Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց ազգային հավաքականը չի մասնակցելու Բաքվում սեպտեմբերի 1-ին մեկնարկող շախմատի 42-րդ համաշխարհային օլիմպիադային:
Այս մասին տեղեկացրել է Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի 1-ին փոխնախագահ, գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանը, գրում է Aravot.am-ը:
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը օլիմպիական եռակի չեմպիոն է (2006, 2008, 2012), աշխարհի թիմային առաջնության (2011) և Եվրոպայի թիմային առաջնության (1999) հաղթող: Բացի այդ, հավաքականը երեք անգամ դարձել է օլիմպիադաների և չորս անգամ աշխարհի թիմային առաջնությունների բրոնզե մեդալակիր, երկու անգամ Եվրոպայի թիմային առաջնությունների արծաթե և մեկ անգամ՝ բրոնզե մեդալակիր: Հավաքականի առավելագույն միջին վարկանիշը 2724 է (2012):
Աշխարհի թիմային առաջնություններին Հայաստանի հավաքականն սկսել է մասնակցել 1993-ից և բաց չի թողել ոչ մի առաջնություն: 1993-ից մինչ օրս կայացել է 8 առաջնություն:

Национальная мужская сборная Армении по шахматам не примет участие в 42-й Всемирной олимпиаде, которая стартует в баку 1 сентября.
Об этом заявил первый вице-президент Шахматной федерации Армении (ШФА), гроссмействер Смбат Лпутян, пишет Aravot.am.
Мужская сборная Армении по шахматам представляет Армению на международных шахматных турнирах. Контроль и организацию осуществляет шахматная федерация Армении. Наивысший рейтинг сборной — 2724 (2012). Сборная трижды становилась олимпийским чемпионом (2006, 2008, 2012), в 1999 году стала победителем Европейского командного турнира, в 2011 году – командного чемпионата мира.