Հուլիսի 11-19-ը Հայաստանում երկրորդ անգամ տեղի կունենան Պարապլանային թռիչքների միջազգային մրցումներ: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի Պարապլաներային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Սարգսյանը, հայտնում է «Sputnik Արմենիան»:
Ըստ նրա, հնարավոր է, 2017-ին Հայաստանում կայանան Աշխարհի գավաթի մրցումները: «Մենք նախատեսում ենք Աշխարհի գավաք անցկացնել հաջորդ տարի, իսկ այս մրցաշարը դրան է նախորդում, ուստի պետք է անթերի անցնի»,-ասել է Սարգսյանը` հավելելով, որ աշխարհում տարեկան գավաթի 5 մրցում է անցկացվում, որոնց արդյունքում հայտնի է դառնում հաղթողը:
Ըստ նրա, Հայաստանը շատ բարենպաստ երկիր է այս մարզաձևի համար: «Լեռները, եղանակը` տարվա մեջ 300 արևային օր, հիանալի պայմաններ են ստեղծում թռիչքների համար»,-ասել է Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ մրցումներն անցնելու են Թեղենիս լեռան գագաթին, Բուժական գյուղի շրջակայքում: «2016-ին մասնակցել ցանկացողների թիվը հասնում էր 180-ի: Մարզիկներ կժամանեն աշխարհի 24 երկրից, այդ թվում Ավստրալիայից, Չեխիայից, Ավստրիայից, Նոր Զելանդիայից, Ռուսաստանից, Ավստրիայից, ինչպես նաև Թուրքիայից: Մենք ընտրել են 150 մասնակցի»,-ասել է կազմակերպիչը:
Նա հայտնել է, որ մրցումներից հետո կարող են իրենց ուժերը փորձել մոտ 60 «ֆրիֆլայերներ», որոնք հատուկ այդ նպատակով են ժամանել Հայաստան: Ֆեդերացիայի նպատակներից մեկը Հայաստանն ավելի ճանաչված դարձնելն է պարապլաներային սպորտի տեսակետից:
Սարգսյանն ասել է, որ այս մարզաձևով կարող են զբաղվել բոլոր ցանկացողները, քանի որ պարապլանն ավելի մատչելի է գնով, քան թռիչքների համար նախատեսված մյուս սարքերը, իսկ ուսուցումն ընդամենը 2 ամիս է տևում: Էկոնոմիկայի նախարարությանը կից զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանն իր հերթին կարևորել է նման միջոցառումների անցկացումը երկրում էքստրեմալ տուրիզմի զարգացման համար: «Նախաձեռնությանը չէր կարելի չաջակցել: Նման միջոցառումների շնորհիվ աճում է զբոսաշրջիկների քանակը»,-ասել է նա: Ապրեսյանը նշել է նաև, որ 2016-ի առաջին եռամսյակում զբոսաշրջիկների թիվը աճել է 8.6%-ով` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
2015-ին մրցումներն անցել են Ծովագյուղի տարածքում, մասնակցել են մարզիկներ ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից, ՌԴ-ից, Թուրքիայից, Իրանից և Մոնղոլիայից:

Вторые международные соревнования по парапланерному спорту пройдут в Армении с 11 по 19 июля. Об этом сообщил журналистам председатель Федерации парапланеризма Армен Саргсян.
По его словам, в с2017-м году в Армении, возможно, проведут Кубок мира.
«Мы планируем проведение Кубка мира в следующем году, а нынешний турнир является предкубковым. Поэтому он должен пройти безупречно», — сказал Саргсян, добавив, что в мире проводится ежегодно пять кубков, по итогам которых определяется победитель.
По его мнению, Армения — очень благоприятная страна для данного вида спорта.
«Горы, погода — 300 солнечных дней в году, являются чудесными условиями для полетов» — сказал Саргсян.
Он отметил, что соревнования пройдут на вершине горы Тегенис в районе села Бужакан.
«В 2016-м году на участие в конкурсе выразили желание 180 пилотов из 24 стран мира, среди которых Австралия, Чехия, Польша, Австрия, Новая Зеландия, Россия, Австрия, а также Турция. Мы отобрали 150 пилотов», — добавил парапланерист.
Он сообщил, что после проведения соревнований полетать смогут также около 60 фрифлаеров, специально для этого приехавших в Армению.
Одной из главных целей Федерации является сделать Армению более популярной с точки зрения параланерного спорта.
«Наша цель — увеличить количество фрифлаеров из года в год, число участников в любом случае не может превышать 150-ти во избежание столкновений в небе. Мы хотим вызвать интерес у иностранных пилотов», — сказал Саргсян.
Комментируя участие Турции он заметил, что парапланеристы всего мира являются членами единой семьи, и политика сюда не допускается.
«Знаете, парапланеристы всего мира, число которых составляет 800 тысяч, являются членами одной семьи. Мы — люди воздуха, и нас не касаются другие вопросы», — сказал он.
Саргсян также сказал, что данным видом спорта может заниматься каждый желающий, поскольку параплан более доступен по цене, нежели другие летательные аппараты, а обучение занимает всего два месяца.
В свою очередь начальник управления туризма Министерства экономики Армении Мехак Апресян отметил важность проведения подобных мероприятий с точки зрения развития экстремального туризма в стране.
«Инициативу, с которой выступила Федерация парапланеризма, нельзя было не поддержать. Благодаря подобным мероприятиям увеличивается число туристов», — сказал он.
Апресян также отметил, что за первый квартал 2016 года число путешественников в Армении выросло на 8.6%, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, передает Sputnik-Армения.
В 2015 году соревнования проводились на территории села Цовагюх (Гегаркуникская область), в них принимали участие спортсмены из США, Европы, России, Турции, Ирана и Монголии.