Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ուղարկվել ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» զինված խմբի անդամ Արամ Պավելի Մանուկյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանի դիմումն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության՝ անմարդկային և նվաստացնող վերաբերմունքի հատկանիշներով։
Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում հայտնել էՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Կարեն Մեժլումյանը։
Հուլիսի 29-ին «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ, ազատամարտիկ Պավլիկ Մանուկյանի որդու շահերը ներկայացնող Ինեսսա Պետրոսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է դիմում-պահանջը բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, որով ահազանգել է, որ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» տեղափոխված Արամն անօգնական վիճակում է. պատշաճ բուժօգնություն չի ցուցաբերվում, կա նաև արյան վարակ ձեռքբերելու վտանգ: Փաստաբանը դիմումն ուղարկել է արդարադատության նախարարին, Մարդու իրավունքների պաշտպանին, ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետին, ԱԱԾ քննչական վարչության պետի առաջին տեղակալին:
Ի պատասխան քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի պետ Գոռ Ղլեչյանը հայտարարել է, որ Մանուկյանն ապահովված է բժշկական օգնության անհրաժեշտ միջոցներով, իսկ հիվանդասենյակի սանիտարահիգիենիկ պայմանները բավարար են:
Հուլիսի 17-ից «Սասնա ծռեր» կոչվող զինված խումբը գրավել է ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքը: Հուլիսի լույս 27-ի գիշերը իրավապահների հետ ՊՊԾ գնդի տարածքում տեղի է ունեցել փոխհրաձգություն, որի ընթացքում վիրավորվել են զինված խմբի անդամներ Պավել Մանուկյանն ու նրա որդին՝ Արամ Մանուկյանը, ինչպես նաև իրավապահներից մեկը: Երեքն էլ անմիջապես տեղափոխվել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն:

30 Июль 2016 - 08:00 AMT
Адвокат раненого члена вооруженной группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна), захватившей полк ППС в Ереване, Арама Манукяна, Инесса Петросян направила в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) заявление по признакам плохого обращения с ее подзащитным. Об этом сообщил на своей странице в социальной сети Facebook член Палаты адвокатов Армении Карен Межлумян.
«Надеемся, в ближайшие дни услышим реакцию ЕСПЧ», – отметил он.
29 июля Арам Манукян (сын одного из лидеров вооруженной группы «Сасна црер» Павла Манукяна) был переведен в карантинное отделение Уголовно-исполнительного учреждения в больницу для осужденных Минюста РА.
Ранее адвокат Арама Манукяна, Петросян потребовала перевести своего подзащитного из УИУ «Больница для осужденных» в городскую больницу, обеспечив процесс выздоровления в нормальных условиях.
27 июля суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш избрал в отношении Арама Манукяна меру пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца. Ему предъявлены обвинения по п.1 ч.3 ст.219 («Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, совершенные организованной группой») и ч.3 ст.235 («Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств – совершенные организованной группой») Уголовного кодекса РА.