Հուլիսի 21-ին ՀՀ զինված ուժերի պատվիրակությունը մեկնել է Մոսկվա` մասնակցելու Ռուսաստանի Դաշնությունում և Ղազախստանի հանրապետությունում «Միջազգային բանակային խաղեր-2016» միջոցառման շրջանակում անցկացվելիք «Տանկային բիաթլոն», «Զորային հետախուզության գերազանցիկներ» և «Դիպուկահարների սահմանագիծ» մրցումներին: ՀՀ ԶՈւ ներկայացուցիչների պատվիրակությունը գլխավորում է ՀՀ ՊՆ բարձրագույն սպայական խորհրդի անդամ, «Տանկային բիատլոնի ֆեդերացիայի» հայկական մասնաճյուղի ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Մուրազ Սարգսյանը, հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Մրցումների մեկնարկը կտրվի հուլիսի 30-ին:
Ապրիլի 27-ին Հայաստան է տեղափոխվել «Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցույթի ընթացքում հայ տանկիստների նվաճած մրցանակը` Տ-90Ս տանկը:Տանկն արտադրվել է 2015 թվականի դեկտեմբերին և կհամալրի զինված ուժերի սպառազինությունը:
Ռուսաստանի Դաշնությունում` «Ալաբինո» զորավարժարանում անցկացված «Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցույթին մասնակցող հայ տանկիստները նվաճել էին մրցույթում երկրորդ տեղն ու որպես լավագույն արտասահմանյան հավաքական՝ մրցույթի կազմակերպիչ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից ստացել էր մրցանակ՝ մեկ միավոր Տ-90Ս տանկ։Ի տարբերություն մրցույթին մասնակցող 12 պետություների հավաքականների` հայկական զինված ուժերի հավաքականը կազմված էր նաև ժամկետային զինծառայողներից։

Делегация Вооруженных сил Армении 21 июля отправилась в Москву для участия в соревнованиях «Танковый Биатлон», «Отличники военной разведки» и «Граница снайперов» в рамках «Международных армейских игр – 2016», организованных в Российской Федерации и Казахстане.
Делегацию возглавляет член высшего офицерского совета Минобороны РА, руководитель армянского филиала «Федерации танкового биатлона», генерал-лейтенант Мураз Саркисян, сообщает пресс-служба оборонного ведомства.
Соревнования пройдут с 30 июля по 13 августа.
Всего участие в играх подтвердили армии 19 стран: Армении, Азербайджана, Анголы, Армении, Белоруссии, Венесуэлы, Греции, Египта, Зимбабве, Индии, Ирана, Казахстана, Киргизии, Китая, Кувейта, Монголии, Никарагуа, Пакистана, Сербии и Таджикистана. Кроме того, 11 стран направят своих наблюдателей.
27 апреля в Армению был доставлен танк Т-90С, который был завоеван армянскими танкистами на международных соревнованиях «Танковый биатлон – 2014». На международных соревнованиях по танковому биатлону в подмосковном «Алабино» Армения заняла второе место и как лучшая иностранная сборная получила от организатора соревнований – Минобороны РФ – один танк Т-90С.