29 Հուլիս 2016 - 05:26 AMT
Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի ընտանիքը կոչ է արել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին ազատ արձակել «Հիմնադիր խորհրդարան» շարժման անդամ Ալեք Ենիգոմշյանին:
«Հարգելի պարոն Սերժ Սարգսյան,
Խորին մտահոգությամբ մենք տեղեկացանք, որ հուլիսի 27-ին Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը ձերբակալել է մեծ հայրենասեր Արա Ալեք Ենիգոմշյանին։ Պարոն Ենիգոմշյանը տասնամյակներ շարունակ ներգրավված է եղել Հայաստանում բարեգործական աշխատանքներում և արել է ամեն ինչ երկրի բարելավման համար, երկիր, որը նա սիրում է ամեն ինչից առավել։
Նա իր կյանքը նվիրել է Հայաստանի բարօրության համար և նա եղել է Ձեր նախկին զինակից ընկեր, Ազգային հերոս՝ Մոնթե Մելքոնյանի ամենամոտ և վստահելի ընկերներից մեկը։ Չնայած հայրենասիրական գործողությունների ժամանակ ֆիզիկապես տուժելուն՝ Ալեքը շարունակում է աշխատել Հայաստանը լավը դարձնելու համար։
Պարոն Եինգոմշյանը յուրահատուկ հայրենասեր մարդ է, բարեխիղճ է և ընդգրկված է երկրի բարելավման համար ուղղված քաղաքացիական բանավեճերում, օրինական, խաղաղ աշխատանքներում։
Մենք շատերի հետ միասին բարձրացնում ենք մեր ձայնը և խնդրում ենք, որ նա անմիջապես ազատ արձակվի ոստիկանական բանտարկությունից», – ասված է ընտանիքի հաղորդագրության մեջ։
Ստորագրել են՝
Մայլե Մելքոնյանը,Մարգար Մելքոնյանը,Մարսիա ՄԵլքոնյանը,Սեդա Գպրանյան-Մելքոնյանը,Սյուզի Մահսերեջյան-Մելքոնյանը:
Հուլիսի 28-ին «Հիմնադիր խորհրդարան» շարժման անդամ Ալեք Ենիգոմշյանը ձերբակալվել է:
Նրա փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը տեղեկացրել է, որ Ենիգոմշյանը կասկածվում է հուլիսի 17-ին ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը գրաված զինված խմբին օժանդակելու մեջ։ Փաստաբանն ասել է, որ նախաքննական մարմինը խախտումներ է թույլ տվել:
Բաղդասարյանը տեղեկացրել է նաև, որ ինքը դիմել է Օմբուդսմենին և այժմ պատրաստվում է մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ մտնել մեկուսարան՝ խախտումները վերացնելու համար։

29 Июль 2016 - 06:44 AMT
Семья Национального героя Армении и Арцаха, активного участника Карабахской войны Монте Мелконяна обратилась к президенту РА Сержу Саргсяну с открытым письмом, с просьбой освободить Алека Енигомшяна.
«С глубокой тревогой узнали о том, что 27 июля Служба национальной безопасности задержала большого патриота Алека Енигомшяна. На протяжении десятилетий господин Енигомшян участвовал в благотворительных работах в Армении и делал все, чтобы страна, которую он любит больше всего, стала лучше.
Он посвятил свою жизнь процветанию Армении, был Вашим соратником, одним из самых близких и доверенных друзей Национального героя Монте Мелконяна.
Несмотря на то, что во время военных действий Алек пострадал физически, он продолжает работать во благо Армении.
…Мы, как и многие, поднимаем свой голос и просим, чтобы он был немедленно освобожден», – говорится в письме.
Письмо подписали Мале Мелконян, Маргар Мелконян, Марси Мелконян, Седа Гаранян-Мелконян, Сюзи Махсерджян-Мелконян.
28-го июля член движения «Учредительный парламент» Алек Енигомшян был арестован по подозрению в содействии вооруженной группе «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна), захватившей здание полка ППС в Ереване. Об этом заявил адвокат Енигомшяна Николай Багдасарян.Адвокат сказал, что при задержании были допущены нарушения. Он сообщил, что обратился к омбудсмену по правам человека для устранения нарушений.
Монте Мелконян – Национальный Герой Армении и Арцаха.В 90-ом году он приехал в Карабах и участвовал в боях за Бузлук, Манашид, Эркедж. Очень быстро Монте стал начальником Корнидзорского отряда. В 1992 году при попытке взять село Мачкалашен азербайджанская армия столкнулась с отрядом Монте и бежала.