ՀՀ փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը ներկայացրել է հուլիսի 17-ի լույս 18-ի գիշերը Էրեբունի թաղամասում գտնվող ՊՊԾ գնդի զինյալ անձանց կողմից գրավված տարածքում տիրող իրավիճակը: Նա նշել է, որ բանակցությունները գնում են հանձնվելու և գործողությունը դադարեցնելու վերաբերյալ:
«Սեֆիլյանին բանակցություններում ներգրվելու մասին առայժմ խոսք չկա: 2 կողմի պահանջներն էլ նույնն են մնում: Պատանդները 5-ն են, Վլադիմիր Գասպարյանը չի մասնակցում բանակցություններին` նա համակարգում է ամեն ինչ, բանակցությունները վարում է «համապատասխան կոնտակտային սպա», -ասել է Պողոսյանը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հուլիսի 17 ֊ին, լուսաբացին «Սասնա Ծռեր» խումբը գրոհել է Էրեբունի վարչական շրջանի տարածքում գտնվող ՊՊԾ գնդի շենքը, այն գրավել և պատանդ պահել ոստիկանների։ Գրոհի արդյունքում մեկ ոստիկան է սպանվել, մի քանի ոստիկաններ հրազենային վնասվածքներ են ստացել։ ՊՊԾ շենքը գրավածների մոտ են որպես պատանդ, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանը, Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը, որոնք գնացել էին տարածք՝ բանակցելու, բայց նրանց, որպես անվտանգության երաշխիք «Սասնա Ծռերի» անդամները պահել են իրենց մոտ։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Ազգային անվտանգության ծառայությունը, «տևական բանակցությունների և իրականացված հատուկ միջոցառումների արդյունքում հաջողվել է ազատ արձակել ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքում պատանդ պահվող ոստիկանության մեկ ծառայողի, ինչպես նաև մեկ քաղաքացիական անձի՝ շտապօգնության մեքենայի վարորդին»:

Armenia’s Deputy Police Chief Hunan Poghosyan on Monday, July 18 said they are negotiating surrender and termination of the hostage situation in Yerevan.
A group of armed people attacked and seized a police HQ in Yerevan, taking everyone inside hostage. The gunmen are members of the Sasna Tsrer movement. One police officer was killed, and three more were wounded in a shootout that broke as the members of the group hit the gates of the police department with a Ural track. Five captives have been set free so far. The group demand the release of Jirair Sefilian, the founder of the Founding Parliament who was arrested on June 20, as he and a group of people had planned to seize premises and communication facilities, including the Yerevan TV tower.
“The demands of both sides are unchanged, with Sefilian’s involvement in negotiations out of the agenda,” Poghosyan said.
“The number of captives currently stands at 5. Police Chief Vladimir Gasparyan is not participating in negotiations, he is monitoring the overall situation.”
As reported earlier, other hostages were released overnight, with two others having been released on Sunday.