Երևանում ՊՊԾ գունդը զավթած զինված խմբի անդամները դեռ կարող են խուսափել քրեական պատասխանատվությունից երկու հիմնական հոդվածով: Այս մասին ասել է Հայաստանի գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը հուլիսի 28-ին:
«Խոսքը հանցագործության երեք տարբեր կազմերի մասին է` ապօրինի զենք կրելը, շենքեր և շինություններ զավթելը, պատանդներ պահելը։ Վերջին երկու հոդվածը խրախուսիչ նորմեր են սահմանում։ Եթե անձինք կամավոր բաց են թողնում պատանդներին կամ ազատում են շենքերն ու շինությունները, ապա չեն ենթարկվում քրեական պատասխանատվության, այն դեպքում, եթե նրանց գործողություններն այլ հանցակազմ չեն պարունակում»,– ասել է Կոստանյանը «Շանթ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, գրում է Նովոստի Արմենիան։
Ըստ նրա, եթե նրանք բաց թողնեն պատանդներին և ազատեն զավթած շենքը, ապա նրանց մեղադրանք կներկայացվի միայն ապօրինի զենք կրելու համար։ Նա հավելել է, որ իրավիճակի խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե զինված խումբը հանձնվի ինչքան հնարավոր է շուտ:
Ներկայում խմբի անդամներին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ ՔՕ 219 հոդվածի 3–րդ մասի (շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235–րդ հոդվածի (ապօրինի զենք, զինամթերք, պայթուցիկ սարքեր կամ նյութեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը կամ տեղափոխելը) հատկանիշներով։
«Մեկ այլ հարց է ոստիկանի սպանությունը։ Սպանություն հոդվածով քրեական գործ չի հարուցվել։ Երբ պարզենք, թե ով է սպանել ոստիկանին, նրան մեղադրանք կառաջադրվի»,– ասել է Կոստանյանը։
Նա նշել է նաև, որ մինչև իրավիճակի վերջնական հանգուցալուծումն անհնար է սահմանել այն հոդվածները, որոնցով մեղադրանք է առաջադրվելու, քանի որ զինված խմբի անդամները նոր գործողություններ են կատարում։ Մինչ օրս նաև չի սահմանվել ՊՊԾ գնդում պահվող բուժաշխատողների կարգավիճակը։

29 Июль 2016 - 08:33 AMT
Члены вооруженной группы «Сасна црер», захватившие полк ППС в Ереване, еще могут избежать уголовной ответственности по двум основным статьям. Об этом 28 июля заявил генеральный прокурор Армении Геворг Костанян.
«Речь идет о трех разных составах преступления: незаконное хранение оружия, захват зданий и строений, и захват заложников. Последние две статьи устанавливают поощрительные нормы. Если лица добровольно отпускают заложников или освобождают здания и строения, то они не подвергаются уголовной ответственности, в том случае, если их действия не содержат другого состава преступления», – сказал Костанян в интервью телеканалу «Шант», пишет Новости-Армения.
По его словам, если они отпустят заложников и освободят захваченное здание, то им будет предъявлено лишь обвинение в незаконном хранении оружия.
В настоящее время обвинения предъявлены по признакам части 3-й статьи 219-й (захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи) и статьи 235-й (незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК Армении.
«Другой вопрос – убийство полицейского. По статье убийство уголовное дело возбуждено не было. Когда мы выясним, кто убил полицейского, ему будет предъявлено обвинение», – сказал Костанян.
Он также отметил, что до окончательного разрешения ситуации невозможно определить статьи, по которым будут предъявлены обвинения, так как члены вооруженной группы совершают новые деяния. Также до сих пор не определен статус медиков, которые, по некоторым сведениям, захвачены в заложники.
Геворк Костанян считает, что существует единственный путь мирного разрешения ситуации с захватом полка ППС в Ереване.
«В моем представлении мирное урегулирование возможно только в случае, когда вооруженная группа как можно скорее сложит оружие. Таким образом, будет решена проблема их уголовной ответственности, а также будут смягчены все негативные последствия», – сказал Костанян.