29 Հուլիս 2016 - 11:42 AMT
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել, որում ՄԻՊ-ի տեսանկյունից ներկայացրել «Սասնա ծռեր» խմբավորման կողմից Երեբունու ՊՊԾ գնդի տարածքը զավթելու շուրջ իրավիճակը:
Հայտարարությունում ասվում է.
1. Հուլիսի 17-ի վաղ առավոտից Երևանում ծավալվող իրադարձություններն ուղղեկցվում են մարդու հիմնարար իրավունքների լուրջ խախտումներով: Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի վրա զինված հարձակման հետևանքով սպանվեց Ոստիկանության ծառայող և եղան վիրավորներ:
2. Զինված հարձակմանը հաջորդեց ատելության խոսքի և բռնության քարոզչության աննախադեպ բռնկում:
3. Տեղի ունեցան ինչպես խաղաղ, այնպես էլ բռնությամբ ուղեկցվող հավաքներ, որոնց ընթացքում Ոստիկանության կողմից թույլ տրվեցին խաղաղ հավաքների ազատության և անձնական ազատության իրավունքների խախտումներ, եղան նաև հրապարակումներ խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ:
4. Ատելության խոսքի և բռնության քարոզչության, ինչպես նաև Ոստիկանության թույլ տված խախտումների հետևանքով հասարակությունում ստեղծվեց լարվածության մթնոլորտ: Դա իր հերթին նպաստեց հավաքների ընթացքում բռնության դեպքերի ավելացմանը և մյուս կողմից՝ Ոստիկանության կողմից թույլ տրվող նոր խախտումների:
5. Լարվածության շիկացմանն ավելի նպաստեց Ոստիկանության ՊՊԾ գնդում գտնվող զինված խմբի անդամների կողմից վերջին օրերին մարդու իրավունքների տեսնակյունից վտանգավոր վարքագծի դրսևորումը (մեքենաների հրկիզումը, ուղիղ եթերում բռնության ակնհայտ կոչերը, հրազենի ցուցադրումը, անկանոն կրակոցները և այլն): Նշվածն անմիջական սպառնալիք է ստեղծում ՊՊԾ գնդին հարակից տարածքի բնակիչների, հատկապես խոցելի խմբերի` երեխաների, տարեցների իրավունքների համար: Այս մասին են վկայում նաև հենց բնակիչների հրապարակային մտահոգությունները:
6. Ցավոք, հուլիսի 27-ին տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետևանքով եղան վիրավորներ ինչպես ՊՊԾ գնդում գտնվող խմբի, այնպես էլ իրավապահ մարմինների կողմից:
7. Նույն օրը տեղեկություն տարածվեց այն մասին, որ զինված խմբի անդամներին բժշկական օգնություն ցույց տալու համար ՊՊԾ գնդի տարածք մուտք գործած բժշկական անձնակազմը խմբի կողմից պահվել է՝ որպես պատանդ: Այս փաստը հատկապես անթույլատրելի է՝ հաշվի առնելով բժիշկների մարդասիրական բարձր առաքելությունը: Մտահոգիչ է նաև այն, որ խմբի անդամների կողմից, ըստ հրապարակված տվյալների, խոչընդոտվում է պատշաճ բուժօգնության ցուցաբերումը խմբի վիրավոր անդամներին:
8. Հուլիսի 27-ին տեղեկություններ տարածվեցին նաև այն մասին, որ խմբի որոշ անդամներ ՊՊԾ գնդի տարածքում պահվում են իրենց կամքին հակառակ և հնարավորություն չունեն առանց իրենց կյանքը վտանգելու լքել գնդի տարածքը:
9. Այս ամենը հանգեցրեց հասարակությունում անհանդուրժողականության շարունակական խորացմանը: Խիստ մտահոգիչ է այն, որ հասարակության առանձին խմբերի կողմից հրապարակայնորեն ակնհայտ խրախուսվում են ատելությունն ու բռնության կոչերը և նույնիսկ իրավունքից դուրս գործելը: Ակնհայտորեն անտեսվում է հասարակության այն հատվածի մասնավոր և ընտանեկան կյանքը, ում դեմ ուղղված է ատելությունը: Միջազգային բոլոր պահանջների տեսանկյունից անթույլատրելի այս վիճակին ավելանում է նաև այն, որ արդեն առաջ են գալիս տագնապի մթնոլորտ առաջացնող երևույթներ (օրինակ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում և հեռուստաընկերություններից մեկում ռումբերի առկայության վերաբերյալ ահազանգերը):
10. Այսպիսի վիճակը խաթարում է պետական իրավասու ինստիտուտների կողմից մարդու իրավունքների խախտումները կանխարգելելու, ինչպես նաև խախտումների դեպքերին պատշաճ արձագանքելու ուղղությամբ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելը և առաջացնում նրանց նկատմամբ վստահության խնդիր: Դրանով պայմանավորված՝ լրջորեն վտանգվում է Հայաստանում մարդու իրավունքների երաշխավորման ամբողջ համակարգը՝ բացասական ազդեցություն թողնելով իրավունքի գերակայության վրա:
Թաթոյանը նշում է, թե ուստի, անհրաժեշտ է, որպեսզի պետության համապատասխան մարմինները և հանրային գործիչները ակտիվացնեն ջանքերը՝ ուղղված իրավունքների բոլոր տեսակի խախտումների վերացմանն ու դրանց հետագա կանխարգելմանը: «Անհրաժեշտ է ապահովել հասարակությունում հանդուրժողականության մթնոլորտի վերականգնում և վերջապես՝ ստեղծված իրավիճակի խաղաղ ու անվնաս հանգուցալուծում», – ասել է ՄԻՊ-ը:

Омбудсмен Армении Арман Татоян сделал заявление, где призвал соответствующие государственные структуры активизировать усилия по устранению нарушений прав и свобод человека.
В заявлении, в чатности, говорится:
1. События в Ереване, начиная с утра 17-го июля, сопровождаются нарушениями прав человека. В результате нападения на полк ППС был убит сотрудник полиции и были раненые.
2. За вооруженным нападением последовала волна ненависти и беспрецедентная вспышка пропаганды насилия.
3. Прошли как мирные, так и сопровождавшиеся насилием митинги, в ходе которых полицией были допущены нарушения прав и личной свободы демонстрантов. Появились также публикации о пытках и плохом обращении.
4. Вследствие пропаганды насилия и ненависти, а также допущенных Полицией нарушений, в обществе сформировалась напряженная атмосфера. Это, в свою очередь, способствовало увеличению случаев насилия в ходе митингов и, с другой стороны, привело к новым случаем насилия со стороны полиции.
5. Повышению уровня напряженности способствовало угрожающее с точки зрения прав человека членов вооруженной группы, захватившей полк ППС (поджог машин, призывы к насилию в прямом эфире, демонстрация огнестрельного оружия, беспорядочная стрельба и так далее). Указанное является прямой угрозой жителям соседних с полком ППС домов, в особо уязвимую группу входят дети, пожилые люди. Об этом же свидетельствуют заявления самих жителей.
6. К сожалению, в результате перестрелки 27 июля были раненые как среди находящихся в полку ППС, так и среди полицейских.
7. В тот же день распространились сведения о том, что прибывшая в полк ППС для оказания медицинской помощи членам группы бригада «Скорой помощи» удерживается в качестве заложников. Этот факт особенно недопустим, учитывая высокую гуманитарную миссию врачей. Озабоченность вызывает также то, что, согласно публикациям, члены группы препятствуют оказанию медицинской помощи раненым. Некоторые члены группы удерживаются против своей воли, не имея возможности покинуть территорию ППС без угрозы для своей жизни
8. Все это привело углублению нетерпимости в обществе. Крайне беспокоит то, что отдельные группы общества публично поощряют призывы к насилию и ненависти, и даже призывы к противоправным действиям. Очевидным образом игнорируются частная и семейная жизнь лиц, против которых направлены эти призывы. К этой ситуации, недопустимой с точки зрения всех международных норм, прибавляется то, что уже проявляются симптомы, создающие атмосферу тревоги.
9. Подобная ситуация нарушает действии институтов, направленные на соблюдение прав граждан. Это, в свою очередь, ставит под угрозу всю систему прав человека в Армении.
10. Необходимо, чтобы соответствующие государственные органы и общественные деятели активизировали усилия для устранения всех видов нарушений и их пресечение в будущем. Необходимо обеспечить восстановление атмосферы толерантности и мирного и безопасного решения ситуации.
28-го июля по поручению Защитника прав человека Армении Армана Татояна сотрудники Офиса омбудсмена посетили Уголовно-исполнительное учреждение «Больница для осужденных» Минюста РА.Сотрудники офиса омбудсмена Армении навестили раненых участников вооруженной группы «Сасна црер», захватившей полк Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване, – Арама Манукяна, Ашота Петросяна и Ованнеса Арутюняна в больнице для осужденных.