ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը դիմել է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին՝ ՊՊԾ գնդում գտնվող «Սասնա ծռեր» զինված խմբին սնունդ փոխանցելու հարցով: Նա կոչով դիմել է նաև Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին, մասնավորապես նշելով՝ «Մեր հայրենակիցների մասին հոգատարությունը նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու սրբազան հայրերի և հոգևոր սպասավորների պարտականությունն է»:
Փոստանջանի՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին, ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանին, ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության պետ Գեորգի Կուտոյանին, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին ուղղված դիմումի մեջ, մասնավորապես ասված է.
«Այսօր` 2016թ. հուլիսի 26-ին առավոտյան ժամը 9:00-ին, ես պետք է ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի ՊՊԾ գնդի ներսում գտնվող ապստամբած քաղաքացիների համար սնունդ փոխանցեմ: Ուստի խնդրում եմ ապահովել նման հնարավորություն»:
Այս պահին Փոստանջյանը Խորենացի փողոցում է, սակայն ոստիկանները թույլ չեն տալիս մտնել ՊՊԾ գնդի տարածք: Պատգամավորն այդ մասին տեղյակ է պահել ՀՀ ՄԻՊ-ին:
«Սասնա ծռեր» խմբավորման հետ կապ ունեցող «Հիմնադիր խորհրդարանի» մամուլի ծառայությունը տեղեկացրել է, որ հուլիսի 26-ի առավոտյան՝ Արթուր Սարգսյանը, իր անձնական օգտագործման մեքենան ամբողջությամբ բեռնել է սննդով և ճեղքելով ոստիկանական արգելապատնեշը, հասել ազատագրված տարածքի մուտքի մոտ, ոստիկանները բոլոր կողմերից կրակ են բացել Արթուրի մեքենայի վրա: Սարգսյանը ոչ մի վնասվածք չի ստացել և սնունդը տեղ է հասցրել:
Հուլիսի 25-ի երեկոյան, ժամը 20:00-ից մինչև կեսգիշերն ընկած ժամանակահատվածում «Սասնա ծռեր» խմբի անդամները նախ այրել են գնդի տարածքից դուրս, փողոցում կանգնած ոստիկանության ավտոբուսը, ապա գնդի տարածքից փողոց են դուրս բերել ու այրել ևս երկու ավտոմեքենա։
Ոստիկանության փոխանցմամբ, այդ ընթացքում գնդի տարածքից պարբերաբար արձակվել են կրակոցներ։ Ժամը 01:00-ի սահմաններում գնդի տարածքից դուրս է եկել ոստիկանության «ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենան ու շարժվել դեպի արգելապատնեշում կանգնած ոստիկանական շղթան։ Մեքենան ընդհուպ մոտեցել է շղթային, ինչից հետո իրավապահները մեքենայի ընթացքը կասեցնելու և դրանում գտնվող զինված անձանցից անմիջականորեն բխող իրական վտանգը կանխելու համար, կրակ են բացել մեքենայի շարժիչի վրա։ Մեքենան ձախ կիսաշրջադարձ է կատարել, հնչել են կրակոցներ, որից հետո իրավապահները կրակ են բացել մեքենայի անվադողերի ուղղությամբ։ Ի պատասխան՝ հնչել են կրակոցներ, որոնց իրավապահները չեն պատասխանել։
Հրաձգության հետևանքով մեքենայում գտնվող երեք անձանցից երկուսը ոտքերի վնասվածքներ են ստացել և նահանջել գնդի տարածք։

26 Июль 2016 - 08:23 AMT
Член партии «Наследие» НС РА Заруи Постанджян обратилась к властям Армении с просьбой передать продукты продовольствия членам группы «Сасна црер», захватившей здание полка ППС полиции в Ереване.
Она обратилась с призывом также к Католикосу всех армян Гарегину Второму, в частности, отметив: «Забота о наших соотечественниках является также обязанностью святых отцов Армянской апостольской церкви».
Постанджян направила обращение также к премьер-министру РА Овику Абрамяну, министру юстиции Арпине Ованнисян, министру здравоохранения Армену Мурадяну, начальнику полиции РА Владимиру Гаспаряну, начальнику СНБ РА Георгию Кутояну, омбудсмену Арману Татояну. В обращении депутато, в частности, отмечено:
«26 июля я должна передать продукты продовольствия гражданам, находящимся на территории захваченного полка ППС полиции в Ереване. Посему прошу обеспечить такую возможность».
На данный момент Заруи Постанджян находтся на прилегающей к захваченному полку ППС улице Хоренаци, однако полиция не разрешает ей пройти на территорию полка. Депутат оповестила об этом омбудсмена РА.
Пресс-служба организации «Учредительный парламент», связанной с группой «Сасна црер», заявила, что утром 26 июня гражданин РА Артур Саргсян загрузил машину своего личного пользования продуктами питания и, прорвав полицейскую блокаду, достиг входа на освобожденную территорию. Полицейские со всех сторон открыли огонь по машине Артура. Он не получил никаких ранений и благополучно доставил еду на место.
Члены захватившей здание полка ППС полиции в Ереване группы 25 июля подожгли еще 2 полицейские машины, в том числе автобус марки «Шевроле».
А в районе 01:00 с территории полка выехал полицейский «УАЗ» и двинулся в направлении здания Эребунинского отделения полиции, к размещенному у барьеров полицейскому оцеплению.Когда машина подъехала вплотную к оцеплению, представители правоохранительных органов открыли огонь по мотору, чтобы остановить автомобиль и пресечь реальную угрозу от находящихся там вооруженных лиц.Машина перевернулась набок, раздались выстрелы, после чего правоохранители открыли огонь по колесам. В ответ прозвучали выстрелы, на которые правоохранители не ответили.В результате перестрелки двое из троих находящихся в машине лиц получили ранения в области ног и отступили на территорию полка.
Читайте также:Армянская полиция представила подробности ночной перестрелки на территории захваченного здания ППС (видео)