30 Հուլիս 2016 - 11:29 AMT
«Հիմնադիր խորհրդարան»-ի անդամ Ալեք Ենիգոմշյանին մեղադրանք է առաջադրվել «Սասնա ծռեր» զինված խմբին օժանդակելու հոդվածներով: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին տեղեկացրել է նրա պաշտպան Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Փաստաբանը փոխանցել է, որ գործը քննող՝ Ազգային անվտանգության ծառայությունը դատարան է դիմել՝ Ենիգոմշյանի խափանման միջոցի հարցը որոշելու համար։ Այս պահին դատական նիստ է ընթանում։
Բաղդասարյանը նաև տեղեկացրել է, որ Ենիգոմշյանը չի ընդունում մեղադրանքը։ Պաշտպանի պնդմամբ, տեսողության խնդիր ունեցող՝ Ենիգոմշյանի համար նախաքննական մարմինն այդպես էլ անհրաժեշտ պայմաններ չապահովեց, որպեսզի վերջինս կարողանա բրայլյան լեզվով ծանոթանալ իր գործի վերաբերյալ փաստաթղթերին, բողոք գրել և այլն։
Մինչդեռ՝ Ազգային անվտանգության ծառայությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե հաշվի առնելով Ենիգոմշյանի վիճակը, բրայլյան լեզվի մասնագետ են տրամադրել նրան, հարցն, ըստ էության, լուծելով։
Հուլիսի 28-ին «Հիմնադիր խորհրդարան» շարժման անդամ Ալեք Ենիգոմշյանը ձերբակալվել է: Նրա փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը տեղեկացրել է, որ Ենիգոմշյանը կասկածվում է հուլիսի 17-ին ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը գրաված զինված խմբին օժանդակելու մեջ։ Փաստաբանն ասել է, որ նախաքննական մարմինը խախտումներ է թույլ տվել, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։

Члену оппозиционного движения «Учредительный парламент» Алеку Енигомшяну, задержанному 28 июля, предъявлено обвинение в пособничестве вооруженной группе «Сасна црер», с 17 июля удерживающей территорию полка патрульно-постовой службы полиции в Ереване. Об этом сообщил его адвокат Николай Багдасарян, передает Радио «Свобода».
Адвокат передал, что расследующая дело Служба национальной безопасности РА обратилась в суд по вопросу избрания в отношении Енигомшяна меры пресечения. В данный момент идет судебное заседание.
Багдасарян также подчеркнул, что Енигомшян не признает предъявленное ему обвинение. По утверждению адвоката, для имеющего проблемы со зрением члена «Учредительного парламента» следственный орган так и не обеспечил необходимые условия с тем, чтобы он мог ознакомиться с документами по его делу с помощью шрифта Брайля, подать жалобу и прочее.
Между тем, Служба национальной безопасности РА ранее заявила, что, учитывая состояние Енигомшяна, ему предоставили специалиста по шрифту Брайля, по сути, решив вопрос.
28 июля член движения «Учредительный парламент» Алек Енигомшян был арестован по подозрению в содействии вооруженной группе «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна), захватившей здание полка ППС в Ереване. Об этом заявил адвокат Енигомшяна Николай Багдасарян. Адвокат сказал, что при задержании были допущены нарушения. Он сообщил, что обратился к омбудсмену по правам человека для устранения нарушений.