29 Հուլիս 2016 - 12:27 AMT
«Հիմնադիր խորհրդարան» շարժման անդամ Ալեք Ենիգոմշյանին կալանքի տակ պահելու համար որևէ հիմք չկա: Այս մասին հայտարարել է Ազգային ժողովի պատգամավոր, նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը:
«Երբ Ալեք Ենիգոմշյանին բերման ենթարկեցին, ես կարծում էի, որ հարցաքննությունից հետո նրան բաց կթողնեն։ Բայց արդեն երրորդ օրն է՝ նա կալանքի տակ է։ Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է մեր զայրույթի և բողոքի ձայնը բարձրացնենք՝ պահանջելով նրա շուտափույթ ազատ արձակումը։ Ոչ թե նրա համար, որ Ալեքը հայ ազգի նվիրյալներից է, որն իր կյանքի գնով 1970-80 ական թվականներին պայքար է մղել հայ ժողովրդի դեմ իրագործված ոճիրի վրա աշխարհի ուշադրությունը հրավիրելու և արդարության հասնելու համար՝ արդյունքում կորցնելով տեսողությունը և ձեռքը, այլ պարզապես, որ որևէ հիմք չկա նրան կալանքի տակ պահելու համար», – ֆեյսբուքյան էջում գրել է Օսկանյանը։
Հուլիսի 28-ին «Հիմնադիր խորհրդարան» շարժման անդամ Ալեք Ենիգոմշյանը ձերբակալվել է: Նրա փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը տեղեկացրել է, որ Ենիգոմշյանը կասկածվում է հուլիսի 17-ին ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը գրաված զինված խմբին օժանդակելու մեջ։ Փաստաբանն ասել է, որ նախաքննական մարմինը խախտումներ է թույլ տվել, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Բաղդասարյանը տեղեկացրել է նաև, որ ինքը դիմել է Օմբուդսմենին և այժմ պատրաստվում է մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ մտնել մեկուսարան՝ խախտումները վերացնելու համար։
Նրա խոսքով, այս վերջին տասնօրյակում «Սասնա ծռեր» խմբի շուրջ տեղի ունեցող խաղաղ հավաքներում Ենիգոմշյանը եղել է չափավորության ձայնը, իր սառը դատողությամբ և հանգիստ վարքագծով փորձ է արել թույլ չտալ բռնություններ և հասնել հարցի խաղաղ հանգուցալուծմանը։
«Նրա միակ «մեղավորությունը» միգուցե այն է, որ ինչպես հայ ժողովրդի ջախջախիչ մեծամասնությունը, Հայաստանում ուզում է տեսնել արմատական փոփոխություններ, և թերևս կարծում է, որ դրան կարելի է հասնել միայն նոր ձևավորված օրինական իշխանությունների միջոցով։
Ալեքի միջոցով ես հավասարապես ցանկանում եմ իմ բողոքն արտահայտել քաղաքացիների նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունների դեմ՝ Արմեն Մարտիրոսյանից, Լևոն Բարսեղյանից մինչև Արսինե Խանջյան, մեր բոլոր այն քաղաքացիների համար, որոնք այս օրերին արժանանում են անարդար վերաբերմունքի, իսկ շատերը պահվում են կալանքի տակ», – ասել է Օսկանյանը։

Нет никаких оснований для содержания под стражей члена движения «Учредительный парламент» Алека Енигомшяна. Об этом заявил депутат НС РА, экс-министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«Когда Алека Енигомшяна подвергли приводу, я подумал, что после допроса его отпустят на свободу. Однако, он уже третий день находится под арестом. Я полагаю, что мы должны выразить свой гнев и недовольство, требуя его незамедлительного освобождения. Не потому, что Алек является одной из преданнейших личностей армянского народа, он в 1970-80 гг. ценной собственной жизни боролся с теми, кто совершил преступление против армянского народа, привлекая внимание международного сообщества к этой проблеме для достижения справедливости, в итоге потеряв зрение и руку, потому, что нет оснований для содержания его под стражей», – написал Осканян на своей странице в Facebook.
28 июля член движения «Учредительный парламент» Алек Енигомшян был арестован по подозрению в содействии вооруженной группе «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна), захватившей здание полка ППС в Ереване. Об этом заявил адвокат Енигомшяна Николай Багдасарян. Адвокат сказал, что при задержании были допущены нарушения. Он сообщил, что обратился к омбудсмену по правам человека для устранения нарушений.
По словам Осканяна, в ходе выступлений на мирных митингах в поддержку вооруженной группы «Сасна црер» Енигомшян был взвешен, своими трезвыми рассуждениями и спокойным поведением пытался не позволить проявлению насилия и достичь решения проблемы мирными путем.
«Единственная «вина» Алека может быть в том, что он, как и подавляющее большинство армянского народа, хочет видеть в стране коренные изменения и наверное считает, что этого можно достичь только посредством формирования новой легитимной власти.
Через Алека также хочу выразить свой протест в связи с посягательствами на граждан РА, начиная с Армена Мартиросяна, Левона Барсегяна и до Арсине Ханджян – всех наших граждан, которые в эти дни удостаиваются несправедливого отношения, а многие удерживаются под арестом», – сказал Осканян.