Հուլիսի 4-ին տեղի է ունեցել «Հայաստանում նեոնատոլոգիայի զարգացումը» թեմայով միջազգային համաժողովը, որի ընթացքում նեոնատալ բժշկության հայկական ասոցիացիայի նախագահ, ԵՊԲՀ Մուրացան հիվանդանոցային մանկական և նորածնային վերակենդանացման բաժանմունքի ղեկավար Հրանտ Կալենտարյանը ներկայացրել է նորածինների թերապևտիկ հիպոթերմիայի գործածման իրենց առաջին փորձի արդյունքները:
Նրա խոսքով՝ չափավոր հիպոթերմիան կարող է բարձրացնել երեխայի կենսունակությունը, ինչպես նաև կանխել նևրոլոգիական շեղումները:
«Ամենակարևոր եզրակացությունը, որ մենք այս բուժման մեթոդը կիրառելիս ստացանք, բարդացման վտանգի բացակայությունն է: Որևէ լուրջ բարդացում չենք ունեցել». – ասել է Կալենտարյանը, մեջբերում է Ա1+-ը:
Նրա խոսքով՝ հիպոթերմիայի բուժում ստացած իրենց առաջին հիվանդն արդեն 1,5 տարեկան է, բայց դեռ վաղ է խոսել արդյունավետության մասին: Կալենտարյանը նշել է նաև, որ համաշխարհային պրակտիկայում այս բուժումն արդեն ստանդարտ կիրառվում է և ապագայում Հայաստանում էլ իրենք փորձելու են ներդնել այն:
«Տարբեր հեղինակների տվյալներով՝ հիպոթերմիայի բուժում չստացած երեխաների 20-50 տոկոսի մոտ լուրջ նևրոլոգիական շեղումներ կան»,-նշել է բժիշկը:
Համաժողովը կազմակերպել էր Հայկական ակնաբուժության նախագիծը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում նեոնատալ ծառայությունների որակի բարելավման» ծրագրի շրջանակներում և Լոս Անջելեսի մանկական հիվանդանոցի հետ գործակցությամբ:

The President of the Armenian Association of Neonatal Medicine, Pediatric Resuscitator Dr. Hrant Kalenteryan on Monday, July 4 presented the results of the first experience in neonatal therapeutic hypothermia in Armenia.
The Development of Neonatology in Armenia conference took plance in Yerevan on Monday.
According to Kalenteryan, moderate therapeutic hypothermia can increase a child's viability as well as prevent neurological deviations.
“The most important conclusion we made during this experience is the lack of complications,” he said.
According to him, the first patient to have received hypothermic treatment is already 1.5 years old, but still, it’s too early to speak about the effectiveness of the treatment. The expert said that this method is commonly used worldwide, with Armenia looking to embrace it as well.
“Various authors say that 20-50% of children that did not receive hypothermic treatment suffer from serious neurological anomalies,” Kalenterian noted.