«Հիմնադիր խորհրդարանը» տարածել է «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում կալանավորման մեջ գտնվող Ժիրայր Սեֆիլյանի նամակը՝ Էրեբունու ՊՊԾ գրավված գնդի շուրջ զարգացումների վերաբերյալ:
«Անցած 3-4 օրերի ընթացքում ինձ բանագնացներ են այցելել, որոնք իմ կողմից ճանաչված և հարգված անձինք են: Նրանք ինձ այցելել են Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո:
Բանագնացները այցելել են ինձ 2 անգամ և մեկ անգամ զանգահարել են ու փոխանցել, որ Սերժ Սարգսյանը չի փոխել իր դիրքորոշումը և շարունակում է մնալ այն կարծիքին, որ տղաները պետք է վայր դնեն զենքերը, որից հետո միայն տեղի կունենա հանդիպում իմ և իր մեջ:
Ես էլ իմ կողմից հայտնել եմ նրանց, որ նույնպես շարունակում եմ մնալ հավատարիմ իմ այն դիրքորոշմանը, որ տղաների հետ իմ հանդիպման նպատակը քաղաքական ոսկի միջին գտնելն է: Ես նախ պետք է հանդիպեմ տղաներին, որից հետո միայն հանդիպեմ Սերժ Սարգսյանի հետ, որի արդյունքում միայն տղաները կարող են զենքը վայր դնել: Ես շարունակում եմ պնդել իմ այս դիրքորոշումը», – նշվում է հաղորդագրությունում:
«Սերժ Սարգսյանի կողմից այս հարցում համաձայնության չգալը ծանր հետևանքներ է ունենում մեր ժողովրդի համար, որի համար ես շատ ցավում եմ: Մենք ազգովի գտնվում ենք մի նավակում, որը Սերժ Սարգսյանը ցանկանում է խորտակել: Դրա մասին են վկայում նրա կողմից համաձայնության չգալը և ժողովրդի դեմ անողոք մեթոդների կիրառումը:
Հակառակ այս ամենի, ինչպես նաև՝ հակառակ ռեժիմի կողմից Սասնա Ծռերի և հայ ժողովրդի նկատմամբ կիրառվող նենգ գործողությունների, ես շարունակում եմ մնալ բաց՝ գործակցելու համար, որի նպատակն է ժամ առաջ կանգնեցնել արյունահեղությունը: Եվ ուրեմն, այսօր Հայաստանի հանրապետությունում տեղի ունեցողի ողջ պատասխանատվությունը ընկնում է Սերժ Սարգսյանի վրա», – ասվում է հողորդագրությունում:
Հուլիսի 17-ի՝ Էրեբունու գունդը գրավելուց հետո, մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում տեղի են ունենում ի աջարկցություն «Սասնա ծռերին» բողոքի ցույցեր: Ընթացքում մի քանի անգամ տեղի են ունեցել բախումներ ոստիկանության հետ: Հուլիսի 29-ին Սարի թաղում ու Խորենացիում ցույցերը հատուկ միջոցների կիրառմամբ ցրելու ընթացքում տուժել է 73 քաղաքացի (5-ը՝ ոստիկան, նրանցից մեկը հրազենային վիրավորում է ստացել գնդի մերձակայքում փոխհրաձգության ընթացքում): Բերման է ենթարկվել 165 մարդ, ձերբակալվել է 26-ը:

30 Июль 2016 - 11:54 AMT
Член организации «Учредительный парламент» Жирайр Сефилян, находящийся в Вардашенской тюрьмы, направил послание в связи с событиями вокруг захваченного вооруженной группой полка ППС в Ереване.
«В течение последних 3-4 дней меня посетили переговорщики, уважаемые мною люди. Они приходили ко мне после встреч с Сержем Саргсяном. Переговорщики посещали меня дважды и однажды позвонили, чтобы передать, что Серж Саргсян не изменил свое мнение и продолжает настаивать на том, чтобы ребята сложили оружие, после чего возможна моя встреча с ним.
Я со своей стороны сообщил им, что также остаюсь верен своей позиции, согласно которой цель моей встречи с ребятами – найти золотую политическую середину.
Сначала мне нужно встретиться с ребятами, после чего с Сержем Саргсяном, и только в результате данных переговоров ребята могут сложить оружие. Я продолжаю настаивать на этой своей позиции»,- подчеркнул Жирайр Сефилян.
«Несогласие Сержа Саргсян в этом вопросе привело к тяжким последствиям для народа, о чем я глубоко сожалею. Мы всей нацией находимся на одном корабле, который Серж Саргсян желает утопить. Об этом свидетельствует его нежелание согласиться и применение жестких методов против народа.
Вопреки всему этому, а также несмотря на коварные действия режима против «Сасна црер» и армянского народа, я остаюсь открытым для переговоров, цель которых – как можно скорее остановить кровопролитие.
И посему вся ответственность за происходящее сейчас в Армении ложится на Сержа Саргсяна», – говорится в заявлении Сефиляна.
Сторонники вооруженной группы «Сасна црер», захватившей здание полка ППС в Ереване, 29 июля собрались на площади Свободы. После митинга они начали шествие в направлении улицы Хоренаци, примыкающей к зданию захваченного полка, однако на полпути свернули в сторону района Сари тах, где вскоре начались столкновения. Полицейские применили слезоточивый газ и звуковые гранаты. Полиция разогнала митинги, пострадали граждане, избиты журналисты.Во время разгона митинга сторонников вооруженной группы «Сасна црер», захватившей полк ППС в Ереване, в районе Сари тах ряд журналистов подверглись нападению. Была повреждена также техника. В числе пострадавших и фотожурналисты PAN Photo. В результате применения полицией спецсредств во время разгона демонстрации пострадали 73 человека, в числе которых 5 полицейских (1 из них получил огнестрельное ранение в ходе перестрелки с вооруженной группой). 165 человек подвергнуты приводу, 26 из них арестованы.