Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականը պատմության մեջ առաջին անգամ Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու է 5 բռնցքամարտիկով: Շատերի, ինչպես նաև հենց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանի համար, այս արդյունքն անսպասելի էր:
«Եթե անկեղծ ասեմ՝ անսպասելի էր: Բայց, ինչպես ասում են, ախորժակն ուտելիս է բացվում: Տղաներն իրենց շատ լավ դրսևորեցին: Շատ ուրախ եմ Բաչկովի համար: Ի սկզբանե վստահ էի, որ նա ուղեգիր ձեռք կբերի», – ասել է Աղամալյանը, մեջբերում է ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը:
Նա պատմել է, որ Բաչկովը հնարավորություն չունեցավ երկրորդ վարկանիշային մրցաշարին մասնակցել, քանի որ այն Բաքվում էր անցկացվում: «Նրանից բացի կային մի քանի հայ մարզիկներ, ովքեր տարբեր երկրներ են ներկայացնում, նրանք նույնպես չէին կարողացել մեկնել Բաքու: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն և Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան դիմել էին Բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիային (AIBA), որպեսզի թուլտվություն ստանան Բաչկովի համար: Նույն կերպ վարվել են նաև մնացածը», – պարզաբանել է մարզիչը:
Պատմելով ուղեգիր նվաճած բռնցքամարտիկներից երկուսի՝ Նարեկ Աբգարյանի ու Արամ Ավագյանի մասին, Աղամալյանն ասում է.
«Նարեկը 12 տարեկան էր, երբ առաջին անգամ տեսա նրան: Ճարպիկ և շարժուն երեխա էր: Երկար ժամանակ չէր կարողանում իրեն դրսևորել: Սառույցը կոտրվեց Սամսունի վարկանիշային մրցաշարում: Հուսով եմ, որ ավելի լավ կլինի: Նա բռնցքամարտի համար է ծնվել: Արամն արդեն երկար տարիներ մարզվում էր, երբ եկավ ինձ մոտ: Աշխատասեր, լուրջ, կայուն և խելացի տղա էր»:
Օլիմպիական խաղերին մասնակցող հայ բռնցքամարտիկներին նկարագրելու խնդրանքին ի պատասխան, մարզիչն ասել է.
«Արթուր Հովհաննիսյան՝ խիզախ, նպատակասլաց, ուժեղ: Նարեկ Աբգարյան՝ խորամանկ, տեխնիկապես հարուստ բռնցքամարտիկ, լավ տղա: Արամ Ավագյան՝ կիրթ, խելացի, գիտի ինչ, որտեղ, երբ: Հովհաննես Բաչկով՝ «երկաթյա» բռնցքամարտիկ, լավ տղա: Վլադիմիր Մարգարյան՝ ժպտերես և լավ տղա»:
Հարցին, թե Խաղերին մասնակցելու են նաև պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկներ, արդյոք դժվար չի լինի նրանց դեմ պայքարելը, Աղամալյանն ասել է.
«Իմ կարծիքով՝ պրոֆեսիոնալները շատ բարձրակարգ մարզիկներ չեն: Բաչկովի հաղթանակը վառ օրինակ է»:
Մարզչի կարծիքով, Օլիմպիական խաղերը հոգեբանական տեսանկյունից շատ են տարբերվում մնացած մրցաշարերից:
«Շատ դեպքեր են եղել, որ աշխարհի առաջնությունների բազմակի մրցանակակիրները Խաղերում մնացել են առանց մեդալների: Պետք է կենտրոնանալ հենց այդ մրցաշարի վրա: Օլիմպիական խաղերի մեդալ նվաճելու համար սպորտային բախտ էլ է պետք»:

Впервые в истории независимой Армении страну на Олимпийских играх будут представлять 5 боксеров. Для многих, в том числе и для главного тренера сборной РА Карена Агамаляна, это неожиданный результат.
«Если честно, то это неожиданно. Но, как говорят, аппетит приходит во время еды. Ребята очень хорошо проявили себя. Я очень рад за Бачкова, с самого начала я был уверен, что он приобретет путевку», – сказал Агамалян, цитирует пресс-служба НОК РА.
Он отметил, что Бачков не имел возможности принять участие во втором рейтинговом турнире, поскольку тот проводился в Баку.
«Кроме него, были также несколько армянских спортсменов, которые представляли разные страны, они также не смогли отправится в Баку. Национальный олимпийский комитет Армении и федерация бокса Армении обратились к Междунаяродной федерации бокса (AIBA), чтобы получить разрешение для Бачкова. Также поступили и остальные», – разъяснил тренер.
Рассказывая о двоих боксерах – Нареке Абгаряне и Араме Авакяне – из завоевавших путевки, Агамалян отметил:
«Нареку было 12 лет, когда я впервые увидел его, он был шустрым и подвижным ребенком. Долгое время он не мог себя проявить. Лед тронулся во время рейтингового турнира в Самсуне. Думаю, что будет еще лучше, он рожден для бокса. Арам уже долгие годы тренировался, когда пришел ко мне. Он был трудолюбивым, серьезным, стабильным и умным парнем».
В ответ на просьбу охарактеризовать армянских армянских боксеров, готовящихся к Олимпийским играм, тренер сказал:
«Артур Оганесян – смелый, целеустремленный, сильный. Нарек Абгарян – хитрый, боксер с богатой техникой, хороший парень. Арам Авагян – образованный, умный, знает что, где и когда. Оганес Бачков – «железный» боксер, хороший парень. Владимир Маркарян – улыбчивый и хороший парень».
На вопрос, не сложно ли будет бороться с профессиональными боксерами, примущими участие в Рио-2016, Агамалян сказал:
«По-моему, профессионалы – спортсмены не самого высокого уровня. Ярким примером этому служит победа Бачкова».
По мнению тренера, Олимпийские игры, с психологической точки зрения, очень отличаются от других турниров.
«Было много случаев, когда многократные призеры чемпионатов мира оставались на играх без медалей. Надо сосредоточиться именно на этом турнире. Для завоевания медали на Олимпийских играх необходимо также спортивное везение»,- отметил Агамалян.