ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ վարչության աշխատակիցները ձերբակալել են Աֆղանստանի 2 քաղաքացու, որոնք ապօրինաբար հատել են հայ-թուրքական սահմանը, հայտնում է Հայաստանում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության, հուլիսի 6-ին տեղաբնակներից, որոնք աշխատելիս են եղել սահմանից ոչ հեռու, ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Թուրքիայի կողմից անծանոթ մարդ է դուրս եկել սահմանամերձ Արաքս գետի ափը:
Մի քանի րոպեից Արտաշատի սահմանապահ ջոկատի խումբը քողարկված դիտարկում է կազմակերպել և ՀՀ սահմանի պաշտպանություն:
Օգտվելով այն հանգամանքից, որ տարվա այս եղանակին Արաքսը ծանծաղ է, սահմանախախտը հատել է գետը և փորձել է թաքնվել թփուտներում: Սահմանապահները ձերբակալել են նրան:
Մի քանի րոպե անց նկատվել է երկրորդ սահմանախախտը, որը ևս ձերբակալվել է:
Նախնական հարցաքննության ժամանակ ձերբակալվածներն ասել են, որ Աֆղանստանի քաղաքացիներ են և մտադիր էին ՀՀ տարածքով Եվրամիության երկրներ հասնել:
Խուզարկության ժամանակ նրանց մոտ հայտնաբերվել է ուսապարկ անձնական իրերով և Nokia ֆիրմայի 2 բջջային հեռախոս:
Նույն օրոը, անհրաժեշտ միջոցառումներից հետո, սահմանախախտները փոխանցվել են ՀՀ կառավարությանը կից ԱԱԾ աշխատակիցներին, որոնք ստուգում են ձերբակալված քաղաքացիների ներկայացրած վարկածը:
ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Միխեևը որոշել է արժեքավոր նվերներ հանձնել տեղի բնակիչներին:
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, սահմանին իրավապահ մարմինների և բնակչության համակարգված գործողությունները ՀՀ սահմանային անվտանգության հիմնաքարն են:
Հունիսի 15-ին ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ վարչության աշխատակիցներն Անգոլայի քաղաքացու էին ձերբակալել, որն ապօրինաբար հատել էր հայ-թուրքական սահմանը: Սահմանախախտը լողալով անցել է սահմանային Արաքս գետը, հետո, հատուկ գիտելիքներ ունենալով, հաղթահարել է ազդանշանային համալիրը և մի քանի տասնյակ մետր գնացել սահմանի երկայնքով` փորձելով «քողարկել հետքերը»:
Որոշ ժամանակ անց սահմանախախտը փորձել է խորանալ ՀՀ տարածք: Տեղաբնակները, լինելով կամավորների ժողովրդական ջոկատի անդամներ, տեսել են անհայտ անձին և օպերատիվ կերպով հայտնել են սահմանապահ ուղեկալ:

8 Июль 2016 - 07:47 AMT
Сотрудники Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения задержали двоих граждан Афганистана, которые незаконно пересекли армяно-турецкую границу, передает пресс-служба пограничного управления ФСБ России в Армении.
Согласно сообщению, 6-го июля от местных жителей, работающих в непосредственной близости от границы, поступила информация о том, что со стороны Турции неизвестный человек вышел на берег пограничной реки Аракс.
Через несколько минут тревожная группа пограничников Арташатского пограничного отряда организовала скрытное наблюдение и прикрытие государственной границы Республики Армении.
Используя то обстоятельство, что в это время Аракс мелководный, нарушитель преодолел реку и попытался скрыться в кустах. В это же время пограничники задержали злоумышленника.
Через несколько минут был замечен второй нарушитель, который также был задержан составом пограничного наряда после пересечения границы.
В результате первичного опроса задержанные пояснили, что они является гражданами Афганистана, и намеревались транзитом через Армению добраться до стран Европейского союза.
В ходе досмотра у нарушителей обнаружен рюкзак, в котором размещались личные вещи и 2 мобильных телефона фирмы «Nokia».
6-го же июля, после проведенных фильтрационных мероприятий, нарушители границы установленным порядком переданы сотрудникам СНБ при правительстве Республики Армения, которые проверят версию задержанных граждан, передет АРКА.
Начальник Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения генерал-майор Михеев А.Д. принял решение о поощрении местных жителей ценными подарками.
«Слаженные действия на границе правоохранительных органов и населения – фундамент пограничной безопасности Республики Армения», – отмечается в сообщении.
Сотрудники Пограничного управления ФСБ России в Армении задержали гражданина Анголы, который незаконно пересек армяно-турецкую границу.Как сообщает пограничное управление ФСБ России в Армении,нарушитель переплыл пограничную реку Аракс 15 июня, далее используя специальные знания, преодолел сигнализационный комплекс и несколько десятков метров двигался вдоль границы, пытаясь «замести следы».