Հուլիսի 20-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալությունը, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերությունը և ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել, որի նպատակն է բարելավել ջրային ռեսուրսների կառավարումը Հայաստանի ամբողջ տարածքում՝ մասնավորապես, նպաստելով Արարատյան դաշտում ջրային ռեսուրսների պահպանությանը, արդյունավետ օգտագործմանն ու կառավարմանը:
Գործակցության ընթացքում կողմերը կաջակցեն ԱՄՆ ՄԶԳ «Գիտական առաջադեմ տեխնոլոգիաների օգտագործում և համագործակցություն հանուն ռեսուրսների համալիր պահպանության» (ԳԱՏՕ) ծրագրի շրջանակում իրականացվող մի շարք նախաձեռնությունների: Ծրագրի նպատակն է զսպել Արարատյան դաշտում ստորգետնյա ջրերի օգտագործման տեմպը՝ այն կայուն մակարդակի հասցնելով և աջակցելով համայնքի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:
«Նման խոշոր խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ են գործընկերություններ և գործակցություն: Տարիներ շարունակ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն սերտորեն գործակցել է ՀՀ կառավարության ու մյուս գործընկերների հետ Արարատյան դաշտի ջրային պաշարների օգտագործման ու երաշխավորման համակարգված մոտեցումների շուրջ: Կառավարությունն արձագանքել է մի շարք ձևերով, մասնավորապես՝ թույլատրելի ձկնաբուծական տնտեսությունների քանակի կրճատմամբ և անօրինական ու լքված ջրհորների փակմամբ: Սրանք լավ քայլեր են, անհրաժեշտ, սակայն ավելին պետք է արվի, ու այսօր ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության ու ՀՀ բնապահպանության նախարարության միջև ձևավորվող այս դաշինքի շնորհիվ կարվի ավելին», – ասաց դեսպան Միլսը:
Ստորգետնյա ջրային պաշարների նվազող մակարդակը և ձկնաբուծարանների կողմից դրանց անվերահսկելի օգտագործումն առանց խմելու և ոռոգման ջրի կայուն մատակարարման է թողել Արարատի և Արմավիրի մարզերում մոտ 30 համայնք: 2016-ին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության համատեղ ուժերով կվերակառուցվի Հայանիստ համայնքի ոռոգման համակարգը՝ վերականգնելով ավելի քան 40 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողերի ջրամատակարարումը: Հաջորդ փուլում 20 ձկնաբուծարանում վերահսկման և տվյալների ձեռքբերման (SCADA) համակարգեր կտեղադրվեն, ծրագրի շրջանակում էլ կընդգրկվի ստորգետնյա ջրային ռեսուրսների պակաս ունեցող ավելի մեծ տարածք:
«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սայյորա Այուպովան ընդգծեց հուշագրի կարևորությունն ու երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը նպաստող դրական ազդեցությունը:
«Ջրային ռեսուրսների կառավարումն ու համայնքային զարգացումը «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերութան կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության գործունեության հիմնական ուղղություններից են: Ուստի մեր ընկերությունը շատ է արժևորում այս հուշագրի և մասնավորապես ոռոգման այս ծրագրի իրականացումը, քանի որ այն միտված է ջրային ռեսուրսների պատասխանատու և արդյունավետ օգտագործմանն ու միաժամանակ կնպաստի Հայանիստի և Արարատյան դաշտի այլ համայնքների կայուն զարգացմանը»,- նշեց Այուպովան:
Բարձր գնահատելով ԱՄՆ ՄԶԳ ցուցաբերած աջակցությունը, ինչպես նաև ողջունելով «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ի որդեգրած կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությունը ՀՀ ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման մեխանիզմների ներդրման հարցում՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանը մասնավորապես նշեց.
«Իրականացվող ծրագիրը համահունչ է Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությանը: Գիտական առաջադեմ տեխնոլոգիաների կիրառումը ռեսուրսների համալիր պահպանության նպատակով էապես կնպաստի Արարատյան դաշտի ստորգետնյա ջրային պաշարների պահպանության, արդյունավետ ու խնայողաբար կառավարման և այն կայուն մակարդակի հասցնելու մեր ջանքերին»:
Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում կողմերը նաև համատեղ ջանքերով կկազմակերպեն ջրային ռեսուրսների կառավարման հեքեթոն՝ Water Ideathon, խնդիրը հանրության լայն շրջանակում քննարկելու և Հայաստանում ջրային ռեսուրսների կառավարման մարտահրավերները հաղթահարելուն նպաստող նոր գաղափարներ հավաքագրելու նպատակով:

The United States Agency for International Development (USAID), Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia (Coca-Cola HBC Armenia) and the Ministry of Nature Protection on Wednesday, July 20 signed a Memorandum of Understanding, aimed at improving water stewardship across Armenia and particularly contributing to conservation, effective use and management of water resources in Ararat valley.
This partnership will support some of the activities implemented under the USAID’s Advanced Science and Partnerships for Integrated Resource Development Project (ASPIRED) aimed at curbing the groundwater extraction in Ararat Valley and bringing it to sustainable levels.
“Tackling such a large problem requires partnerships and cooperation. For many years, USAID has been working closely with the Armenian government and other partners on a coordinated approach to using and safeguarding the Ararat Valley water supply,” said Ambassador Mills. “The government has responded in a number of ways, including reducing the amount of fisheries allowed, and closing illegal and abandoned wells. These are good steps, necessary steps. But more must be done, and thanks to the alliance established today – between USAID, Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia, and the Ministry of Nature Protection – more will be done.”
In fact, the decreasing groundwater reserves and the uncontrolled use of the artesian water by fish farms has left some 30 communities in the Ararat and Armavir provinces without reliable access to drinking or irrigation water. In 2016, the joint efforts of the USAID and Coca-Cola will allow rehabilitating the irrigation network on over 40 ha of agricultural land in Hayanist community. Further, the parties will contribute to the installation of the Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA) Systems at 20 fish farms to improve water management on a greater area facing groundwater shortages.
Sayyora Ayupova, the General Manager of Coca-Cola Hellenic Armenia, emphasized the importance of the Memorandum in terms of the positive impact it will have on the socio-economic development of the region: “Water stewardship and community development are the key pillars of the CSR activity of Coca-Cola Hellenic Armenia. Thus, this Memorandum and particularly the implementation of this irrigation project is highly valued by our Company. It tackles the responsible and effective use of water resource while contributing to the sustainable development of Hayanist and other communities of Ararat valley.”
Highly appreciating the support of USAID, as well as the CSR policy of Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia aimed at introducing mechanisms for an effective management of Armenian water resources, Deputy Minister of Nature Protection Simon Papyan said: “The program is in line with the policy adopted by Armenia. The use of advanced technologies for integrated resource conservation will significantly boost our own efforts aimed at the protection, efficient and economical management of underground water resources in Ararat Valley, bringing them to a sustainable level.”
Under the memorandum, the parties will also join efforts in the organization of the Water Ideathon – a contest to mobilize community participation and solicit innovative ideas for solving Armenia’s water resource management challenges.