ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան առջև հուլիսի 15-ի առավոտվանից ՀՀ քաղաքացիները ծաղիկներ են դնում, մոմեր վառում:
Այդկերպ նրանք հարգում են Նիսում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերի հիշատակն ու ցավակցություն հայտնում:
Հուլիսի լույս 15-ի գիշերը ահաբեկչություն է տեղի ունեցել ֆրանսիական Նիսում` բեռնատարը մխրճվել է Բաստիլի գրավման օրը նշող մարդկանց ամբոխի մեջ, որոնք դիտում էին տոնական հրավառությունը: Մեքենայից նաև կիրակ են բացել մարդկանց ուղղությամբ: Վերջին տվյալներով 84 մարդ է զոհվել, այդ թվում երեխաներ: Զոհվածների թվում շատ են օտարերկրացիները: Մոտ 100 վիրավոր կա:
Մինչ արգելակելը բեռնատարը մոտ 2 կմ է անցել` վրաերթի ենթարկելով մարդկանց: Ոստիկանները գնդակահարել են ահաբեկչին: ԶԼՄ-ները պարզել են, որ ղեկին տեղի բնակիչ է եղել` 31-ամյա թունիսցի: Մեքենայում մեծ քանակությամբ զինամթերք է հայտնաբերվել:
Նիսում ահաբեկչության հետևանքով մեկ ՀՀ քաղաքացի է զոհվել: Մարսելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը կապի մեջ է զոհվածի հարազատների հետ՝ անհրաժեշտ օժանդակություն ցուցաբերելու համար։

15 Июль 2016 - 12:58 AMT
Таким образом армяне отдают дань памяти невинным жертвам теракта в Ницце и выражают свою солударность народу дружественной Франции.
В ночь на 15 июля в Ницце грузовой автомобиль врезался в толпу людей, которые любовались фейерверком в честь национального праздника Франции — Дня взятия Бастилии. После этого водитель открыл стрельбу. По последним данным, погибли 84 человека, в том числе дети. Среди погибших и пострадавших много иностранцев. Ранены более 100 человек.
По словам очевидцев, террорист специально вел машину зигзагами, стараясь задавить как можно больше людей. Так он проехал около 2 км.Террориста практически сразу застрелили подоспевшие сотрудники полиции. СМИ выяснили, что за рулем находился местный житель, 31-летний выходец из Туниса. В машине обнаружили большое количество боеприпасов.
МИД РА заявил, что в результате теракта в Ницце погиб гражданин Армении.Генеральное консульство Армении в Марселе находится на связи с родственниками погибшего в целях оказания необходимой помощи.