Կանաչ կլիմայի հիմնադրամը (Green Climate Fund) $ 20 մլն կհատկացնի Հայաստանին շենքերի էներգաարդյունավետությունը բարձրացնելու համար: Որոշումն ընդունվել է հիմնադրամի՝ Հարավային Կորեայի Սոնգդո քաղաքում տեղի ունեցած համաժողովին, հայտնում է Civilnet-ը:
Ծրագիրը մշակվել և ներկայացվել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (UNDP) կողմից: Հայաստանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության ղեկավար Բրեդլի Բուսետոն Թվիթերում գրառում է արել, որ Հայաստանը ԱՊՀ երկրներից առաջինն է, որը նման ֆինանսավորում է ստանում:
Սոնգդոյում Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի հանդիպմանը ութ նոր ծրագրի առաջարկներ են քննարկվել:
ՄԱԿ-ի տարածած տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանի ներկայացրած նախագիծը կնպաստի երկրում հանրային և մասնավոր շենքերի էներգախնայողության ներդրումների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելուն և կիրականացվի Երևանի քաղաքապետարանի հետ համագործակցությամբ: Հայաստանից այս նախագիծն առաջինն է Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայից, որ հաստատվել է խորհրդի կողմից։
Կանաչ կլիմայի հիմնադրամը Կլիմայի փոփոխությունների մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի շրջանակներում ստեղծված հիմնադրամ է, որի նպատակն է աջակցել զարգացող երկրներին պայքարելու կլիմայական փոփոխությունների դեմ: Հիմնադրամը հաշվետու է ՄԱԿ-ին: Այն ստեղծվել է 194 երկրների կողմից:

Зеленый климатический фонд (Green Climate Fund) выделит Армении $20 млн на повышение энергоэффективности зданий. Решениео финансированиибыло принято в ходе конференции фонда, состоявшейся в южнокорейском городе Сонгдо, пишет Civilnet.
Программа была разработана и представлена Программой развития Организации Объединенных Наций (ПРООН). Глава миссии ООН в Армении Брэдли Бусето написал в своем микроблоге Twitter, что Армения первой среди стран СНГ получает такое финансирование.
В ходе заседания Зеленого климатического фонда в Сондго были обсуждены предложения по 8 новым программам.
Согласно распространенной ООН информации,представленный Арменией проект будет способствовать созданию благоприятных условий для инвестиций в энергоэффективность государственных и частных зданий и будет осуществляться в сотрудничестве с муниципалитетом Еревана. Проект Армении -первый в Центральной и Восточной Европе, который был утвержден Советом.
Зеленый климатический фонд создан в соответствии с Рамочной конвенцией ООН об изменении климата, его цель заключается в оказании помощи развивающимся странам в борьбе с изменением климата. Фонд был создан со стороны 194 стран.