28 Հուլիս 2016 - 14:52 AMT
Հուլիսի 28-ին, արդեն երկրորդ օրը «Սասնա ծռեր» զինված խմբի կողմից գրավված ՊՊԾ գնդի տարածքում գտնվող 3 բուժաշխատողի հետ շտապօգնության ծառայությունը կապ է հաստատել, նրանց ուտելիք ու դեղորայք է ուղարկվել: Այդ մասին ասել է «Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը, գրում է Tert.am-ը:
Հարցին, թե բժիշկների համար այնտեղ կա՞ սնունդ, մնալու պայմաններ, Ստեփանյանը պատասխանել է. «Դե, մենք հիմա նոր սնունդ ենք ուղարկել մեր բժիշկներին: Իսկ խումբը չի ուզում մեզնից սնունդ, մենք կոնկրետ բժիշկներին ենք ուղարկում: Ուղարկել ենք ուտելիք, որովհետև սոված էին, դեղորայքի արկղ ենք ուղարկել, որ իրենց մոտ դեղորայք լինի»:
Հարցին, թե ի՞նչ վիճակում են այնտեղ գտնվող աշխատակիցները, «Շտապօգնության» տնօրենը պատասխանել է. «Նույն վիճակում են: Ամեն դեպքում, այնպես չի, որ հաճելի է, որ չեն կարողանում դուրս գալ: Էնտեղից ոչինչ չեն ասում»։
Հարցի, թե չե՞ն պատրաստվում արդյոք հերթափոխ ուղարկել, քանի որ ապստամբները պատրաստ են նոր հերթափոխի դիմաց բաց թողնել բժիշկներին, Ստեփանյանն ասել է, որ նման քայլի համար պետք է հասկանալ՝ ով կհամաձայնի գնալ:
«Էնպես չի, որ շատ հեշտ է մարդկանց համոզել, ասել՝ գնացեք, և դուք էնտեղ պետք է հերթապահեք: Դա շատ լուրջ խնդիր է, որ բժիշկը վեր կենա, գնա ու չիմանա՝ ինչքան ժամանակ կմնա այնտեղ: Մենք նորմալ առաջարկ ենք արել, որ այսուհետ չեզոք գոտում ենք օգնություն տրամադրելու: Այսօրվա դրությամբ այնտեղ մեր աշխատողների մեջ կա կին, ինչքանո՞վ է նորմալ, որ էդ կինը էնտեղ այդքան երկար մնա այդ տղամարդկանց մեջ»։
Հարցին, թե իրենց համակարգում տղամարդ չկա՞, որ պատրաստակամ է գնալ, փոխարինել բուժքրոջը, Ստեփանյանն ասել է.
«Դա պետք է դեռ քննարկվի ու որոշվի, որովհետև իրենք չեն ուզում միայն բուժակ փոխարինել: Իրենք ուզում են, որ վիրաբուժական խումբ գնա: Կան բժիշկներ, որ պատրաստ են գնալ, բայց իրենք շտապօգնության բժիշկներ չեն»:
«Շտապօգնության» տնօրենի խոսքով՝ հուլիսի 27-ին ազատ արձակված բուժակը վատ է զգացել, և ապստամբները նրան բաց են թողել, սակայն բուժքրոջն ազատելու առաջարկը մերժվել է:
Թագուհի Ստեփանյանի խոսքով՝ գնդի տարածքում գտնվող ապստամբ վիրավորը, որը հրազենային վնասվածք ունի, վիրահատության կարիք ունի, գնդակը ոտքի մեջ է: Եվս մեկը հրազենային վիրավորում է ստացել գոտկատեղի հատվածում, սակայն նրա մարմնում փամփուշտ չկա:
Հուլիսի 27-ի առավոտյան Էրեբունու ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խումբը պատանդել էր գնդի տարածք մտած բժիշկներին:Պատանդ էին վերցվել 4 հոգի՝ «Շտապօգնության» բուժաշխատողներ Նորայր Թևանյանը ու Սալվադոր Խեչոյանը, բուժակ Դավիթ Տոնոյանն և բուժքույր Մալինա Մարգարյանը: Նույն օրն ավելի ուշ խումբն ազատել էր բուժակ Դավիթ Տոնոյանին:

Служба скорой помощи Армении 28 июля установила связь с тремя медработниками, которые уже второй день находятся на тарритории захваченного группой «Сасна црер» полка ППС полиции РА: им были отправлены еда и медикаменты. Об этом сообщила директор ЗАО «Скорая помощь» Тагуи Степанян, передает Tert.am.
На вопрос, есть ли там еда для медработников или какие-то условия пребывания, Степанян ответила: «Мы только послали еду для наших медработников. А члены «Сасна црер» не хотят от нас еды, мы отправляем только для наших медработников, они голодные. Еще мы послали медикаменты, которые могут им понадобиться».
На вопрос, в каком состоянии находятся медработники на территории полка ППС, директор ЗАО «Скорая помощь» ответила: «В таком же состоянии. В любом случае, не очень приятно, что они не могут покинуть полк. Оттуда ничего не говорят».
Журналисты поинтересовались также, не собирается ли служба скорой помощи послать в полк ППС замену, так как члены «Сасна црер» согласились отпустить медработников взамен на других, на что Тагуи Степанян ответила, что надо понять, кто согласится пойти.
«Не так легко уговорить людей пойти туда на дежурство: какой врач согласится пойти туда, не зная, сколько времени он там пробудет? Мы сделали нормальное предложение, что отныне будем предоставлять медпомощь на нейтральной зоне. На сегднящний день там среди наших сотрудников есть женщина: насколько правильно, чтобы женщина так долго пробыла там среди этих мужчин?».
На вопрос,есть ли и в их системе мужчина, который будет готов заменить медсестру, Степанян сказала: «Не знаю, это нужно еще обсудить, потому что они не хотят заменять только медсестру, они хотят, чтобы приехала хирургическая группа. Есть врачи, которые готовы пойти, но они не врачи скорой помощи».
По словам директора ЗАО «Скорая помощь», 27 июля одного из медработников отпустили, потому что он почувствовал себя плохо, поэтому члены «Сасна црер» освободили его, но они отказались отпускать медсестру.
Как отметила Тагуи Степанян, находящийся на терриотрии полка член группы «Сасна црер» получил огнестрельное ранение в ногу, и пуля еще в ноге, ему требуется хирургическое вмешательство. Огнестрельное ранение получил еще один из группы, однако пули в его теле нет.
Утром 27 июля захватившая здание полка ППС полиции РА в Ереване вооруженная группа «Сасна црер» взяла в заложники врачей «Скорой помощи».
В заложники были взяты четверо врачей «Скорой помощи»: врачи Норайр Теванян и Сальвадор Хечоян, фельдшер Давид Тоноян и медсестра Малина Маркарян. Позднее в тот же день фельдшера Давида Тонояна отпустили.