30 Հուլիս 2016 - 11:47 AMT
Հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևանի Խորենացի փողոցում և Սարի Թաղում տեղի ունեցած բախման հետևանքով տուժել են իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնող լրագրողներ, վնասվել է նրանց աշխատանքային տեխնիկան:
Լրագրողի առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով և այլ եղանակներով լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու վերը նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ։ Նախաքննություն կատարելու համար քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։
Միաժամանակ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կապ է հաստատել լրատվամիջոցների հետ՝ / Արմենիա հեռուստաընկերություն, Azatutyun.am, A1plus, 1in.am, Lragir.am, Panorama.am, Civilnet.am, News.am, Armlur.am / խնդրելով դատախազությանը տրամադրել լրագրողների նկատմամբ բռնության և տեխնիկայի վնասման վերաբերյալ իրենց տրամադրության տակ գտնվող փաստերը՝ քրեական գործի շրջանակներում դրանք ուսումնասիրության առարկա դարձնելու համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կոչ է անում, եթե կան այլ լրատվամիջոցներ, որոնց աշխատակիցները տուժել են վերոնշյալ դեպքերի հետևանքով, լրագրողների նկատմամբ բռնության վերաբերյալ ցանկացած առկա փաստ ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն:

30 Июль 2016 - 12:26 AMT
Генеральная прокуратура Армении возбудила уголовное дело по фактам воспрепятствования деятельности журналистов b применения насилия в их отношении в ходе столкновений демонстрантов и стражей порядка в Ереване вечером 29-го июля.
Уголовное дело возбуждено по статье 164 Уголовного кодекса Армении (воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста), его материалы направлены в Специальную следственную службу, сообщает Генеральная прокуратура Армении.
Генпрокуратура обратилась к журналистам с просьбой представить факты применения насилия и повреждения или порчи техники.
Ранее на своей странице в Facebook пресс-секретарь полиции Армении Ашот Агаронян пообещал, что полиция «немедленно» расследует нарушения в отношении журналистов, освещавших акции протеста.
Офис Защитника прав человека Армении также сообщил, что изучит сообщения о том, что нападавшие на журналистов лица были полицейскими в штатском.