29 Հուլիս 2016 - 09:42 AMT
ՀՀ Ոստիկանության ՁՊՎ-ներում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խումբը հուլիսի 29-ի առավոտյան Երևանի Ձերբակալվածների պահման վայրում հանդիպել է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արամ Հակոբյանի հետ, ունեցել առանձնազրույց: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ Ոստիկանության ՁՊՎ-ներում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի նախագահ Հասմիկ Սահակյանը:
«Նա մարմնական վնասվածքներ ուներ, դժվարությամբ էր շարժվում: Ձերբակալվածների պահման վայրում հրաժարվել էր շտապօգնությունից: Հնարավոր է՝ կողոսկրերի կոտրվածք ունենա»,- ասել է նա, մեջբերում է Panorama.am-ը:
Սահակյանը նշել է, որ առանձնազրույցի ընթացքում Հակոբյանը հայտարարել է, որ ինքն ինքնակամ չի հանձնվել, ինչպես հայտարարում է ոստիկանությունը:
Հուլիսի 27-ին ոստիկանությունը հայտարարել էր, որ ՊՊԾ գնդի տարածքում իրավապահներին են հանձնվել զինված խմբի անդամներ Գագիկ Եղիազարյանն ու Արամ Հակոբյանը. «ՊՊԾ գնդի տարածքում իրավապահներին են հանձնվել զինված խմբի անդամներԵղիազարյանն ու Հակոբյանը: Տեղի է ունեցել փոխհրաձգություն, որի հետևանքով վիրավորվել է իրավապահներից մեկը, ինչպես և Պավել Մանուկյանն ու նրա որդի Արամը»:
«Նա մեզ հետ զրույցում ասաց, որ երբ Պավելին և որդուն վիրավորել էին, գնացել էր վիրավորներին պատգարակով ՊՊԾ գնդի տարածքից դուրս հանի, որպեսզի տեղափոխեն հիվանդանոց: Անզեն է եղել: Տեղափոխելու ընթացքում յոթ ոստիկան հարձակվել են իր վրա, ծեծել ՊՊԾ տարածքում, նստեցրել մեքենան, տարել Ազգային անվտանգության շենք: Այդ ամբողջ ընթացքում ու մինչև շենքի 3-րդ հարկ բարձրացնելն իրեն ծեծել են»,- Հակոբյանի պատմածը ներկայացրել է Սահակյանը:
Նա ասել է, որ իրենց դուրս գալուց հետո Արամ Հակոբյանին այցելելու էին փաստաբանն ու դատաբժիշկը՝ դատաբժշկական փորձաքննություն իրականացնելու համար:

29 Июль 2016 - 12:32 AMT
Группа общественных наблюдателей, осуществляющая мониторинг в местах содержания под стражей РА, утром 29 июля навестила члена захватившей здание полка ППС в Ереване вооруженной группы «Сасна црер» Арама Акопяна, находящегося в месте содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений, и имела с ним личную беседу. Об этом журналистам сообщила председатель группыобщественных наблюдателей, осуществляющих мониторинг в местах содержания под стражей РА, Асмик Саакян.
«У него есть телесные повреждения, передвигается с трудом. В месте содержания под стражей он отказался от службы скорой помощи»,- сказала она, пишет Panorama.am.
Саакян также отметила, что в личной беседе Акопян заявил, что не сдался по собственному желанию, как сообщает полиция.
В ночь на 27 июля в результате перестрелки между членами группы «Сасна црер» и полицейскими РА были ранены 4 мятежника, в том числе Павел Манукян и его сын Арам, а также один полицейский. Еще 2 члена группы – Гагик Егиазарян и Арам Акопян, по версии полиции, сдались властям, а по версии «Сасна црер», были захвачены правоохранителями.
«В беседе с нами Акопян сказал, что когда Павла и его сына ранили, он пошел с носилками, чтобы вывести раненых с территории полка ППС, чтобы их могли перевести в больницу. Он был безоружен. В процессе перевозки раненых 7 полицейских накинулись на него, избили на территории полка ППС, усадили в машину и отвезли в здание СНБ. В течение всего этого времени и до того, как подняли его на 3-й этаж здания, его избивали»,- передала сказанное Акопяном Асмик Саакян.
Она сказал, что после их ухода Акопяна должны были навестить адвокат и судебный врач для проведения судебно-медицинской экспертизы.