Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 22-ին Հայաստանում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել:
Պատասխանատու մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ քննարկվել է Հանրապետության Նախագահի կարգադրությամբ հաստատված ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարական ծրագրի կատարման վիճակը, տեղեկացնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ռազմավարական ծրագրի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունում ձևավորել ժամանակակից ժողովրդավարական պետության չափանիշներին համապատասխանող իրավական համակարգ և դատական իշխանություն:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ռազմավարական ծրագիրը մեր իրավական և դատական համակարգի զարգացման համար էական նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է, և դրա պատշաճ իրականացումը խիստ կարևոր է բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու համար:
Քննարկման արդյունքներով արձանագրվել է, որ ծրագրի կատարման շուրջ չորս տարիների ընթացքում եղել են ինչպես դրական ձեռքբերումներ, այնպես էլ լուրջ թերացումներ և բացթողումներ: Խորհրդակցության ավարտին Հանրապետության Նախագահը պատասխանատու մարմինների ղեկավարներին հանձնարարել է մինչև տարեվերջ գործուն միջոցներ ձեռնարկել չկատարված ծրագրային գործողություններն առավելագույնս արդյունավետ իրականացնելու համար:

President Serzh Sargsyan on Friday, July 22 held a meeting on judicial reforms in Armenia, the presidential press service reports.
With heads of relevant agencies also participating, the meeting addressed the implementation of 2012-2016 Legal and Judicial Reforms plan, approved by President Sargsyan.
The strategic plan aims to establish a legal system and judiciary in line with standards of a modern democratic state.
According to Sargsyan, the project is of crucial importance in terms of the development of Armenia’s legal and judiciary system, and its proper implementation is extremely important for the sustainability of reforms.
Summarizing the meeting, the attendees agreed that both positive achievements and serious flaws have been registered during the four years of the project’s implementation.
Also, the President instructed relevant authorities to do their utmost to effectively implement unfulfilled programs by year-end.