Վերին Լարսի սահմանային անցակետի ժամանակավոր փակումը չի անդրադարձել Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման ծավալների վրա: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել «Հայրենական ապրանք արտադրողների» միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
«Այս տարի արտահանման լավ դինամիկա կա: Առաջին 5 ամսում Հայաստանից արտահանվել է մոտ $666 մլն ապրանք, որի 20%-ն արտահանվել է Ռուսաստան: Սա բավականին լավ ցուցանիշ է և մինչ տարեվերջ ակնկալվում է ՌԴ արտահանման ծավալների աճ մինչև $270-280 մլն»,-հայտարարել է Սաֆարյանը` հավելելով, որ Վերին Լարսի փակման պատճառով արտահանողներից շատերը օգտվեցին լաստանավերից: Այդ պատճառով ապրանքների գները կարող են մի քանի ցենտով բարձրանալ:
Սաֆարյանն անհրաժեշտ է համարում այլընտրանք գտնելը Լարսին, որպեսզի ամեն անգամ բեռնափոխադրումների հետ կապված խնդիրներ չառաջանան, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
«Վերին Լարսի հետ ամեն տարի ինչ-ինչ խնդիրներ են առաջանում, ժամանակն է այլընտրանք գտնել: Այլընտրանքը կարղ է լինել Ցխինվալով ճանապարհը, Հյուսիս-Հարավ մայրուղին, որի շինարարությունը հարկավոր է արագացնել, ինչպես նաև ներդրումներ ներգրավել այլ երկրներից, օրինակ, Չինաստանից: Կարևոր է նաև Իրան-ՀՀ երկաթուղու կառուցումը, որում շահագրգռված է նաև Իրանը»,-ասել է նա:
Ըստ Սաֆարյանի, լավագույն տարբերակը կլինի աբխազական երկաթուղու բացումը: «Սակայն այստեղ քաղաքական խնդիրներ կան: Կա ևս մեկ ճանապարհ` թունել կառուցել Վերին Լարսում, ինչն, անշուշտ, շատ ծախսատար է: 3 անգամ փորձել են 24 կմ թունել և 180 կմ երկարությամբ երկաթուղի կառուցել, բայց 3 անգամ էլ փորձերը ձախողվել են: Հիմա հարկավոր է վերադառնալ այդ հարցին, քանի որ Լարսը ամենակարճ ճանապարհն է դեպի Ռուսաստան»,-ասել է նա:
Հունիսի 23-ին, ժամը 16.40-ի սահմաններում Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից տեղեկություն էր ստացվել, որ Վերին Լարսի անցակետից մոտ 2 կմ հեռավորության վրա (Վրաստանի տարածքում), Թերեք գետի վարարման հետևանքով ավտոճանապարհի 500-600 մ հատված ամբողջովին փլուզվել է, և այդ պատճառով փակվել էր ՌԴ-Վրաստան սահմանային անցակետը: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով նշված ավտոճանապարհով արգելվեց բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը:

19 Июль 2016 - 07:59 AMT
Временное закрытие проезда через контрольно-пропускной пункт Верхний Ларс из-за угрозы камнепада не повлияло на объемы экспорта из Армении в Россию. Об этом заявил журналистам председатель Союза отечественных товаропроизводителей Вазген Сафарян.
«В этом году уже есть хорошая динамика экспорта. За первые 5 месяцев из Армении было экспортировано товаров на порядка $666 млн, 20% которых вывезено в Россию, это достаточно хороший показатель и до конца 2016 года ожидается объем экспорта в РФ в объеме $270-280 млн» ,- заявил Сафарян, добавив, что из-за закрытия КПП Верхний Ларс многие экспортеры перевозили свой груз через паромную переправу, из-за чего цены на товары могут вырасти на несколько центов.
Сафарян считает необходимым найти альтернативу КПП Верхний Ларс, чтобы каждый год не стоять перед проблемами, связанными с грузоперевозкой, передает АРКА.
«Проблемы с КПП Верхний Ларс случаются каждый год, и пора найди альтернативу. Альтернативными могут быть дорога через Цхинвали, трасса Север-Юг, строительство которой нужно ускорить, а также привлекать инвестиции со стороны других государств, например, Китая, а также железная дорога Армения-Иран, в строительстве которой очень заинтересован Иран» ,- сказал он.
Лучшим вариантом, по мнению Сафаряна, может стать открытие абхазского участка железной дороги.
«Но здесь есть политическая проблема, абхазы не хотят открыть эту дорогу, чтобы не иметь отношения с грузинами. Есть еще один способ – построить тоннель на КПП Верхний Ларс, что конечно очень дорого. Тоннель в 24 км и железную дорогу в 180 км пытались построить целых три раза, но все попытки провалились, сейчас нужно вернуться к данному вопросу, потому что Ларс самая короткая дорога до России» ,- сказал он.
Из-за разлива реки Терек 23 июня произошло обрушение участка трассы протяженностью в 500-600 на территории Грузии в 2 км от КПП Верхний Ларс, в результате чего КПП был закрыт. Военно-Грузинская дорога является единственной автомобильной дорогой, связывающей Армению с Россией. В результате стихийного бедствия, оказались заблокированы 200 грузовых, 40 легковых машин и 225 человек.Авиация МЧС РФ с 30 июня по 1 июля шестью рейсами доставила в Ереван 289 человек.
19 июля КПП Верхний Ларс будет открыт с 06:00 до 20:00, в ночные часы, исходя из соображений безопасности, снова закроется.