«Սասնա ծռեր» նախաձեռնությունը ներկայացնող մի խումբ զինված անձինք մուտք են գործել Էրեբունի վարչական շրջանում գտնվող ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածք և բռնության սպառնալիքով պահում են այնտեղ գտնվող անձանց:
Ժամը 21:00-ից հետո տեղի ունեցող զարգացումներին հետևեք այստեղ:
16:09 Գրավված ՊՊԾ շենքի մոտ լրացուցիչ զրահափոխադրիչներ են ժամանել:
16:04 Ոստիկաններն Ազատության հրապարակից բերման են ենթարկել «Հայազն» կուսակցության անդամների:
15:32 ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը լրագրողներին ասաց, որ բանակցություններն այժմ շարունակվում են: Զինված խումբը ներկայացրել է մեկ պահանջ՝ Ժիրայր Սեֆիլյանին ազատ արձակելը, ինչը կատարել հնարավոր չէ: Զինված խմբի կողմից վիրավորներ չկան: Սպանվել է ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյան, վիրավորվել են ոստիկանության գնդապետ Արամ Հովհաննիսյանը, փոխգնդապետ Հրաչ Խոստեղդյանն ու ենթասպա Գագիկ Մկրտչյանը
15:18 ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ստացել է մի շարք հաղորդումներ՝ ոստիկանության ծառայողների կողմից քաղաքացիների բերման ենթարկելու մասին։ ՄԻՊ-ն այս առնչությամբ տեղեկացնում է, որ Պաշտպանի աշխատակազմն ուշադրությամբ հետևում է ԶԼՄ-ների հրապարակումներին:
«Այս պահին Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչների կողմից արագ արձագանքման շրջանակներում նախաձեռնվել են այցեր Ոստիկանության համապատասխան բաժիններ, ուր, առկա տեղեկատվությամբ, գտնվում են բերման ենթարկվածները», – ասված է ՄԻՊ հաղորդագրության մեջ։
14:48 PanARMENIAN.Net-ի տեղեկությունով, զոհված ոստիկանը ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի փոխհրամանատար Արթուր Վանոյանն է:
14:12 Տարածքում գտնվող ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողներին ասել է. «Չգիտեմ ոստիկանության մտադրության մասին, բայց կարծում եմ, որ այս իրավիճակում ոստիկանության պետք է պահպանի սառնասրտություն, որովհետև իրավիճակը վտանգներով է լեցուն. «Սասնա ծռեր» խումբը, որը գրավել է ոստիկանության բաժանմունը, տրամադրված է վճռական, չեն պատրաստվում հարձակման դեպքում ընկրկել»:
Փաշինյանը մեկնում է «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ պատրաստվում է տեսակցել Ժիրայր Սէֆիլյանին:
13:55 Վիրավորված ոստիկաններից մեկը Մուրացանի զինվորական հոսպիտալում է: Ըստ հոսպիտալի տնօրեն Արամ Ասատրյանի. նա վիրավորում է ստացել որովայնի շրջանում, նրան վիրահատել են, փոխանցում է Sputnik Արմենիան:
13:30 «Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ, Օպերայի հարակից տարածքից քաղաքացիների են բերման ենթարկում: Նրանց թվում է նաև ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին: Ազատության հրապարակում քաղաքացիներ են հավաքված: Մինչև այդ Facebook սոցցանցում կոչ էր արվում ժամը 12:00-ին հավաքվել Օպերայի բակում՝ հետագա անելիքները հասկանալու համար:
13:16 ԱԱԾ-ն հաղորդագրություն է տարածել, ըստ որի 1 ոստիկան զոհվել է, ևս 2-ը՝ վիրավորվել, հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից ազատ է արձակվել 2 պատանդ:
12:56 PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տարածքի բնակիչները պատմեցին, որ այդ ամենը սկսվել է առավոտյան 05:30-ի սահմաններում: Նախ ուժեղ պայթյուն է լսվել, (հավանաբար, բեռնատարի հարվածը դարպասներին – խմբ.), այնուհետև հրաձգության ձայներ:
12:38 Բաժանմունքի մոտակայքում են ՀՀ ներքին զորքերի հրամանատար Լևոն Երանոսյանը, ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը և բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ: Հունան Պողոսյանը փողոցում հավաքված քաղաքացիներին հորդորել է գնալ տուն` իրենց իսկ անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
12:32 ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը դուրս է եկել մի խումբ զինված անձանց կողմից գրաված ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության բազայից: Փաշինյանը լրագրողներին հայտնել է, որ ոստիկանության Էրեբունու բազան գրաված խմբի անդամները պահանջում են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը և ժողովրդի վստահության կառավարության ձևավորում:
Փաշինյանը նաև տեսանկահարահանել է բազայի ներսի տարածքը. երևում է, որ 7 պատանդի մեջ է ՀՀ փոխոստիկանապետ, ոստիկանության շտաբի պետ Վարդան Եղիազարյանը: Խմբավորումը սկզբից պատանդ էր վերցրել 8 ոստիկանի, սակյան նրանցից մեկի ճնշման կտրուկ տատանման պատճառով շտապօգնություն է կանչվել և նա հոսպիտալացվել է: Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ խմբավորման անդամներից մեկը հրազենային կամ բեկորային վնասվածք է ստացել գլխի շրջանում:
11:55 Խորենացի փողոց տանող բոլոր ճանապարհները, դեպի Սարի թաղի կամուրջ տանող ճանապարհը ու հակառակ կողմը փակ են, կուտակված են զինվորական ուժեր՝ զրահամեքենաներ, ջրցան մեքենաներ, դիպուկահարներ:
11:41 Ոստիկանական մեքենաները, զրահամեքենաները փակել են ոստիկանության Էրեբունու բաժին տանող ճանապարհը, լրագրողներին արգելում են անցնել կամ նկարահանումներ իրականացնել, հայտնում է Ազատություն ռադիոկայանը:
Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանն ասել է, որ քիչ անց իրենք հայտարարությամբ հանդես կգան:
11:15 ԱԱԾ-ից հայտնում են, որ պետական իշխանության մարմինները գործում են բնականոն ռեժիմով, իսկ իրավապահ մարմինները հավուր պատշաճի իրականացնում են օրենքով իրենց վերապահված հասարակական կարգի պահպանության և պետական անվտանգության ապահովման գործառույթները:
Զինված անձանց հետ ներկայումս վարվում են բանակցություններ՝ ՀՀ իշխանություններին նրանց խաղաղ հանձվելը կազմակերպելու համար:
Ինչպես հայտնում են ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից, նրանց կողմնակիցները ԶԼՄ-ներով և սոցիալական ցանցերով պարբերաբար ապատեղեկատվություն են տարածում զինված ապստամբություն սկսվելու, շենքեր և շինություններ գրավելու մասին: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարում է, որ տարածվող տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը:
10:37 Հիմնադիր խորհրդարանի անդամ Վարուժան Ավետիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ շենքը գրավողները նախաձեռնության անդամներ են. նրանք պահանջում են ազատ արձակել շաբաթներ առաջ ձերբակալված նախաձեռնության անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանին:
Նա հայտարարել է նաև, որ ոստիկանությունը գրոհ կազմակերպեց շենքը գրավածների վրա զրահամեքենայով, եղել է պտասխան կրակ, ինչի հետևանքով վիրավորներ կան:

Группа вооруженных лиц захватила здание отделения полиции в районе Эребуни на окраине Еревана, требуя освободить содержащегося под арестом участника карабахского конфликта Жирайра Сефиляна, обвиняемого в незаконном приобретении и хранении оружия.
17:20 Президент Армении Серж Саргсян 17-го июля провел экстренное совещание с участием ответственных лиц правоохранительной системы в связи с захватом.
16:09 Сотрудники Полиции пропустили к месту захваченного здания полиции два армейских бронетранспортера.
16:04 На площади свободы полицейские задержали некоторых членов партии «Айазн»
15:32 Переговоры с вооруженной группой, захватившей здание полиции и внутренних войск в районе Эребуни в Ереване, продолжаются. Об этом сообщил журналистам замначальника полиции РА Унан Погосян.
«Вооруженная группа высказала одно требование – освободить Жирайра Сефиляна, что невозможно исполнить. Со стороны захватчиков никто не ранен. Убит замначальника полка патрульно-постовой службы Артур Ваноян, ранены Арам Ованнисян, Грачья Хостехдян и Гагик Мкртчян», – сказал Поосян.
15:18 Представители офиса омбудсмена Армении посещают отделения полиции, где находятся задержанные.«Группа оперативного реагирования офиса омбудсмена инициировала визиты в соответствующие отделения полиции, в которые, по имеющейся информации, доставляются задержанные», — сообщили в офисе омбудсмена Армении.
14:48 По информации PanARMENIAN.Net погибший был замначальника полка патрульно-постовой службы Артур Ваноян.
14:12 Депутат парламента РА Никол Пашинян в разговоре с журналистами сказал, что не знает намерений полиции, однако, считает, что в данной ситуации нужно сохранять хладнокровие, потому что ситуация взрывоопасна..По его словам, группа «Сасна црер», захватившая отделение полиции, настроена решительно. «Они не собираются отступать в случае атаки», – заявил Пашинян журналистам, собравшимся на месте происшествия.
Пашинян отправляется в уголовно-исправительное учреждение «Вардашен», где встретится с Жирайром Сефиляном.
13:34 Один из полицейских, раненых в результате захвата, находится в военном госпитале «Мурацан», где ему сделана операцию, передает Sputnik-Армения. Директор госпиталя Арам Асатурян сообщил, что он получил ранение в областипередней стенки брюшной полостии ему сделана операция. Состояние раненого полицейского оценивается как стабильно тяжелое. В здание госпиталя никого не впускают. Родные военных, проходящих лечение в госпитале, вынуждены стоять на улице, так как во внутрь никого не впускают.
13:16 Один полицейский погиб, еще двое ранены при захвате здания полиции. Об этом сообщает Служба национальной безопасности Армении.
12:32 Депутат парламента РА Никол Пашинян вышел из здания, захваченного группой вооруженных лиц. Пашинян сообщил журналистам, что захватчики требуют отставки президента Сержа Саргсяна и формирования правительства, которому бы доверяло население страны. По сообщению Пашиняна в заложниках остаюся семь полицейских, среди которыхзаместитель начальника полиции Армении генерал-майор полиции Вартан Егиазарян.
11:55 Перекрыты все дороги, ведущие к зданию полиции и внутренних войск в районе Эребуни. Журналистов не пускают за кордон.
11:20 К зданию стянуты войска. Руководитель пресс-службы полиции Ашот Агаронян заявил, что в ближайшее время полиция выступит с официальным заявлением. В настоящее время полиция закрыла все дороги, ведущие в район Эребуни.
Сторонники арестованного 20 июня представителя оппозиции Жирайра Сефиляна, который обвиняется в организации преступной группы, объявили о намерении изменить обстановку в Армении посредством вооруженного восстания.
22 июня суд ереванских общин Арабкир и Канакер-Зейтун принял решение об аресте на два месяца координатора армянской оппозиционной гражданской инициативы «Учредительный парламент» Жирайра Сефиляна, обвиняемого в незаконном приобретении и ношении оружия.
В ходе следствия выяснилось, что Сефилян с группой лиц запланировал посредством вооруженных группировок захватить здания, строения, средства телекоммуникации, в том числе телебашню Еревана. По данным следствия, Сефилян имел непосредственные контакты с лицами, проходящими по уголовному делу в качестве обвиняемых, которым напрямую поручил перевозить и хранить оружие и боеприпасы, а также быть готовыми использовать их в случае соответствующего приказа.