Արդեն 52 ժամ է, ինչ շտապ բուժօգնության երկու բժիշկը և բուժքույրը ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքում պատանդի կարգավիճակում են, հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
«նրանց ազատ արձակելու բազում կոչերին միացան նաև Երևանի մի շարք բժշկական կազմակերպությունների բժիշկներն ու բուժքույրերը` շեշտը դնելով հատկապես իրենց գործընկերուհու` բուժքույր Մալինա Մարգարյանին ազատելուն։
Դժվար է հասկանալ հայ տղամարդկանց այն քայլը, երբ իրենց կողքին ստիպողաբար պահում են կնոջը, այն էլ բուժքրոջ, ով, եթե չասենք իր առաքելությամբ, ապա գոնե մասնագիտության և աշխատանքի բերումով մշտապես աջակցություն ու բժշկական օգնություն է ցուցաբերել դրա անհրաժեշտությունն ունեցողներին», – ասված է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Նախարարությունը ևս մեկ անգամ դատապարտում է զինյալ խմբի կողմից բուժաշխատողներին պատանդ վերցնելու ամբողջ աշխարհում անընդունելի համարվող քայլը, կոչ է անում հային վայել մոտեցում ցուցաբերել և առաջին հերթին ազատ արձակել բուժքրոջը։ Միաժամանակ, հորդորում ենք սառը տրամաբանությամբ ընդունել առանց որևէ նախապայմանի բոլոր բուժաշխատողներին ազատ արձակելու բազում հորդորները, կոչերն ու պահանջները։
«Ամբողջ աշխարհում գրված ու չգրված օրենքներով չընկալվող այս գործողությունը բնավ պատիվ չի բերում ոչ ձեր արժանապատվությանը և ոչ էլ ձեր կողմից ներկայացվող գաղափարներին»։
Հուլիսի 27-ի առավոտյան Էրեբունու ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խումբը պատանդել էր գնդի տարածք մտած բժիշկներին: Պատանդ էին վերցվել 4 հոգի՝ «Շտապօգնության» բուժաշխատողներ Նորայր Թևանյանը ու Սալվադոր Խեչոյանը, բուժակ Դավիթ Տոնոյանն և բուժքույր Մալինա Մարգարյանը: Նույն օրն ավելի ուշ խումբն ազատել էր բուժակ Դավիթ Տոնոյանին:

Уже более 52 часов, с 27-го июля, как 2 врача и медсестра бригады «Скорой помощи» удерживаются в заложниках на территории полка Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване, захваченного участниками вооруженной группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна). Об этом говорится в заявлении министерства здравоохранения Армении.
«К многочисленным призывам освободить заложников присоединились также врачи и медсестры ряда медицинских организаций Еревана, акцентируя необходимость освобождения медсестры Малины Маркарян», – отмечается в заявлении.
«Минздрав Армении еще раз осуждает считающийся неприемлемым во всем мире шаг по удерживанию в заложниках медработников, призывает проявить подобающий армянину подход и, в первую очередь, освободить медсестру», – говорится в заявлении.
Одновременно Минздрав Армении призывает участников вооруженной группы «Сасна црер» внять многочисленным призывам и освободить всех медработников.
27 июля пресс-служба Полиции Армении сообщила, что участники вооруженной группы «Сасна црер», захватившей полк Патрульно-постовой службы Полиции РА в Ереване, взяли в заложники врачей. Затем министерство здравоохранения Армении уточнило: при выполнении своего профессионального долга были взяты в заложники врачи Норайр Теванян и Сальвадор Хечоян, фельдшер Давид Тоноян, медсестра Малина Маркарян. Поздно вечером того же дня пресс-служба министерства здравоохранения Армении сообщила, что один из медработников, удерживаемых в заложниках захватившей полк ППС Полиции Армении в Ереване вооруженной группой «Сасна црер», Давид Тоноян освобожден.
Читайте также:Омбудсмен Армении: События в Ереване сопровождаются серьезными нарушениями прав человека