Apple սարքերի համար նախատեսված թարմացված ծրագրային ապահովման մեջ նախատեսված կլինի վիրտուալ կոճակ, որը թույլ կտա գաջեթների օգտատերերին գրանցվել որպես օրգանների դոնոր:
Դոնորների ռեեստրում հայտնվելու համար iPhone-ի օգտատերերը պետք է մտնեն ներկառուցված Health հավելված, որը նախատեսված է օրգանիզմի վիճակի մասին տեղեկություններ հավաքելու համար, գրում է RG-ն Associated Press-ի վրա հղումով:
Ավելացնելով այս հնարավորությունը` Apple-ը ցանկանում է իր սարքերի օգտատերերին մղել գրանցվել որպես դոնորներ, հստակեցնում է աղբյուրը: Նա հղում է կատարում Apple-ի ղեկավար Թիմ Քուկին, որն ասել է» Հուսով եմ, որ նոր ծրագրային ապահովումը կնպաստի դոնորների պակասի հարցի լուծմանը»:
Ըստ Քուկի, որոշումը կայացվել է Apple-ի համահիմնադիր Սթիվ Ջոբսի մահվանից հետո, որը 2009-ին «տանջալի երկար սպասեց լյարդի փոխպատվաստման»:
Health հավելվածը նախատեսված է Apple սարքերի օգտատերերի առողջության և ֆիթնեսի մասին տվյալների կառավարման համար: Արդեն աշնանը նոր ծրագրային ապահովումը կհայտնվի բոլոր նրանց մոտ, ում iPhone-ը գրանցված է ԱՄՆ-ում:

В обновленное программное обеспечение для устройств Apple будет добавлена виртуальная кнопка, которая позволит владельцам гаджетов зарегистрироваться в качестве доноров органов.
Чтобы попасть в реестр доноров, пользователям iPhone потребуется войти в предустановленное приложение Health, предназначенное для сбора медико-санитарной информации о состоянии организма, пишет RG со ссылкой на Associated Press.
Добавлением данной кнопки Apple хочет побудить владельцев своих устройств регистрироваться донорами, уточняет источник. При этом он ссылается на высказывание главы Apple Тима Кука, который заявил буквально следующее: «Надеюсь, что новое программное обеспечение поможет решить застарелую проблему нехватки доноров».
По словам Тима Кука, решение о создании возможности для такой регистрации появилось после смерти соучредителя Apple Стива Джобса, «мучительно долго» ожидавшего пересадки печени в 2009 году.
Приложение Health предназначено для управления различными данными о здоровье и фитнесе владельца устройства Apple. Уже нынешней осенью обновление ПО придет ко всем, у кого iPhone зарегистрирован в США.