Խորենացի փողոցում և Սարի թաղում հուլիսի 29-ին և հուլիսի 30-ի լույս գիշերը տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով մայրաքաղաքի բժշկական հաստատություններ տարբեր վնասվածքներով դիմած 73 անձից հիվանդանոցային բուժումն այս պահի դրությամբ շարունակում է 26-ը, որից 6-ը` ոստիկան, տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն դիմած 50 քաղաքացուց 36-ը դուրս է գրվել, մեկը տեղափոխվել է Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների կենտրոն։ Այս պահին այստեղ հիվանդանոցային բուժում է ստանում 13-ը։ Մեկ քաղաքացու աչքը վիրահատվել է, հեռացվել է վնասված ակնագունդը։
Հուլիսի 29-ին «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն է դիմել 16 անձ, որից 12-ը` ոստիկան, 2-ը` զինյալ խմբից։ Այս պահի դրությամբ բուժումը շարունակում է 8-ը։ Ինչպես որովայնային հրազենային վնասվածքով ոստիկանը, այնպես էլ 2 զինյալը վիրահատությունից հետո վերակենդանացման բաժանմունքում են։
2 տուժած բուժումը շարունակում է «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական համալիրում, 1-ական տուժածներ` «Արմենիա» հանրապետական, «Իզմիրլյան» բժշկական և Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների կենտրոններում։
Բացի վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվողներից մյուսների վիճակը հիմնականում բավարարին մոտ է։ Բոլոր տուժածներին ցուցաբերվում է անհաժեշտ բժշկական օգնություն։
Նախարարությունը տեղեկացնու մէ, որ մամուլում շրջանառվող մանկահասակ երեխաներ հոսպիտալացնելու մասին լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը։

Министерство здравоохранения Армении обнародовало новые данные о числе и состоянии здоровья пострадавших в ходе столкновений поздно вечером 29 июля на улице Хоренаци и в районе Сари тах в Ереване.
Согласно иданным, из 73 человек, которые обратились в медицинские учреждения Еревана с различными телесными повреждениями, в настоящее время стационарное лечение продолжают получать 26 человек, 6 из них – сотрудники полиции.
«Из 50 человек, обратившихся в медцентр «Сурб Григор Лусаворич» (Святого Григория Просветителя), 36 выписаны, еще 1 доставлен в центр радиационной медицины и ожогов. На данный момент стационарное лечение получают 13 человек. Одному из пострадавших была проведена операция на глазе, удалено поврежденное глазное яблоко.
29-го июля в медицинский центр «Эребуни» обратились 16 человек, 12 из них – сотрудники Полиции, 2 – участники вооруженной группы «Сасна црер». На данный момент лечение продолжают 8 из них.
Как сотрудник полиции, получивший огнестрельное ранение в область брюшной полости, так и 2 раненых участников вооруженной группы после проведенных операций находятся в отделении реанимации.
Еще 2 пострадавших продолжают лечение в университетском больничном комплексе №1 «Гераци», 1 – в республиканском медцентре «Армения», 1 – в медцентре «Измирлян», 1 – в центре радиационной медицины и ожогов.
Помимо находящихся в отделениях реанимации, состояние здоровья остальных в основном ближе к удовлетворительному. Всем пострадавшим оказывается необходимая медпомощь», – говорится в сообщении.
«Муссируемые в прессе слухов о госпитализации малолетних детей не соответствуют действительности», – подчеркивает Минздрав РА.