«Ոսկե ծիրան» Երևանի 13-րդ միջազգային կինոփառատոնի մեկնարկը տրվել է հուլիսի 10-ին:
Փառատոնային առաջին օրն սկսվել էր մամուլիսի ասուլիսներով, որոնց ընթացքում իրենց ֆիլմերը ներկայացրել են «Հայկական համայնապատկեր» ազգային մրցույթի մասնակիցներ Գարեգին Պապոյանը («Սխտորաշեն»), Լուսինե Պապոյանը («Ռադիոլա») և Էվելինա Բարսեղյանը («Բրավիստը»):
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի ունեցավ «Ոսկե ծիրանի» ոչ պաշտոնական մեկնարկը խորհրդանշող ծիրանօրհնեքի ավանդական արարողությունը, որն այս տարի կամակերպվել էր Սուրբ Զորավոր եկեղեցում:
Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, անվանի այլ հայ կինոգործիչների անունը կրող աստղերի կողքին, բացվեցին կինոօպերատոր Ալբերտ Յավուրյանի, կինոռեժիսորներ Էդմոնդ Քեոսայանի և Դմիտրի Կեսայանցի հիշատակը հավերժացնող աստղերը: Արարողությունը ուղեկցվոլ է ՀՀ ոստիկանության փողային նվագախումբ կատարումներով:
Կինոփառատոնի պաշտոնական բացումը տեղի է ունեցել «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Մինչ մեկնարկն անվանի հյուրերը, մրցութային և ոչ մրցութային ծրագրերի մասնակիցներն անցան Շ.Ազնավուրի հրապարակում տեղադրված կարմիր գորգով: Ողջույնի խոսքով հանդես եկան «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը, արդեն տասը տարի փառատոնի գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Այնուհետև ներկայացվեցին մրցութային ծրագրում ընդգրկված ֆիլմերը, ինչպես նաև ժյուրիի կազմը:
Բացման արարողության ընթացքում հայտարարվել է, որ Եվրոպական կինոակադեմիան մրցանակ է շնորհում «Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանին»՝ Եվրոպական կինոմշակույթի գանձ: Որոշվել է ստեղծել Եվրոպական կինոմշակույթի գանձերի ցուցակ, ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակի նման:
Փառատոնի մեկնարկին նվիրված հանդիսությանը հաջորդել է 13-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի բացման ֆիլմի՝ Համո Բեկնազարյանի «Զարե»-ի ցուցադրությունը` Վահագն Հայրապետյանի հատուկ ֆիլմի համար գրված երաժշտությամբ:

The Golden Apricot Yerevan International Film Festival (GAIFF) launched in Armenia Sunday, July 10.
The first day of the festival started with press conferences: Armenian Panorama participants Garegin Papoyan (Skhtorashen), Lusine Papoyan (Radio receiver) and Evelina Barsegian (Bravoman) gave detailed presentations of their films.
On the second half of the day, a non-official start – apricot blessing ceremony – took place at St. Zoravar church.
Honorary stars of cinematographer Albert Yavuryan, directors Edmond Keosayan and Dmitry Kesayants were unveiled at Charles Aznavour square among other prolific masters of the Armenian cinema, with Armenia's Police Brass Band performing during the ceremony.
The festival was officially launched in the evening at Moscow Cinema, followed by a red carpet ceremony.
Welcoming speeches were made by GAIFF General Director Harutyun Khachatryan and VivaCell-MTS General Director Ralph Yirikian. The company has served as GAIFF's general sponsor for ten years.
It was announced during the opening ceremony that the European Film Academy is honoring Yerevan's Parajanov Museum with the title “Treasure of European Film Culture.”
The Academy has decided to establish a list of Treasures of European Film Culture, much like the UNESCO World Heritage list, summing up places of historical cinematic value that need to be maintained and preserved for generations to come.
At the end of the ceremony, the opening film by celebrated Armenian filmmaker Hamo Beknazaryan, “Zare,” was screened with Vahagn Hayrapetyan’s live performance, specially composed for the film.