Հուլիսի 20-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալությունը, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերությունը և ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել, որի նպատակն է բարելավել ջրային ռեսուրսների կառավարումը Հայաստանի ամբողջ տարածքում՝ մասնավորապես, նպաստելով Արարատյան դաշտում ջրային ռեսուրսների պահպանությանը, արդյունավետ օգտագործմանն ու կառավարմանը:
Գործակցության ընթացքում կողմերը կաջակցեն ԱՄՆ ՄԶԳ «Գիտական առաջադեմ տեխնոլոգիաների օգտագործում և համագործակցություն հանուն ռեսուրսների համալիր պահպանության» (ԳԱՏՕ) ծրագրի շրջանակում իրականացվող մի շարք նախաձեռնությունների: Ծրագրի նպատակն է զսպել Արարատյան դաշտում ստորգետնյա ջրերի օգտագործման տեմպը՝ այն կայուն մակարդակի հասցնելով և աջակցելով համայնքի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:
«Նման խոշոր խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ են գործընկերություններ և գործակցություն: Տարիներ շարունակ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն սերտորեն գործակցել է ՀՀ կառավարության ու մյուս գործընկերների հետ Արարատյան դաշտի ջրային պաշարների օգտագործման ու երաշխավորման համակարգված մոտեցումների շուրջ: Կառավարությունն արձագանքել է մի շարք ձևերով, մասնավորապես՝ թույլատրելի ձկնաբուծական տնտեսությունների քանակի կրճատմամբ և անօրինական ու լքված ջրհորների փակմամբ: Սրանք լավ քայլեր են, անհրաժեշտ, սակայն ավելին պետք է արվի, ու այսօր ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության ու ՀՀ բնապահպանության նախարարության միջև ձևավորվող այս դաշինքի շնորհիվ կարվի ավելին», – ասաց դեսպան Միլսը:
Ստորգետնյա ջրային պաշարների նվազող մակարդակը և ձկնաբուծարանների կողմից դրանց անվերահսկելի օգտագործումն առանց խմելու և ոռոգման ջրի կայուն մատակարարման է թողել Արարատի և Արմավիրի մարզերում մոտ 30 համայնք: 2016-ին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության համատեղ ուժերով կվերակառուցվի Հայանիստ համայնքի ոռոգման համակարգը՝ վերականգնելով ավելի քան 40 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողերի ջրամատակարարումը: Հաջորդ փուլում 20 ձկնաբուծարանում վերահսկման և տվյալների ձեռքբերման (SCADA) համակարգեր կտեղադրվեն, ծրագրի շրջանակում էլ կընդգրկվի ստորգետնյա ջրային ռեսուրսների պակաս ունեցող ավելի մեծ տարածք:
«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սայյորա Այուպովան ընդգծեց հուշագրի կարևորությունն ու երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը նպաստող դրական ազդեցությունը:
«Ջրային ռեսուրսների կառավարումն ու համայնքային զարգացումը «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերութան կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության գործունեության հիմնական ուղղություններից են: Ուստի մեր ընկերությունը շատ է արժևորում այս հուշագրի և մասնավորապես ոռոգման այս ծրագրի իրականացումը, քանի որ այն միտված է ջրային ռեսուրսների պատասխանատու և արդյունավետ օգտագործմանն ու միաժամանակ կնպաստի Հայանիստի և Արարատյան դաշտի այլ համայնքների կայուն զարգացմանը»,- նշեց Այուպովան:
Բարձր գնահատելով ԱՄՆ ՄԶԳ ցուցաբերած աջակցությունը, ինչպես նաև ողջունելով «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ի որդեգրած կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությունը ՀՀ ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման մեխանիզմների ներդրման հարցում՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանը մասնավորապես նշեց.
«Իրականացվող ծրագիրը համահունչ է Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությանը: Գիտական առաջադեմ տեխնոլոգիաների կիրառումը ռեսուրսների համալիր պահպանության նպատակով էապես կնպաստի Արարատյան դաշտի ստորգետնյա ջրային պաշարների պահպանության, արդյունավետ ու խնայողաբար կառավարման և այն կայուն մակարդակի հասցնելու մեր ջանքերին»:
Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում կողմերը նաև համատեղ ջանքերով կկազմակերպեն ջրային ռեսուրսների կառավարման հեքեթոն՝ Water Ideathon, խնդիրը հանրության լայն շրջանակում քննարկելու և Հայաստանում ջրային ռեսուրսների կառավարման մարտահրավերները հաղթահարելուն նպաստող նոր գաղափարներ հավաքագրելու նպատակով:

20 Июль 2016 - 14:38 AMT
«Кока-Кола Хелленик Армения» и USAID объединят усилия для сохранения водных ресурсов в Араратской долине
20 июля Агентство США по международному развитию (USAID), Компания «Кока-Кола Хелленик Ботлинг Кампни Армения» и Министерство окружающей среды РА подписали меморандум, цель которого – улучшить управления водными ресурсами на всей территории Армении, в частности, содействуя сохранению водных ресурсов в Араратской долине, их эффективному использованию и управлению.
В ходе сотрудничества стороны окажут содействие ряду инициатив в рамках программы USAID «Использование научных передовых технологий и сотрудничество во имя комплексной защиты ресурсов».
Программа направлена на снижение темпа использования грунтовых вод в Араратской долине, доведя его до устойчивого уровня и поддерживая социально-экономическое развитие общины.
«Для решения таких масштабных проблем необходимы партнерские связи и сотрудничество. Годы напролет АМР США работало в тесном сотрудничестве с правительством РА и другими партнерами в направлении координирования подхода к использованию и охране водных ресурсов в Араратской долине. Правительство РА отвечало в различных формах, в частности, сокращением разрешенного количества рыбных ферм и закрытием незаконных и заброшенных скважин. Это хорошие шаги, однако нужно сделать больше, и сегодня благодаря формированию союза между АМР США, Компанией «Кока-Кола Хелленик Армения» и Министерством окружающей среды РА будет сделано больше»,- отметил посол США Ричард Миллс.
Снижение уровня подземных водных ресурсов и их неконтролируемое использование со стороны рыбных ферм оставило без постоянного снабжения питьевой воды и воды для орошения около 30 общин в Араратской и Армавирской областях Армении.
В 2016 году совместными усилиями Агентства США по международному развитию и компании «Кока-Кола Хелленик Армения» будет реконструирована ирригационная система общины Айанист, восстанавливая водоснабжение более 40 гектаров земель сельскохозяйственного назначения.
На следующем этапе будут установлены 20 инкубаторов и систем по сбору данных (SCADA). В программу будут включены подземные водные ресурсы большей площадью.
Генеральный директор компании «Кока-Кола Хелленик Армения» Сайора Аюпова подчеркнула важность меморандума и положительное влияние на социально-экономическое развитие страны.
«Управление водными ресурсами и развитие общин» является одной из основных корпоративных программ по социальной ответственности компании «Кока-Кола Хелленик Армения». Поэтому наша компания придает большое значение данной программе, поскольку она направлена на ответственное и эффективное использование водных ресурсов, и одновременно на содействие и устойчивое развитие Айаниста, Араратской долины и других общин», – отметила Аюпова.
Высоко оценивая поддержку USAID, а также приветствуя политику компании «Кока-Кола Хелленик Армения» по корпоративной социальной ответственности во внедрении механизмов для эффективного управления водными ресурсами, первый заместитель министра охраны природы Симон Папян, в частности, сказал:
«Программа реализуется в соответствии с политикой Армении. Комплексная защита для использования передовых технологических ресурсов будет в значительной мере способствовать сохранению подземных водных ресурсов в Араратской долине, приведет к предусмотрительному и результативному управлению».
В рамках меморандума обе стороны совместными усилиями организуют встречу – Water Ideathon, посвященную управлению водными ресурсами. На Water Ideathon будет обсужден широкий спектр вопросов с целью преодоления проблем управления водными ресурсами в целях продвижения новых идей.