նա մեծագույն մարզիչ է ու հիանալի ստրատեգ: Նա բացառիկ խաղային փիլիսոփայություն ունի: Նրա խաղաոճը հարձակողական է: Դա է իմ հաջողության պատճառը: Շնորհակալ եմ նրան հավատարմության ու վստահության համար»:
Հարցին, թե կցանկանար մի օր հանդես գալ իր կուռքի՝ Զինեդին Զիդանի գլխավորությամբ, Մխիթարյանը պատասխանել է.
«Զիդանը միշտ էլ իմ կուռքն է եղել, ով միշտ հիացմունք է առաջացրել ինձ մոտ: Կարծում եմ՝ նման առաջատարի մոտ կարելի է շատ բան սովորել: Ինչո՞ւ չաշխատեմ նրա հետ, եթե այդպիսի հնարավորություն ստանամ»:
նա նաև հավելել է, որ չի խոսում իսպաներեն, սակայն կցանկանար սովորել այն:
«Իսպանիայի առաջնությունն աշխարհի ուժեղագույն լիգաներից է, որտեղ տեխնիկապես բարձր մակարդակի ֆուտբոլ են խաղում: Երբեք չգիտեք, թե ինչպես կդասավորվի ձեր կարիերան»:
Մխիթարյանի խոսքով, ժամանակակից ֆուտբոլը մեծ պրոֆեսիոնալիզմ է պահանջում ու ջանասիրաբար աշխատանք: «Տաղանդը և կարգապահությունը միասին՝ դա է իմ փիլիսոփայությունը: Ինձ նվիրել եմ ֆուտբոլին: Ինձ շատ է դուր գալիս կատարել փլեյմեյքերի պարտականություններ, քանի որ այդ դիրքում կարողանում եմ ցուցադրել իմ ներուժը: Այնուամենայնիվ, միշտ պատրաստ եմ կատարել մարզիչների կարգադրությունները»:
Հուլիսի 2-ին Դորթմունդի «Բորուսիան» հաստատել է Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի՝ «Մանչեսթեր Յունայթեդ» տեղափոխվելու մասին տեղեկությունները:

4 Июль 2016 - 08:05 AMT
Полузащитник сборной Армении Генрих Мхитарян дал интервью газете Marca, в котором рассказал о своих планах на будущее, о желании играть под руководством Зидана и возможном переходе в Испанию.
«Чемпионат Испании – одна из самых сильных лиг, где играют в техничный футбол высокого уровня. Вы никогда не знаете, где продолжите карьеру. Возможно, в один прекрасный день я буду играть в Испании или в других местах»,- сказал Мхитарян, передает armsport.am.
Говоря о желании играть под руководством Зинедина Зидана, 27-летной футболист отметил, что с детства восхищался его стилем игры и его волей к победе.
«Я думаю, что у такого лидера можно многому научиться. Почему бы не работать с ним, если у меня когда-нибудь будет такой шанс?»,- добавил Мхитарян.
Говоря о своем избрании в качестве лучшего игрока Бундеслиги по версии футболистов, бывший полузащитник дортмундцев сказал: «Я горжусь тем, что мне дали эту награду и признали игроком Бундеслиги. Это очень много значит для меня, и я хотел бы поблагодарить футболистов за их выбор».
Он также высказался относительно своих дальнейших планов, подчеркнув: «Вы можете добиться чего-нибудь, если сосредоточитесь на этом. У меня есть свои цели, и я решил их достичь».
Ранее дортмундская «Боруссия» подтвердила информацию о переходе полузащитника сборной Армении Генриха Мхитаряна в «Манчестер Юнайтед».
«В результате активных переговоров «Боруссия» приняла желание Мхитаряна играть за «Манчестер Юнайтед» в сделующем сезоне. «Манчестер» сделал нам привлекательное предложение. Если бы мы отказались от него, игрок оставил бы нас на правах свободного агента в 2017 году, и мы бы только отложили вопрос о его замене на год», – сказал директор «Боруссии» Ханс-Иоахим Вацке.
«Боруссия» продала армянского полузащитника английскому «МЮ» за рекордные 42 млн евро.
В прошлом сезоне Мхитарян провел за немецкий клуб 52 матча в различных турнирах, в которых забил 23 мяча и отдал 32 результативные передачи. Также на его счету 59 матчей и 19 голов за сборную Армении.