Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ հաղորդումներ են ստացվել այն մասին, որ հուլիսի 29-ին անցկացված ցույցերի ցրման ժամանակ բռնություններ են գործադրվել լրագրողների նկատմամբ, ինչպես նաև խոչընդոտվել է նրանց աշխատանքը:
«Ըստ մեզ ներկայացված տեղեկությունների՝ դրանք արել են քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններ», -տեղեկացնում է ՄԻՊ-ի աշխատակազմը:
Նշվում է, որ ՀՀ Ոստիկանությունը պետք է անմիջապես ներկայացնի պարզաբանումներ լրագրողների նկատմամբ բռնությունների գործադրմանը, նրանց գործունեությանը խոչընդոտելուն քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների հնարավոր ներգրավման մասին:
«Մեր կողմից բոլոր հրապարակումներն արձանագրվել են, դրանց հիման վրա անհրաժեշտ է անմիջապես հարուցել քրեական հետապնդում, իրականացնել մանրամասն քննություն և բացահայտել բոլոր մեղավոր անձանց:
Այն քաղաքացիներին, ովքեր տիրապետում են 1in.am, azatutyun.am, armlur.am, a1plus.am «Արմենիա» հեռուստաընկերության լրագրողների նկատմամբ բռնության գործադրման կամ ոստիկանների հնարավոր ներգրավման մասին վկայող տեսանյութեր, խնդրում ենք դրանք անհապաղ տրամադրել Պաշտպանի աշխատակազմին: Հեղինակների ինքնության գաղտնիությունը երաշխավորում ենք»:
Տեղեկացվում է, որ ահազանգեր են ստացվել նաև քաղաքացիների բերման ենթարկելու, նրանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու վերաբերյալ: Այդ ուղղությամբ արդեն իսկ ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ:
Սարի թաղում հուլիսի 29-ին հավաքված ցուցարարներին ցրելու ժամանակ բռնություն է կիրառվել հավաքը լուսաբանող լրագրողներից մի քանիսի նկատմամբ, ըստ նախնական տվյալների՝ տեխնիկա էլ է վնասվել: Նրանց թվում են եղել նաև PAN Photo-ի ֆոտոլրագրողները:
Հուլիսի 17-ին Էրեբունու ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի աջակիցները հերթական հանրահավաքն անցկացրեցին Ազատության հրապարակում: Հանրահավաքից հետո նրանք երթով շարժվել են դեպի Խորենացի փողոց, որտեղ գտնվում է ՊՊԾ գունդը, սակայն կեսից մի մասը թեքվել է դեպի Սարի թաղ՝ հավաքվելով այնտեղ: Ցույցերը ոստիկանների կողմից ցրկել են՝հատուկ միջոցների կիրառմամբ:
Կարդացեք նաև՝ ՄԻՊ. Ոստիկանների լողմից բռնությունների ահազանգերով անհրաժեշտ է քրեական հետապնդում սկսել

29 Июль 2016 - 23:32 AMT
Омбудсмен РА: На основе сигналов о насилии со стороны полиции следует возбудить уголовное преследование
На основе сигналов о насилии со стороны полиции РА по отношению к журналистам в ходе митингов в поддержку вооруженной группы «Сасна црер» следует возбудить уголовное преследование. Об этом сообщается в заявлении аппарата омбудсмена РА.
В офис омбудсмена РА поступили сообщения о том, что в ходе митингов 29 июля в Ереване были случаи применения насилия в отношении журналистов и препятствования их деятельности.
«Согласно поступившим к нам сообщениям, это было совершено со стороны полицейских в гражданской одежде», -сообщает аппарат омбудсмена.
Отмечается, что полиция Армении должна незамедлительно представить разъяснения по поводу применения насилия в отношении журналистов и препятствования их деятельности со стороны лиц в гражданской одежде.
«Все поступившие сообщения запротоколированы нами. На их основе следует незамедлительно возбудить уголовное преследование, провести тщательное следствие и выявить всех виновных.Тем граждан, которые обладают информацией об участии полицейских в применении насилия в отношении журналистов изданий 1in.am, azatutyun.am, armlur.am, a1plus.am, телекомпании «Армения», просим проинформировать офис Защитника. Анонимность авторов гарантируется»,- говорится в сообщении.
Сообщается, что сигналы поступили также о подвергнутых приводу гражданах, применении насилия против них. В этом направлении уже предпринимаются необходимые меры