Հայաստանն աշխարհում 82-րդ երկիրն է 171-ից՝ ազատազրկվածների հարաբերական քանակությամբ: Այդ մասին է վկայում «Ազատազրկման իրավիճակը. 2016 թ. գլոբալ համատեքստը» զեկույցը:
Վարկանիշը կազմվում է՝ 100 հազար բնակչի շնչին բանտարկյալների քանակից ելնելով ու հաշվվում է կես մլն-ից ավել բնակչություն ունեցող երկրներում:
Հայաստանում 100 հազար բնակչի հաշվով կա 130 բանտարկյալ: Վրաստանը ազատազրկվածների հարաբերական քանակությամբ աշխարհում 24-րդ (262 բանտարկյալ), Ադրբեջանը՝ 31-րդ (236 բանտարկյալ) տեղում են: Ընդ որում, 10 տարվա կտրվածքով Հայաստանում ու Ադրբեջանում ազատազրկվածների թիվն աճել է, Վրաստանում՝ նվազել. 2007 թվականին երկրներում կար համապատասխանաբար 104, 202 և 401 ազատազրկված՝ 100 հազար բնակչի հաշվով: Վրաստանի ցուցանիշի նվազումը կարող է պայմանավորված լինել 2013-ի համաներումով, երբ ազատ արձակվեցին հազարավոր փոքր ծանրության հանցանքներ գործած մարդիկ:
Միակ հետխորդրդային երկիրը, որտեղ ցուցանիշն ավելի ցածր է, քան Հայաստանում, Տաջիկստանն է՝ 121 բանտարկյալ 100 հազար բնակչի հաշվով:
Ցուցանիշով Հայաստանը գերազանցում է գրեթե բոլոր հետխորհրդային երկրներին ու ԵՄ անդամներ Իսպանիային, Պորտուգալիային, Մեծ Բրիտանիային, Հունգարիային, Լեհաստանին, Շվեյցարիային:
Ցանկը գլխավորում է ԱՄՆ-ը՝ 100 հազար բնակչի հաշվով 693 բանտարկյալով: Երկրորդը Թուրքմենստանն է՝ 583 ազատազրկված Այնուհետև գալիս են Սալվադորը, Կուբան, Թաիլանդն ու ՌԴ-ն՝ 517, 510, 472 և 453 ազատազրկվածով՝ 100 հազար բնակչի հաշվով:

14 Июль 2016 - 13:32 AMT
Армения заняла 82-е место среди 171 страны в докладе «Состояние тюремного заключения: Глобальный контекст 2016», опубликованном исследовательской организацией «Пенитенциарная инициатива» в целях выявления уровня массовой криминализации.
Этот отчет показывает количество заключенных на 100 тыс жителей в странах, где проживают по меньшей мере полмиллиона человек.
Таким образом, у Армении этот показатель составляет 130, в то время как в 2007 году на 100 тыс населения страны приходилось 104 заключенных.
В числе стран СНГ только у Таджикистана показатель ниже, чем у Армении, там на 100 тыс населения страны приходится 121 заключенный.
Армения также по показателям опережает некоторые страны ЕС: в стране меньше заключенных, чем в Испании, Португалии, Великобритании, Венгрии, Польше, Чехии, Эстонии, Латвии , Литве, Швейцарии.
Список возглавляют США, где на 100 тыс населения приходится 693 заключенных, содержащихся в государственных, частных и федеральных тюрьмах. Больше всего заключенных в штате Луизиана, который называют «мировой столицей тюрем».
Далее следуют Туркменистан с показателем в 583 заключенных, Сальвадор (517), Куба (510), Таиланд (472) и Россия (453).
Турция с показателем 238 заключенных на 100 тыс населения занимает 30 место в рейтинге, Иран – 17-е (287), Грузия – 24-е (262), Азербайджан – 31-е (236). Между тем, в 2007 году в Грузии на 100 тыс населения приходился 401 заключенный, а в Азербайджане – 202.
Самые низкие показатели по заключенным в Центральноафриканской Республике (16), на Коморских островах (19), в Республике Гвинея (26), в Республике Конго (27), Демократической Республике Конго (29).
Исследование основано на самых последних данных, опубликованных Институтом уголовных исследований 9 июня 2016 года.