Դորտմունդի «Բորուսիայի» գլխավոր մարզիչ Թոմաս Տուխելն ասել է, որ ամենից շատ կկարոտի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանին, որը տեղափոխվել է «Մանչեսթեր Յունայթեդ»:
Հուլիսի 2-ին Դորտմունդի «Բորուսիան» հաստատեց Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի՝ «Մանչեսթեր Յունայթեդ» տեղափոխվելու մասին տեղեկությունները:
Հուլիսի 6-ին «Մանչեսթեր Յունայթեդը» պաշտոնապես ներկայացրել է Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանին որպես ակումբի նոր խաղացող: «Հպարտ եմ միանալ «Մանչեսթեր Յունայթեդին», իմ երազանքն իրականացավ: Ոգևորված եմ, որ հանդես եմ գալու նման հարուստ պատմությամբ ակումբում, հույս ունեմ, եր երկար եմ նրա մասը կազմելու: Շնորհակալ եմ Ժոզե Մոուրինյուին և ակումբին ինձ ընտրելու համար», – ասել է Մխիթարյանը:
«Մենք երեք առանցքային խաղացող կորցրեցինք՝ Հումելսին, Գյունդողանին և Մխիթարյանին:
Մենք նրանց պահելու համար արեցինք ամեն բան, բայց այդ ֆուտբոլիստների համար արված առաջարկները չափազանց լավն էին: Հեռացած ֆուտբոլիստները հսկայական ազդեցություն ունեին թիմի վրա: Նրանք օրինակ էին մյուսների համար: Թերևս, ամենից շատ կկարոտեմ Հենրիխ Մխիթարյանին:
Ես նրա մեծ երկրպագուն եմ: Իսկ հիմա անհամբերությամբ սպասում եմ թիմի նորեկների հետ աշխատելուն», ասել է Տուխելը, Goal-ին հղումով գրում է Aravot.am-ը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կազմում առաջին խաղն անցկացնելու է իր նախկին թիմի` Դորտմունդի «Բորուսիայի» հետ:
Ըստ գերմանական Bild-ի, «Մանչեսթեր Յունայթեդը» €42 մլն կվճարի Մխիթարյանի համար, ինչպես նաև €8 մլն կվճարի ֆուտբոլիստին` որպես միանվագ բոնուս: Բացի այդ, Մխիթարյանի տարեկան աշխատավարձը «Մանչեսթեր Յունայթեդում» կկազմի €12.5 մլն: Պայմանագիրը կնքվում է 4 տարով: Այդպիսով, Մխիթարյանը շաբաթական մոտ £200 000 կստանա: Մխիթարյանը դարձել է հետխորհրդային տարածքի ամենաթանկարժեք ֆուտբոլիստը: Նախկինում այդ կարգավիճակն ուներ ուկրաինացի հարձակվող Անդրեյ Շևչենկոն, որը 2006-ին տեղափոխվեց անգլիական «Չելսի» իտալական «Միլանից» 40 մլն եվրոյով:

Главный тренер дортмундской «Боруссии» Томас Тухель признался, что больше всего будет скучать по полузащитнику сборной Армении Генриху Мхитаряну, ушедшему из немецкого клуба в «Манчестер Юнайтед».
«Мы потеряли трех ключевых игроков – Хуммельса, Гюндогана и Мхитаряна. Мы сделали все, что в наших силах, чтобы удержать их, но предложения по этим футболистам были слишком хороши. Ушедшие игроки оказывали огромное влияние на команду. Они были примером для других»,- сказал Тухель, пишет Aravot.am со ссылкой на Goal.
«Пожалуй, больше других я буду скучать по Мхитаряну. Я его большой поклонник. А сейчас я с нетерпением жду работы с новичками команды», – отметил главный тренер «Боруссии».
«Манчестер Юнайтед» 6 июля объявил о переходе в клуб полузащитника сборной Армении и дортмундской «Боруссии» Генриха Мхитаряна. 27-летний футболист подписал с «Красными Дьяволами» контракт, рассчитанный на 4 года с возможностью продления еще на один сезон, сообщает пресс-служба английского клуба.
«Манчестер Юнайтед» заплатит за Мхитаряна €42 млн, а также выплатит самому футболисту €8 млн единовременно в качестве бонуса. Кроме того, армянский футболист будет получать от английского клуба годовую зарплату в размере €12.5 млн. Таким образом футболист будет получать около £200,000 в неделю. Мхитарян стал самым дорогим футболистом с постсоветского пространства. Ранее данный статус носил украинский нападающий Андрей Шевченко, в 2006 году перешедший в английский «Челси» из итальянского «Милана» за 40 млн евро.
Свою первую игру в составе «Манчестер Юнайтед» полузащитник Генрих Мхитарян проведет против своей бывшей команды – дортмундской «Боруссии».
Об этом стало известно в ходе эксклюзивного интервью, которое новоиспеченный «красный дьявол» дал MUTV сразу после официального заявления английского клуба о заключении контракта с ним.