Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգում իրականացվող «Էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավում» վարկային ծրագրի շրջանակում հայտարարված միջազգային մրցույթի արդյունքներով կնքվել է պայմանագիր «Երևանի ՋԷԿ»-ի 220 կՎ ենթակայանի կառուցման գլխավոր կապալառու ընտրված AB Substations and Sobra Instalaciones և Servicios S.A. (Շվեդիա/Իսպանիա) կոնսորցիումի հետ։ Պայմանագրի գինը կազմում է 11,3 մլն դոլար, 4,7 մլն եվրո և 6,9 մլն շվեդական կրոն։
Պայմանագրի շրջանակում նախատեսվում է կառուցել «Երևանի ՋԷԿ»-ի 220 կՎ նոր ենթակայան, ինչը պայմաններ կստեղծի կրճատելու գործող 220/110/35 կՎ ենթակայանի սարքավորումների խափանումների հաճախականությունը: Նշենք, որ գործող ենթակայանը շահագործման է հանձնվել 1963թ.։ Դրա խափանման դեպքում կայանն անջատվում է ցանցից և անհրաժեշտություն է առաջանում գործարկել «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի հին և ոչ արդյունավետ բլոկերը։
Հիշեցնենք, որ «Երևանի ՋԷԿ»-ին է բաժին ընկնում երկրում տարեկան արտադրվող ամբողջ էլեկտրաէներգիայի շուրջ 20 տոկոսը: Այդ իսկ պատճառով չափազանց կարևոր է ցածր արժեքով էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ապահովումը:

При поддержке Международного банка по реконструкции и развитию в рамках программы реформ в отрасли энергетики Армении и на основании объявленного тендера был подписан договор о строительстве новой подстанции Ереванской ТЭЦ мощностью 220 кВт с главным подрядчиком проекта консорциумом AB SUBSTATIONS AND COBRA INSTALACIONES Y SERVICIOS S.A. (Щвеция/ Испания).
Стоимость договора составляет $11,3 млн, 4,7 млн евро и 6,9 млн шведских крон, передает пресс-служба министерства энергетики Армении.
В рамках договора планируется строительство новой подстанции Ереванской ТЭС мощностью 220 кВт, что даст возможность сократить частоту отказов оборудования действующей подстанции мощностью 220/110/35 кВт.
Строительство новой подстанции планируется завершить за 17 месяцев.
Действующая подстанция была сдана в эксплуатацию в 1963 году. Станция обслуживает более 1 млн абонентов, занимая 20% от общего объема производимой в стране электроэнергии.