Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երևանի կենդանաբանական այգում նշել են «Նկարչական օր» ամենամյա միջոցառումը: Մրցույթին մասնակցել են 5-16 տարեկան ավելի քան 1500 երեխա և պատանի:
«Նկարչական oրն» ամենամյա Համահայկական նկարչական 9-րդ մրցույթ-նախագծի շրջանակում իրականացվող միջոցառում է։
«Այս նկարների օգնությամբ ամեն օր մասնագիտական բառապաշարով քննարկվող բնապահպանական խնդիրները գույն և բովանդակություն են ստացել` դառնալով առավել ազդեցիկ ու սթափեցնող: Բնապահպանական խնդիրների մասին պատմող այս նկարներում անսահման սեր ու լավատեսություն կա: Սրանք են ապագային ուղղված մեր «կանաչ» նախաձեռնությունների հաջողության կարևորագույն նախապայմանները»,-ասել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը:
«Այս միջոցառումը մարդկությանն ուղղված կոչ է՝ պահպանել բնությունը: Երեխաների պատկերացրած միջավայրը նման է իրենց հեքիաթների աշխարհին: Նրանք նկարում են այն՝ ինչ երազում են: Այդ աշխարհում բնությունը մարդկանց, կենդանիների և բուսական աշխարհի տունն է, որտեղ մարդը կենդանիների հաշվին չի ընդլայնում իր կենսատարածքը, չի ոչնչացնում անտառը, չի փոխում գետերի հունը… ավելին՝ խնամում և պահպանում է շրջակա միջավայրը: Վաղվա սերունդը նկարների միջոցով բարձրաձայնում է աշխարհին սպառնացող վտանգների մասին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Նկարչական օր-2016»-ի շրջանակում ամփոփվել են նաև Համահայկական 7-րդ և 8-րդ մրցույթների արդյունքները: Մրցանակ է ստացել 24 պատանի:
Համահայկական նկարչական 9-րդ մրցույթի արդյունքների ամփոփումը նախատեսված է իրականացնել հոկտեմբերին՝ «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական կինոփառատոնի շրջանակում։

On the initiative of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS, the annual Painting Day took place at Yerevan Zoo, with over 1500 children and youth aged 5 to 16 participating.
The Painting Day is held in the framework of the 9th Annual Pan-Armenian Painting Contest.
“Through these paintings, environmental issues become more vivid and have a sobering effect on us,” noted FPWC Founder Ruben Khachatryan.
“These images are a display of immense love and optimism. We have a strong belief that these are the preconditions for the success of our future “green” initiatives.”
“The Pan-Armenian Painting Contest is a call to humanity for the preservation of nature and environment,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“The way children see the environment is like the imaginative world of the fairy tales they love. They draw whatever they are dreaming of, and in their “dream world” nature is portrayed as a haven for people, animals and plants. Through these paintings the new generation raises issues of environmental degradation and threats to the entire world.”
On the Painting Day, the results of the 7th and 8th Pan-Armenian Painting Contests were summarized and prizes were handed to 24 participants.
The 9th Pan-Armenian Painting Contest awarding ceremony will be held in October on the sidelines of the SunChild International Environmental Film Festival.