ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների համակցված գործունեության շնորհիվ հայտնաբերվել է ս.թ. հուլիսի 27-ին նախապատրաստվող ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգեր կատարած անձը:
Ինչպես հայտնում են ԱԱԾ-ից, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, 1987 թվականին ծնված Սարգիս Ռուբենի Սաֆարյանը Ռուսաստանի Դաշնությունից դեպի ՀՀ երկու առանձին զանգ կատարելով հայտնել է, թե իբր «Զվարթնոց» օդանավակայանում և «Արմենիա» հեռուստաընկերությունում տեղադրված են ռումբեր, որոնք կարճ ժամանակում պայթելու են:
«Նախապատրաստվող ահաբեկչության մասին սուտ հաղորդում տալը քրեորեն պատժելի արարք է (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259 հոդված), իսկ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իր տրամադրության տակ ունի բավարար միջոցներ ու հնարավորություններ նման ցանկացած արարք բացահայտելու և այն կատարած անձին հայտնաբերելու համար», – նշվում է հաղորդագրությունում:
Փաստի կապակցությամբ ձեռք բերված նյութերը փոխանցվել են իրավասու պետական մարմիններին` համապատասխան իրավական ընթացակարգեր սկսելու համար:

28 Июль 2016 - 15:10 AMT
Сигналы о бомбах в армянском аэропорту «Звартноц» и на территории здания телекомпании «Армения» поступили из России. Об этом сообщает Служба национальной безопасности РА.
Благодаря комплексным оперативно-розыскным мероприятиям соответствующих подразделений СНБ РА выяснилась личность совершившего ложные звонки о заложенных взрывчатых веществах 27 июля.
Как сообщает СНБ РА, гражданин Армении Саркис Рубенович Сафарян, 1987 года рождения, сделал с территории Российской Федерации в Армению 2 звонка, сообщив, что якобы в аэропорту «Звартноц» и здании телекомпании «Армения» заложены бомбы, которые за короткое время взорвутся.
«Ложный сигнал о готовящемся теракте является уголовно наказуемым деянием (ст. 259 УК РА), а в распоряжении СНБ есть достаточные средства и возможности для раскрытия любого подобного деяния и выявления совершившего его лица», – отмечается в сообщении СНБ РА.
Материалы дела переданы полномочным госорганам для начала соответствующих процедур.
27 июля в полицию поступили сигналы о заложенном взрывном устройстве на территории телекомпании «Армения» в районе Давиташен в Ереване ио бомбе на территории аэропорта «Звартноц». Заместитель начальника службы спасения МЧС РА, генерал-майор Николай Григорян заявил, что сигнал был ложным, и «сейчас все впорядке».